Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Najlepsi producenci i przydatne porady

Dodany dnia2023-03-31

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Najlepsi producenci i przydatne porady

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Poniższy poradnik na pewno ułatwi Ci dokonanie trafnego wyboru!
Piekarnik do zabudowy – jaki wybrać, żeby być zadowolonym? Piekarnik gazowy czy elektryczny sprawdzi się w nowoczesnej kuchni lepiej? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto wybrać piekarnik do zabudowy

Z każdym rokiem zabudowy kuchenne stają się coraz elegantsze i dobrze zaprojektowane. Nie dziwi zatem fakt rosnącej popularności piekarników do zabudowy. Potraktowanie go jako spójnego elementu ciągu dolnych szafek kuchennych ma przede wszystkim walory estetyczne. Brak stosowania wolnostojącego urządzenia przekłada się na większą wygodę korzystania z niego, ale też na mniejsze brudzenia się zabudowy. Brak zakamarków ogranicza przestrzeń do kurzenia się. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych kuchniach jest umiejscawianie piekarnika (zazwyczaj wraz z mikrofalówką) w pionowym słupku meblowym. Takie lokalizacja takiego sprzętu AGD zwiększa komfort korzystania z niego. Piekarnik umieszczony na wysokość dłoni ułatwia szybkie otwieranie i zamykanie drzwiczek, wygodne wkładanie i wyjmowanie potraw oraz odstawianie ich na blat kuchenny. Umożliwia też szybkie zajrzenie do środka przez szybkę w celu skontrolowania stanu przysądzanych potraw.

Piekarniki do zabudowy

Piekarniki do zabudowy – rodzaje i wymiary

Jeśli chodzi o piekarnik do zabudowy, wymiar jest podyktowany rozwiązaniami stosowanym w meblach. Większość piekarników dostępnych na rynku jest ustandaryzowana, co znacząco ułatwia wykonywanie projektów zabudowy stolarskiej. W większości tworzą kwadrat, w którym każdy z boków ma 60 centymetrów. O ile pewne egzemplarze mogą się różnić pod względem wysokości, to szerokość niemal zawsze będzie wynosić 60 cm. Mały piekarnik do zabudowy, czyli piekarniki w wersji mini są niższe (mają mniej kondygnacji do pieczenia) i ich wysokość wynosi ok. 45 centymetrów. Na rynku istnieją również niestandardowe piekarniki o pomniejszonej szerokości, za to wyciągnięto do góry. Ich wymiary mogą na przykład wynosić 45 centymetrów szerokości i 60 centymetrów wysokości. Na rynku istnieją również piekarniki do zabudowy z podwójnymi drzwiczkami. Dzięki nim można wygodnie odseparować potrawy. To z kolei pozwala w jednym czasie przyrządzać dwa zupełnie inne dania o różnej temperaturze, czasie pieczenia i innych parametrach. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza pracę w kuchni, ale też eliminuje problem mieszania się zapachów odrębnych potraw (na przykład obiadu i deseru w jednej komorze). Można też wybierać zestaw pasujących do siebie urządzeń, czyli piekarnik i mikrofala do zabudowy.

Jakie rodzaje piekarników do zabudowy są dostępne na rynku

Podstawowy podział piekarników do zabudowy dotyczy rodzaju ich zasilania. W sklepach z produktami AGD piekarniki elektryczne i piekarniki gazowe. Zdecydowaną większość urządzeń stanowią piekarniki zasilane prądem. Wynika to z kilku czynników. Piekarnik elektryczny do zabudowy jest wygodniejszy w użyciu, bezpieczniejszy, daje więcej możliwości pieczenia, łatwiej da się kontrolować przebieg pieczenia oraz występuje w szerszej gamie wariantów do wyboru. W nowym budownictwie wielorodzinnym w zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości skorzystania z instalacji gazowej w aneksie kuchennym. Developer niejako za użytkownika decyduje o tym, jaki typ piekarnika będzie mógł zastosować w swoim mieszkaniu. Piekarniki gazowe do zabudowy mogą być świetna opcja dla osób, które przywykły do gotowania i pieczenia na gazie. Zdaniem wielu to właśnie ten sposób przysadzania potraw pozwala wydobyć z nich najwięcej smaku. Należy jednak pamiętać, że mniejsza liczba modeli dostępnych na rynku oraz bardziej skąpe funkcje (między innymi brak trybu samooczyszczenia) mogą stanowić spore niedogodności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze piekarnika do zabudowy

