Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jaka wysokość biurka

Dodany dnia2023-01-20

Jaka powinna być wysokość biurka – wszystko, co musisz wiedzieć zanim kupisz biurko

Biurko to miejsce do pracy, uprawiania hobby, ale też wypoczynku przed ekranem komputera. Jeśli rozważasz zakup nowego mebla do domowego gabinetu, koniecznie ustal wysokość biurka.


Przyzwyczaiłeś się już do pracy z domu? Nie wyobrażasz sobie powrotu do biura, a wolny czas i tak spędzasz przed ekranem laptopa? Tym bardziej powinieneś zadbać o zdrowy kręgosłup i przesiąść się wreszcie ze stołu w kuchni do własnego, dopasowanego do wzrostu biurka. Poniższy poradnik podpowie Ci, czym się kierować, wybierając odpowiedni mebel do swojego domu.

Jak dobrać wysokość biurka?

Przy wyborze odpowiedniej wysokości biurka należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Po pierwsze, zastanów się nad swoim wzrostem i kształtem ciała. Jeżeli jesteś wyższy niż przeciętnie, możesz potrzebować wyższego biurka, aby z pozycji stojącej móc wygodnie sięgać do blatu – bez konieczności schylania się. Z drugiej strony, jeżeli jesteś niższy, analogicznie możesz wybrać niższe biurko. Po drugie, powinieneś zastanowić się, jaki rodzaj pracy będziesz wykonywać. Jeżeli będziesz dużo pisać na klawiaturze, możesz wybrać wyższe biurko, aby ręce mogły być ustawione pod wygodniejszym kątem. Na koniec powinieneś zastanowić się nad rodzajem krzesła, którego będziesz używać. Jeżeli korzystasz z fotela o regulowanej wysokości, warto wybrać biurko nieco wyższe niż najwyższe ustawienie krzesła, aby można było dostosować jego wysokość do zmian postawy. Ostatecznie wybór odpowiedniej wysokości biurka jest decyzją indywidualną, która powinna być oparta o wymiary Twojego ciała, rodzaj pracy oraz krzesła.

Jaka wysokość biurka


Jak wybrać odpowiednie biurko dla dziecka?

Wybór powinien być zdeterminowany uwzględnieniem kilku kluczowych kwestii. Wysokość biurka jest jednym z najważniejszych aspektów wyboru właściwego mebla do pokoju dziecięcego, ponieważ decyduje o tym, jak dużą wygodą dziecko będzie mogło się cieszyć. Ogólnie rzecz biorąc, biurko powinno znajdować się na wysokości, która pozwala dziecku oprzeć stopy płasko na podłodze, uda mając równolegle do podłogi, a ręce ustawione pod wygodnym kątem podczas pisania. Blat biurka powinien być wystarczająco duży, by pomieścić pracę dziecka, ale też pozostawić wystarczającą ilość miejsca na książki, papiery i inne materiały. Oprócz wysokości biurka i wielkości blatu powinieneś zastanowić się także nad rodzajem mebla, który będzie najlepiej odpowiadać potrzebom Twojego dziecka. Jeżeli dużo pisze, dobrym rozwiązaniem może być biurko z wysuwaną szufladą do przechowywania przyborów do pisania. Jeżeli z kolei najczęściej pracuje przy komputerze, lepszym wyborem będzie biurko z wbudowanym wysuwanym blatem na klawiaturę. Ponadto, wybierając biurko dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jego ogólny styl. Powinieneś szukać mebla pasującego do wystroju pokoju i uzupełniającego inne meble już się w nim znajdujące. Powinieneś też poszukać biurka wykonanego z trwałych materiałów, dzięki czemu będzie ono służyć przez wiele lat. Zastanawiając się nad wysokością, wielkością blatu, typem biurka i ogólnym stylem, możesz mieć pewność, że wybierzesz odpowiedni mebel dla swojego dziecka.

Dlaczego wysokość biurka ma znaczenie?

Przy wyborze mebla do codziennej pracy przed komputerem warto upewnić się, że jego wysokość jest odpowiednia do wzrostu użytkownika. Jeżeli biurko jest zbyt niskie, możesz się przy nim pochylać, co doprowadzi do bólu pleców i szyi. Jeżeli biurko jest zbyt wysokie, możesz się zbytnio rozciągać, co również może prowadzić do bólu i dyskomfortu.


Jakiej wysokości powinno być biurko?

Najlepszym sposobem na określenie właściwej wysokości biurka jest zmierzenie swojego wzrostu, a następnie zmierzenie odległości blatu od podłogi. Ciekawą opcją zdobywają coraz większą popularność są biurka z elektryczną regulacją wysokości. Można przy nich pracować stojąc, ale też siedząc. Idealna wysokość biurka powinna być nieco wyższa niż wysokość łokci, gdy siedzisz na krześle. Dzięki temu ręce i nadgarstki będą ustawione pod odpowiednim kątem podczas pisania i używania myszy. Pomoże to zmniejszyć obciążenie i zmęczenie ramion, nadgarstków i barków. To bardzo ważne w zapobieganiu chorobom związanym z zespołem cieśni nadgarstka czy łokciem tenisisty.

Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu?

Wysokość biurka jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu nowego mebla. Odpowiednie usytuowanie blatu względem człowieka, ale też wysokości fotela może mieć ogromny wpływ na komfort i wydajność pracy. Standardowa wysokość biurka wynosi zazwyczaj od 72 do 75 cm dla osób o wzroście do 170 cm. W przypadku osób wyższych optymalne będzie ulokowanie blatu na wysokości od 80 do 85 cm.

Ergonomia biurka – wysokość krzesła i monitora

Ergonomia wykonywanych czynności przy biurku jest kluczowym elementem bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest, aby biurko, krzesło i monitor były ustawione na odpowiedniej wysokości, co pozwoli pracownikom zachować prawidłową postawę podczas pracy. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców, szyi i innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Ustawiając biurko, należy upewnić się, że jego wysokość jest wygodna dla użytkownika. Powinno być ustawione tak, aby łokcie użytkownika były ustawione pod kątem 90 stopni, a nadgarstki w neutralnej pozycji. Wysokość biurka powinna być regulowana, aby użytkownik mógł ją dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Krzesło powinno być ustawione na odpowiedniej wysokości, aby kręgosłup użytkownika mógł być wyprostowany. Krzesło powinno być wygodne, z regulowanymi podłokietnikami i podparciem lędźwi. Monitor powinien być ustawiony na takiej wysokości, aby oczy użytkownika znajdowały się na poziomie górnej jego części. Istotne jest również pochylenie płaszczyzny ekranu w celu wygodnej pracy. Ważna jest też odległości od użytkownika, po to, aby nie nadwyrężać jego oczu. Ustawiając biurko, krzesło i monitor na odpowiedniej wysokości, użytkownicy mogą mieć pewność, że ich postawa jest prawidłowa i że nie obciążają niepotrzebnie kręgosłupa. Zapobiegnie to dysfunkcjom kręgosłupa, a także dotkliwym bólom i zmianom zwyrodnieniowym trudnym do wyleczenia.

Podsumowując, przed ekranem komputera wielu z nas każdego dnia spędza po 8 godzin i więcej. Dlatego też odpowiednie przygotowanie miejsca pracy jest niezbędne, dla zachowania dużej wydajności, ale też komfortu i wygody.

Menu

Konto