Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jaki materac dla 3-latka? Kluczowe wskazówki dla idealnego wyboru

Dodany dnia2023-09-21

Jaki materac dla 3-latka? Kluczowe wskazówki dla idealnego wyboru

Materac jest bardzo ważnym elementem łóżka. Musi pasować nie tylko rozmiarem, ale również twardością i wieloma innymi szczegółami. Jaki materac wybrać dla dziecka w wieku 3 lat?

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca dla 3-latka jest tak ważny

Niektórym rodzicom wydaje się, że jeszcze całkiem niedawno zastanawiali się, jaki materac dla niemowlaka wybrać, a już muszą pomyśleć o swoim 3-latku. Dzieci rosną bardzo szybko, a do ich stale zmieniającego się ciała, trzeba dostosować między innymi właśnie materac. Materace dla dzieci różnią się wieloma parametrami i na wiele szczegółów trzeba zwrócić uwagę, wybierając jeden z nich.

Jaki materac dla 3-latka?

Materac, na którym śpi dziecko, ma bezpośredni wpływ na jakość jego snu, regenerację mięśni oraz rozluźnienie stawów. Niewygodny materac może prowadzić do tego, że dziecko będzie budziło się niewyspane, a w nocy wielokrotnie kręciło, szukając dla siebie maksymalnie wygodnej pozycji. Niewyspane dziecko po nocy, to kapryśne dziecko w ciągu dnia. Jednak to nie jedyne powody, dla których należy dobrze dokonać wyboru łóżka dla swojej pociechy.

Zbyt twardy materac zmusza ciało dziecka do napięcia na jednakowej płaszczyźnie. To przekłada się z automatu na spanie w niewygodnej pozycji i prowadzi zarazem do poważnych wad postawy. Nie zapominajmy również o tym, że dziecko rośnie w czasie snu. Jeżeli zatem nie wysypia się albo zasypia o różnych porach czasem tylko dlatego, że nie może dobrze ułożyć się na łóżku, mogą pojawić się problemy ze wzrostem, a nawet z prawidłowym rozwojem.

Właściwy dobór materaca jest jednakowo ważny w przypadku dziecka 3-letniego, jak i w każdym innym wieku, a nawet osoby dorosłej. Kupując materac dla dziecka, trzeba podejść do tego wyboru bardzo poważnie i rozsądnie.

Rodzaje materacy dostępnych na rynku — jaki materac dla dziecka będzie najlepszy?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje materacy dedykowanych 3-latkom. Najlepsze materace dla tej grupy użytkowników to:

  • Materace piankowe wykonane z pianki wysokoelastycznej. Producenci mają do zaoferowania aż trzy warianty - piankę poliuretanową, wysokoelastyczną oraz termoplastyczną. Tego rodzaju materace są trwałe, wytrzymałe i elastyczne, a co za tym idzie, bardzo wygodne dla dzieci w tym młodym wieku. Dobrze dobrany materac piankowy może być naprawdę dobrym wyborem.
  • Materace lateksowe zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa. Są trwałe, wygodne, a do tego przewiewne. Materace te posiadają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Ich kolejną zaletą jest to, że zapewniają komfort termiczny.

Każdy materac na łóżko dla 3 latka powinien być dodatkowo wyposażony w pokrowiec. Ten element musi zapewniać dobrą wentylację i dawać się z łatwością zakładać oraz zdejmować, celem wyprania i wywietrzenia.

Ostateczny wybór rodzaju materaca należy do każdego z osobna. Jaki materac dla dziecka wybrać, warto też poradzić się sprzedawcy, a także zasięgnąć opinii innych rodziców. Bez wątpienia będą bardzo pomocne.

Czym kierować się przy wyborze materaca dla 3-latka

Jaki materac dla 3 latka wybrać, czyli czym kierować się przy zakupie? Na pewno należy wziąć pod uwagę jego wymiary. I nie chodzi tylko o to, aby pasował do być może już posiadanego łóżka, ale by w ogóle umożliwiał dziecku komfortowy sen. Idealne wymiary materaca dla dziecka w tym wieku to: 160 x 80 cm. Materac powinien mieć grubość co najmniej 8 cm.

