Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jakie szklanki wybrać do degustacji whisky? Podpowiadamy!

Dodany dnia2023-05-23

Jakie szklanki wybrać do degustacji whisky? Podpowiadamy!

Jakie szklanki do whisky wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników tego mocnego trunku. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać odpowiednie szkło i ile wlać whisky do szklanki zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem.

Whisky to alkohol wywodzący się z Irlandii oraz Szkocji, gdzie do dziś istnieją jedne z najlepszych destylarni na świecie. Mnogość rodzajów oraz poziom złożoności smaków i aromatów obecnych w poszczególnych butelkach whisky sprawia, że powstało wiele specjalnych rodzajów szklanek.

Szklanki do whisky

Różnorodność szklanek do whisky

Szklanki do whisky prezentują ogromną różnorodność typów, którą można porównać do mnogości typów tego brązowego trunku. Poszczególne zestawy szklanek różnią się kształtem, pojemnością szklanki, czy też przeznaczeniem.

Szklanki do whisky — dlaczego ważny jest ich kształt

Kształt szklanki do whisky ma ogromne znaczenie, o którym wiele osób po prostu zapomina. Dla osób, które chcą poszerzać swoją wiedzę na temat tego rodzaju trunku i odczuwają przyjemność z jego degustacji, a nie spożywania w dużych ilościach liczy się to, jaki aromat oraz smak oferuje whisky. Sam kształt szklanki ma z kolei wpływ na to, jak dobrze można zapoznać się z aromatami. Jeśli korzysta się z naczynia zwężanego ku górze, znacznie łatwiej jest rozpoznać aromaty.

Wszystko przez to, że zapach w szklankach wąskich u góry ma dużo mniejszą powierzchnię, przez którą może „uciec”, niż w wypadku szklanek do whisky kwadratowych służących do standardowego picia. Przez to, że cząsteczki odpowiedzialne za przekazywanie zapachu zbierają się w jednym, dość wąskim miejscu można je dużo lepiej rozpoznać i w ten sposób zdefiniować aromat danego trunku.

Najpopularniejsze rodzaje szklanek do whisky

Świat szklanek do napojów alkoholowych takich jak whisky jest niezwykle rozbudowany i można znaleźć w nim wiele rodzajów szkła. Jakie typy szkła są więc używane w trakcie picia tego trunku? Trzeba pamiętać, że obecnie świat drinków oraz alkoholi jest niezwykle rozbudowany. Z tego powodu do picia whisky zaadaptowano rodzaje szkła używane przy innych trunkach.

Na samym szczycie, jeśli chodzi o popularność znajdują się szklanki typu tumbler w odmianach old fashioned lub highball. Używa się ich do różnych drinków na bazie whisky, a także picia czystego trunku. Są to tak zwane szklanki z podwójnym dnem, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i stabilne.
Do picia drinków używa się np. szklanek koktajlowych zwanych martini glass. Taki rodzaj służy jednak do bardzo małych drinków bez lodu i liczba kombinacji zawierających whisky podawanych w ten sposób jest dość niewielka.

Ostatni rodzaj szklanek do whisky to tak zwane kieliszki tulipanowe, czy też sniftery. Nazwa ta pochodzi oczywiście od kształtu takich szklanek, które są idealne do degustowania whisky. Oprócz klasycznych kieliszków tulipanowych można też spotkać szkło Glencairn opracowane przez firmę o tej samej nazwie,

Tumbler — klasyczna szklanka do whisky

Najbardziej klasyczne szklanki do whisky to tak zwane tumblery. Po czym je rozpoznać? Główna cecha, którą musi prezentować szklanka, by tak się nazywać to grube dno. Takiego rodzaju szkła najczęściej używa się do picia whisky w celach towarzyskich, a nie degustacyjnych. Można podawać w niej trunek w czystej postaci, na lodzie. Są też używane jako szklanki do drinków tworzonych na bazie whisky.

Co ważne szklanki do whisky typu tumbler mają też swoje podrodzaje. Najczęściej wyróżnia się te, które są niskie i szerokie. Wtedy są określane jako old fashioned tumbler. Z kolei nieco węższe i wysokie są nazywane highball. Taki rodzaj stosuje się często do podawania różnych drinków na bazie whisky.

Do gruby tumblerów zalicza się również kieliszki do tzw. shotów. Wedle legend wywodzą się z czasów kowbojskich, gdy mieszkańcy Dzikiego Zachodu za alkohol, w tym wypadku whisky, płacili nabojami. Inna teoria o kieliszkach zaliczanych do tumblerów mówi, że nazwa shot pochodzi od dźwięku wydawanego po tym, jak osoba pijąca uderzała pustym kieliszkiem o ladę baru.

Szklanki typu tumbler zadomowiły się na tyle dobrze w kulturze, że używa się ich nie tylko do spożywania alkoholu. Są to wielofunkcyjne szklanki do soków i napojów, w których podaje się praktycznie każdy rodzaj picia. Tumblery można więc traktować jako nowoczesne szklanki do whisky, które mają obecnie znacznie więcej zastosowań.

Tumblery dostępne są w wersjach ze szkła lub kryształu. Szklanki kryształowe są oczywiście mniej wytrzymałe, lecz często oferują naprawdę ciekawy i ozdobny design. Jednocześnie można powiedzieć, że szklanki kryształowe do whisky wracają nieco do mody. Ten typ szkła był bardzo popularny za czasów PRL, a obecnie wyroby z niego potrafią sporo kosztować.