Podczas wyboru nowego piekarnika pod zabudowę do swojej kuchni należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich są dostępne funkcje i udogodnienia, dzięki którym pieczenie potraw czy deserów staje się o wiele prostsze i szybsze. Szczególnie przydatne dla miłośników chrupiącego kurczaka producenci sprzętu AGD przygotowali opcję grilla. Grzałka o dużej mocy odpowiadająca za tę opcję znajduje się w górnej części urządzenia. Aby zapewnić równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza wewnątrz komory grzewczej, stosuje się z kolei termoobieg. Nowoczesne wyświetlacze, w jakie są wyposażone piekarniki, pozwalają na wybór programów automatycznych czy skorzystanie z opcji książki kucharskiej. To właśnie dzięki tym rozwiązaniom nawet osoby niebędące adeptami sztuki kulinarnej poradzą sobie przygotowaniem obiadu. Wśród urządzeń gospodarstwa domowego sporym powodzeniem cieszą się piekarniki parowe do zabudowy. Wykorzystanie pary podczas pieczenia ogranicza wysuszenie potrawy. Niektóre urządzenia mają program do gotowania sous-vide, rożen, pasteryzowanie, podtrzymywanie ciepła czy suszenie. W przypadku pieczenia mięs przydatna bywa także termosonda.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry piekarnik do zabudowy

Nowoczesne piekarniki posiadają wile funkcji, opcji i możliwości niczym małe komputery. W dodatku coraz częściej są wyposażone w integracje z aplikacjami na smartfony. Pozwala to nie tylko na zdalne sterowanie, możliwość rozgrzania piekarnika czy nawet jak nie ma nas jeszcze w domu, ale także dopasowanie wielu funkcji. Nie trzeba było długo czekać, aby zaistniała możliwość dzielenia się swoimi programami pod konkretne gotowanie w serwisach społecznościowych stworzonych przez producentów. Podstawowy podział obejmując urządzenia dostępne na rynku uwzględnia sposobów sterowania. Może się ono odbywać w sposób mechaniczny, elektroniczny albo połączeniem obu. Różnice w urządzeniach oferowanych przez producentów AGD obejmują także podział ze względu na sposób mocowania i wysuwania prowadnic. Spotkać można te wytłaczane, drabinki i teleskopowe.

Jakie rozmiary piekarnika do zabudowy wybrać

Ze względu na wyżej opisane ustandaryzowanie wybór urządzeń, jeśli chodzi o wielkość komory czy wymiary zewnętrzne jest ograniczony. Najczęściej spotykany jest model 60 x 60 x 60 centymetrów. Skłania to do szukania w pierwszej kolejności modeli pod typową szafkę do zabudowy. Wersje węższe mogą być odpowiednie dla osób mających ograniczone miejsce, mniejsze potrzeby, jeśli chodzi o wielkość dań (mała rodzina) czy częstotliwość przygotowania potraw (rzadkie gotowanie w domu). Mozę to być też odpowiednie rozwiązanie w kuchniach, w których do tej pory nie było piekarnika w zabudowie, lecz model wolnostojący a istniejąca przestrzeń w szafce jest zbyt mała.

Jakie klasa energetyczna piekarnika do zabudowy jest najlepsza

Klasa energetyczna to standard, nad którym pieczę sprawuję Unia Europejska. Dotyczy to niemal wszystkich urządzeń wchodzących w zakres sprzętu AGD. Dotyczy to zarówno piekarników jak i lodówek czy zmywarek (w tym przypadku chodzi także o zużycie wody). Od marca 2021 roku wprowadzone zostały przepisy zmieniający dotychczasowy podział i nazewnictwo poszczególnych klas energetycznych sprzętu. Nie znajdziemy już takich kategorii jak A+ czy A++. Teraz skala jest wyrażona w zakresie od A do G. Zmiana ma stanowić ułatwienie dla użytkowników AGD. Ponieważ na przestrzeni lat technologia pozwoliła na znaczące oszczędności w pracy sprzętu, dotychczasowe pozycje zostały zdeklasyfikowane i na przykład stara klasa A+++ obecnie jest oznaczona zaledwie jako C. Oznacza to, że nowoczesne urządzenia zużywają znacznie mniej prądu.

Najlepsze marki piekarników do zabudowy na rynku

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, oferowanych przez renomowanych producentów. Jednym z polecanych sprzętów jest, między innymi, piekarnik Amica do zabudowy czy też piekarnik do zabudowy Samsung. Wiele ciekawych opcji i udogodnień niesie ze sobą piekarnik Bosch do zabudowy. Nowoczesne, minimalistyczne modele, do których zalicza się piekarnik do zabudowy Electrolux, również dostarczają możliwości przyrządzania rozmaitych potraw. Dla tych, którym zależy na dobrym stosunku ceny do jakości, przygotowano piekarnik do zabudowy Beko.

Menu

Konto