Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jakie kieliszki do wina wybrać? Najlepsze porady

Dodany dnia2023-05-22

Jakie kieliszki do wina wybrać? Najlepsze porady

Dobra lampka do wina nie tylko cieszy oko, ale sprawia, że wrażenia płynące z kosztowania napojów alkoholowych są jeszcze większe. Podpowiadamy, jakie kieliszki do wina będą najlepsze.

Udając się na imprezę, albo sami ją organizując, bardzo często natrafimy na sytuację, gdzie jeden z gości zażyczy sobie nalania sobie wina. Ten alkoholowy napój, znany już w czasach starożytnych, jest do dzisiaj bardzo popularny, gdyż oferuje wiele wyszukanych kombinacji smakowych. Gospodarz imprezy oferując ten trunek, może się zastanawiać nad tym, jaki kieliszek do wina będzie najlepszy. Istnieje wiele rodzajów szkła w zależności od tego, jakie wino chcemy skosztować.

W wielu przypadkach będziemy chcieli zaprezentować się najlepiej, a atrakcyjne kieliszki z dekoracją to świetna opcja, aby nasze otoczenie stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej kolekcji, przedstawiamy dla ciebie sprawdzone rozwiązania.

Kieliszki do wina

Jak dobrać odpowiednie kieliszki do różnych napojów

Każdy napój charakteryzuje się tym, że pije się go w różnych proporcjach. Inaczej będziemy pić wódkę, likier, szampana, wino, whisky, zwykły napój słodzony, albo wodę. Każda z tych cieczy posiada swoje dedykowane naczynie pod kątem pojemności. Kieliszki do wódki i kieliszki do likieru przeważnie są najmniejsze. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku szklanek do whisky albo kieliszków do szampana. Można w nich nabrać więcej niż jednego łyka, ale nadal to nie będzie duża pojemność.

Jeśli chodzi o pojemność, kieliszki do wina potrafią być między sobą bardzo różnorodne. W ofertach znajdziemy małe kieliszki degustacyjne, które swoją objętością będą porównywalne do tych stosowanych przy okazji szampana, a z drugiej strony znajdziemy ogromne, dekoracyjne, kielichy. Dlatego wybór odpowiedniego naczynia do alkoholu jest skomplikowany, w szczególności przy piciu wina.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby nasz kieliszek zwykły, był przede wszystkim przezroczysty. Dzięki temu będziemy mogli dostrzec i podziwiać barwę pitego alkoholu, a także zwrócić uwagę na coś, co nie powinno znaleźć się w winie. Następnie powinniśmy zadbać o to, aby nasz kieliszek z uchwytem miał dopasowaną nóżkę względem uchwytu. Nie rzadko zdarza się tak, że kielich potrafi stracić równowagę pod wpływem nawet delikatnych wibracji, dlatego, zanim zdecydujemy się na kupno, warto wykonać swego rodzaju test równowagi.

Kieliszki do wina czerwonego — na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wino czerwone charakteryzuje się przede wszystkim swoim intensywnym aromatem. Z tego powodu kieliszek do czerwonego wina powinien mieć szeroką czaszę. Dodatkowo powinien być także wysoki i szeroki. Dzięki temu nalany trunek będzie mógł pooddychać, co pozwala uwolnić najwięcej smaku i aromatu w czerwonym winie. W zależności od humoru, do takiego naczynia możemy nalać sobie mało wina w celu degustacji, albo zdecydować się na pełną lampkę i przednią zabawę. Ważną kwestią jest także rodzaj wina czerwonego. Jeżeli jest ono gęste, to lepszym wyborem będzie kieliszek kryształowy od kielicha przezroczystego.

Kieliszki do wina białego — jaka pojemność będzie najlepsza

Wino białe niezależnie od tego, czy mowa o słodkim, czy wytrawnym, charakteryzuje się tym, że jest mniej intensywne i aromatyczne względem wina czerwonego. Dlatego odpowiednie doznania smakowe i zapachowe powinien gwarantować kieliszek do białego wina, który jest mniejszy i ma węższą czaszę. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wybór kieliszka do wina musującego białego, to warto zwrócić uwagę na to, by powierzchnia kontaktu trunku z powietrzem była jak najmniejsza. W ten sposób wino dłużej utrzyma bąbelki, które w dużej mierze odpowiadają za doznania smakowe.

Kieliszki degustacyjne — jakie wybrać do wina

W przypadku kieliszka degustacyjnego, to jak będzie wyglądał, jest kwestią drugorzędną. Rolą tego naczynia jest tylko i wyłącznie jak najlepsze rozprowadzenia cieczy po wargach, dzięki czemu degustatorzy mogą wyczuć pełnię smaku wina. Z tego powodu najlepszym wyborem będą naczynia z bardzo wąską czaszą i wyprofilowanych ostrym zakończeniem. To może być świetna opcja, jeżeli poszukujemy kieliszka do wina na prezent, w przypadku, kiedy wiemy, o alkoholowych upodobaniach naszego znajomego lub bliskiego.