Drugi ważny szczegół, który obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę, to rodzaj, a co za tym idzie, sposób wykonania. Materace dedykowane dzieciom w tym wieku to piankowe i lateksowe. Niezwykle istotna jest również ich twardość. Najlepszym wyborem dla 3-latków są materace średnio-twarde, czyli o poziomie twardości H3.

Materac do spania z dobrej jakości pianki zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, równomiernie rozkłada ciężar ciała, a także zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Materac lateksowy z kolei gwarantuje prawidłowe ułożenie kręgosłupa i prawidłową cyrkulację powietrza. Ponadto jest hipoalergiczny i nie gromadzi wilgoci.

Szukając materaca dla dziecka, warto ocenić jakość wykonania i jego trwałość. Zakup materaca na chwilę nie ma sensu. Tym bardziej że rodziców i tak będzie czekać konieczność wymiany tego elementu łóżka również w innych powodów.

Cena jest tu najmniej ważna, ale kto wyprodukował ten materac, warto wiedzieć. Znani producenci dbają o wysoki poziom swoich produktów. Nie mogą sobie pozwolić na to, aby stosując gorsze, tańsze materiały, stracić dobrą opinię klientów.

Jakie wymiary materaca są odpowiednie dla trzylatka

Materace dla 3-latków są większe od materacy łóżeczkowych, ale nie można tu jeszcze mówić o rozmiarach standardowych. Zgodnie z tym, co wspomnieliśmy powyżej, dobrym wyborem dla dziecka w tym wieku będzie materac o wymiarach: 160 x 80 cm. Jednak wielu rodziców chętnie decyduje się również na wymiary: 70 x 140 cm.

Na materacu o podanych wymiarach dziecko będzie mogło swobodnie rozłożyć się w trakcie snu i bez wątpienia materac ten posłuży mu jeszcze przez dłuższy czas. Poza tym dobrze jest wziąć pod uwagę sam wzrost dziecka i to, w jakim tempie rośnie. Niektóre dzieci są jak na swój wiek małe, inne rosną bardzo szybko. Dlatego to, jak wybrać materac dla dziecka, najlepiej wiedzą jego rodzice.

Materace dwustronne, pokrowce i prześcieradła z gumką — przydatne akcesoria do sypialni dziecka

Osoby nieprzekonane do materacy średnio-twardych, czyli H3, mogą wybrać materac dwustronny, H2-H3. Jeśli więc H3 okaże się zbyt twardy, będą mogli przełożyć go dziecku na drugą stronę i tym samym zapewnić mu bardziej miękką powierzchnię do spania.

Do materacy dziecięcych poleca się prześcieradła z gumką. Nie ściągają się podczas snu, a tkanina jest cały czas naciągnięta. Takie prześcieradło można błyskawicznie naciągnąć na materac i równie szybko zdjąć. Nie bez powodu cieszą się dużą popularnością również wśród osób dorosłych. Są przecież dostępne we wszystkich rozmiarach.

Bardzo przydatnym dodatkiem jest również ochraniacz na materac. Element ten zabezpiecza materac przed poplamieniem i zawilgoceniem. Dziecko w wieku 3 lat może mieć jeszcze trudności w kontrolowaniu swoich potrzeb fizjologicznych, szczególnie w porze nocnej i po całodniowym piciu. Ochraniacz dla dziecka w tym wieku jest bardzo dobrym wyborem.

Podsumowanie: Kluczowe kroki do wyboru idealnego materaca dla Twojego

Łóżko dla 2 latka teoretycznie mogłoby służyć jeszcze 3-latkowi, ale w praktyce różnie z tym bywa. Przede wszystkim chodzi o to, że materac musi być w stu procentach dostosowany do potrzeb małego użytkownika. Chodzi tu o wymiary i twardość materaca. Wybierając go, nie wolno zapominać również o jakości. Każdy rodzic zna potrzeby swojego dziecka, jego wzrost, wagę, to jak szybko rośnie. Każdy z tych szczegółów może mieć wpływ na wybór materaca do łóżka.

Na materacu na pewno nie należy oszczędzać. I tak nie posłuży zbyt długo, gdyż dzieci szybko rosną, a wraz z nimi rosną potrzeby względem materaca, ale w tym przypadku ważne jest to, aby odpowiadał on aktualnym oczekiwaniom. Wygodne łóżko gwarantuje spokojny i regenerujący sen.

Menu

Konto