Glencairn — szklanka do whisky z oficjalnym certyfikatem

Jednym z najciekawszych rodzajów są oryginalne szklanki do whisky Glencairn. Jest to specjalny typ szkła, który został opracowany przez firmę Glencairn Crystal Ltd pochodzącą ze Szkocji specjalnie z myślą o piciu whisky. Jej kształt pochodzi od tak zwanych szklanek copitas. Przy tworzeniu szklanek do degustacji whisky, firma Glencairn współpracowała z pięcioma największymi destylarniami i master blenderami zatrudnionymi w tych właśnie firmach. Są to specjaliści, którzy zajmują się mieszaniem poszczególnych rodzajów whisky ze sobą w celu stworzenia blendów, które znajdziemy na sklepowych półkach. Szklanka Glencairn pasuje jednak również do picia single malt whisky, czyli trunków stworzonych tylko z jednego słodu.

Konstrukcja szklanki Glencairn jest bardzo prosta. Posiada wąską, lecz grubą podstawkę, która jeszcze bardziej zawęża się ku górze aż do faktycznego naczynia. To jest szersze u dołu i wąskie u góry. W ten sposób ma ułatwić poznanie aromatu pitej whisky, co jest bardzo ważnym elementem degustacji tego trunku. Z tego powodu szkło Glencairn można uznać za profesjonalne szklanki do whisky. To szkło może pochwalić się nawet nagrodą Królowej Wielkiej Brytanii, którą otrzymało w 2006 roku. Ze szklanek Glencairn korzysta większość destylarni na terenie Szkocji oraz Irlandii i są one polecane przez Scotch Whisky Association, czyli organizację, która zrzesza wszystkie firmy produkujące whisky na terenie Szkocji.

Snifter — szklanka do degustacji whisky

W celach degustacyjnych można używać też tak zwanego sniftera. Jego konstrukcja jest całkiem podobna do szkła od Glencairn. Różnicą jest nóżka, która jest bardzo wąska i została umieszczona na szerokiej podstawce. Pojemność takich szklanek wynosi do 240 mililitrów, lecz są tworzone z myślą o zapełnianiu ich w bardzo małej części z pomocą zaledwie kilkudziesięciu mililitrów trunku.

Cechy snifterów sprawiają, że zostały zaadaptowane jako szklanki do degustowania brandy oraz koniaku. Można ich też użyć jako szklanki do piwa w trakcie degustacji gatunków i butelek charakteryzujących się złożonym aromatem oraz zawartością alkoholu, która przekracza 8%. Najczęściej są to takie typy jak imperial stout, porter bałtycki, barley wine lub double India pale ale.

Jak wybrać odpowiednią szklankę do whisky

Szklanki do whisky, tak samo jak filiżanki do kawy, czy kufle do piwa najlepiej wybrać z myślą o swoich osobistych preferencjach. Jeśli lubimy czasem wypić drinka przy wieczornym spotkaniu ze znajomymi lub nalać sobie ulubionej whisky na lodzie, to najlepiej sprawdzą się różne tumblery. Dobrym pomysłem może być też zestaw, w skład którego wchodzi karafka i szklanki do whisky. W ten sposób można przelać swój ulubiony trunek do eleganckiego naczynia, w którym będzie prezentować się znacznie lepiej niż w butelce z zerwaną banderolą.

Miłośnicy degustacji zdecydowanie bardziej docenią ekskluzywne szklanki do whisky o kształcie opracowanym specjalnie z myślą o poznawaniu smaków i aromatów. Mowa tu więc o snifterach, czy też szklankach Glencairn.

Można też puścić nieco wodze fantazji i na specjalne spotkania, czy też po prostu w celach dekoracyjnych wybrać bujane szklanki do whisky. Co je wyróżnia? Ich dno nie jest idealnie płaskie po to, by szklanka mogła nieco się bujać. Jednocześnie są konstruowane tak, by ruch nie sprawiał, że zawartość zacznie się wylewać.

Co wpływa na smak i aromat whisky w zależności od szklanki

Rzecz, o której często się zapomina to fakt, że naczynia takie jak szklanki i talerze mają istotny wpływ na smak i aromat pitych oraz spożywanych produktów. Świetnie potwierdzają to np. szklanki do kawy i herbaty. Oprócz czysto psychicznego wymiaru, w końcu espresso pite ze szklanki do latte nie smakowałoby tak samo dobrze, ma to też podłoże czysto praktyczne oparte na procesach chemicznych. Nie inaczej jest w przypadku whisky. Co warto wiedzieć na ten temat?

Na smak i aromat whisky wpływa przede wszystkim szerokość górnej części szklanki. Wyznacza ona obszar, przez który aromaty mogą opuszczać szkło. Dlatego profesjonalne szklanki i kieliszki do degustacji często zwężają się ku górze, by pozostawiać w sobie jak najwięcej aromatów.

Podsumowanie — która szklanka do whisky jest najlepsza?

To, jaka szklanka do whisky będzie najlepsza, jest kwestią czysto indywidualną. Niektórzy preferują np. szklanki termiczne wykonane w kształcie tumbler, gdyż dobrze utrzymują temperaturę. Wybierając szklanki do whisky, zestaw różnorodnego szkła sprawdzi się najlepiej. Wtedy można mieć zarówno naczynia przeznaczone do picia drinków jak i zwyczajnej whisky na lodzie. Trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Decydując się na zakup szklanek do whisky 2 szt. wybranego modelu szkła to minimum. W końcu dobre trunki smakują jeszcze lepiej, gdy połączymy ich degustację z odpowiednim towarzystwem.

Menu

Konto