Kieliszki na każdą okazję — wybierz najlepsze

Kieliszki z kolorowym dnem nie muszą pełnić roli, tylko i wyłącznie degustacyjnej, ale mogą też okazale wyglądać na naszym stole. To może być świetny wybór, jeżeli chcemy się wyróżnić na tle znajomych, a nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie smakowania win. Jeżeli poszukujemy kompletu pod kątem atrakcyjności, warto zadbać też o kształt naszej czaszy. Najpopularniejsze z nich to tulipan, flet i czarka. Od dokonanego wyboru zależy nie tylko wygląd kieliszków na stole, ale też doznania smakowe i zapachowe podczas delektowania się ulubionym trunkiem.

Kieliszki do szampana — jakie kupić na ważne wydarzenia

Wybór kieliszków do szampana to jest bardzo podobny temat, co w przypadku poszukiwania odpowiedniego naczynia do wina. Przede wszystkim nie posiada on zbyt dużej objętości, gdyż przeważnie szampana nalewa się przy nadarzającej się, wyjątkowej okazji. Z tego powodu kieliszki do wody, lub do innego małego wina sprawdzą się bardzo dobrze.

Natomiast jeżeli poszukujemy kieliszka dedykowanego specjalnie do szampana, to wystarczy, że będzie miał bardzo wąską czaszę i kilkunastocentymetrową długość. Ciekawą alternatywą mogą być kieliszki, które szczyt swej popularności przeżywały wiele lat temu. W przeciwieństwie do dzisiaj używanych, mają one bardzo szeroką i płytką czaszę. Przez lata były używane m.in. we Francji, skąd pochodzi też legenda o ich powstaniu.

Kieliszki do wódki — jakie są najpopularniejsze

Kieliszki do wódki to jedno z najpopularniejszych naczyń w każdym polskim domu. Jeżeli chcemy mieć trwały, stały i sprawdzony zestaw, powinniśmy zadbać o kilka spraw. Przede wszystkim takich kieliszek powinien być odpowiednią grubość, żeby z racji swoich małych gabarytów przypadkowo się nie potrzaskał. Po drugie nie powinien być za duży, aby w przypadku rozlania wódki, nie trzeba było zbyt wiele wycierać. Zalecane są tutaj proporcje od 40 ml do 60 ml. Na sam koniec kieliszki powinny być przezroczyste, żeby było wiadomo ile dolać wódki do następnej kolejki.

Mimo wszystko jeżeli chcemy, aby nasze małe naczynie zyskało coś na atrakcyjności, możemy poszukiwać szkła ze wzorami i naklejkami zamieszczonymi na powierzchni zewnętrznej. Stały się one w ostatnich latach bardzo popularne, szczególnie w przypadku kolejnych imprez sportowych, takich jak Euro czy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Kieliszki okolicznościowe są też oferowane na różne okazje, takie jak urodziny, czy wesela.

Do martini, likieru, koniaku oraz nalewek — kieliszki do każdego napoju

Choć zawsze warto mieć dedykowany kieliszek w zależności od rodzaju wybranego alkoholu, nie każdego jest stać na ten luksus. Można też spotkać się z sytuacją, kiedy w naszych kuchennych, albo salonowych szafkach brakuje miejsca na tyle rodzajów zestawów. Z tego powodu warto rozważyć wybór całego kompletu, który świetnie będzie funkcjonować jako kieliszki do grzanego wina, szampana, likieru, koniaku i innych nalewek.

W przypadku poszukiwania kieliszka na każdą okazję powinniśmy przede wszystkim zadbać, aby posiadał średnie proporcje w porównaniu do wszystkich rodzajów szkła. Do spełnienia tego wymogu dobrze się sprawdzą kieliszki do wina białego z wąską czaszą. Będziemy mogli do nich nalać wiele rodzajów alkoholi, które nie stracą na walorach smakowych i swej okazałości. To mogłoby mieć miejsce w przypadku nalania ich do źle dopasowanego naczynia.

Przy wyborze uniwersalnego zestawu, najlepiej się kierować prostotą, czyli nie silić się na poszukiwanie wyszukanych kształtów, a kierować się ku najpopularniejszym wyborom. Najlepszym wyborem powinien być kieliszek całkowicie przezroczysty i ze stabilną nóżką, dzięki czemu, nawet po nalaniu do pełna, nie będzie ryzyka ewentualnego rozlania nalanego trunku.

Menu

Konto