Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jaka głębokość szafy? Praktyczne wskazówki dla każdego

Dodany dnia2023-03-31

Jaka głębokość szafy? Praktyczne wskazówki dla każdego

Jaka głębokość szafy to pytanie, które bardzo często z ust osób, które są w trakcie zamawiania tego mebla do siebie do domu. Na co wtedy zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się dobrze dopasowanymi wymiarami?

Jaka powinna być głębokość szafy? Najlepsze wymiary do przechowywania ubrań

Szafy są meblami, które zdecydowanie ułatwiają skuteczną organizację przestrzeni we własnym domu oraz mieszkaniu. Aby jednak mogła wyróżniać je funkcjonalność, ich przyszły właściciel powinien wziąć nie tylko pod uwagę same wymiary, ale również głębokość. Decyduje ona głównie o tym ile przedmiotów oraz odzieży będzie mogło się tam zmieścić.

Najlepszą głębokością, którą powinna wyróżniać się optymalna szafa, jest minimum 55 centymetrów. Taka przestrzeń umożliwia już rozwieszenie wewnątrz ubrań na wieszakach, bez problemu o zahaczenie o drzwi przy zamykaniu. Wymagają tego głównie koszule, które zazwyczaj po wypraniu, prasuje się tak, aby następnie można było już je tylko wyciągnąć z mebla i założyć na siebie.

Nie oznacza to jednak, że należy szukać szafy, która posiada równe 55 centymetrów. Jak już zostało to podkreślone, jest to wymiar minimalny - może być on znacznie większy, jeśli jest taka potrzeba ze strony właściciela.

Głębokość szafy

Standardowe wymiary szaf - na co warto zwrócić uwagę

Mówiąc o wymiarach całego mebla, należy pamiętać o tym, co tak naprawdę ma się w swojej garderobie. Z pewnością inaczej będzie miała się sytuacja, mówiąc o kobietach, które na swoim wyposażeniu mają sukienki, torebki i wysokie buty, a o mężczyznach, którzy bazują na koszulkach, spodniach i eleganckim płaskim obuwiu. Personalizacja jest bardzo ważna, właśnie dlatego należy zwracać uwagę na własne potrzeby. Można to zrobić, analizując długości i szerokości ubrań, które się posiada.

Najlepiej będzie wybrać szafę, która ma standardowe wymiary półek, czyli od 25x35 centymetrów do 35x60 centymetrów. Bez większych problemów można będzie zmieścić tam większość złożonych ubrań. Nie można jednak zapominać o przegródkach na buty, czyli około 25x30 centymetrów i o walizkach, na które zazwyczaj należy poświęcić 120x40 centymetrów.

Na standardowe przechowywanie ubrań najlepsza może okazać się szafa o szerokości minimum 90 centymetrów i wysokości około 200 centymetrów.

Jak dobrać głębokość szafy do swojego pomieszczenia? Praktyczne wskazówki

Dobieranie najlepszych wymiarów szaf do pomieszczenia to trudne zadanie, które wymaga kilku analiz. Głównie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki układ szafy najbardziej interesuje właściciela i jak dużo ubrań ma on do przechowania. Następnie można będzie orientacyjnie wyliczyć, jaka głębokość będzie najlepsza, ale również najbardziej estetyczna.

Inną kwestią jest również posiadanie wnęki.

To nic innego jak forma wypustki w ścianie, która mogła powstać wyłączenie na szafę, ale również występuje naturalnie, ze względu na konstrukcje, które należało zabudować. Wtedy optymalna głębokość wynosi tyle, ile ma taka przestrzeń. Niestety dobranie dokładnych wymiarów w sklepie meblowym może okazać się niepraktyczne, właśnie dlatego często zamawia się wtedy meble na wymiar. Głębokość szafy może być wtedy nietradycyjna.

Meble na wymiar - czy warto inwestować w szafę dopasowaną do swoich potrzeb

Przechodząc płynnie do tematu mebli na wymiar, zdecydowanie należy wiedzieć o tym, że jest to jedna z najlepszych możliwości, w jaką można zainwestować we własnym domu. Takie szafy mogą mieć jakąkolwiek wysokość, szerokość oraz głębokość, co znacznie ułatwia spełnienie indywidualnych preferencji.

Jedną z najczęściej zamawianych konstrukcji jest na przykład szafa do sufitu. To ciekawe zagospodarowanie przestrzeni, ponieważ z jednej strony doskonale podkreśla wielkość pokoju, ale również pozwala zaoszczędzić miejsce w pokoju. Zdecydowanie lepiej jest zabrać je w wyższych częściach, niż sugerując się szerokością. Takie szafy wymiary mogą być różne i dopasowane nawet do jednego milimetra. Klient ma także możliwość zadecydowania o materialne i odcieniu, z którego będzie wykonana. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szafa we wnęce lub pokoju posiadała również odpowiedni system otwierania - tradycyjne drzwi lub przesuwne płyty.

Jaka głębokość szafy będzie odpowiednia dla Ciebie?

Zadając takie pytanie, należy głównie przeanalizować to, jakie oczekiwania ma konkretna osoba. Jeśli zależy jej na tym, aby w jej domu nie znajdowały się bezwładnie rozmieszczone przedmioty takie jak odkurzacz, kartony i walizki, warto wtedy przeanalizować większą głębokość, która może w niektórych przypadkach dochodzić nawet do 80 centymetrów.

Jak zaprojektować szafę dla osoby, która nie ma takich potrzeb? Wtedy można przemyśleć zakup mebla, który ma wspomniane już minimum, czyli 55 centymetrów głębokości. W przyszłości pozwoli to na przechowywanie na przykład wieszaków, które mogą, ale nie muszą, być obecne w garderobie. Ergonomia oraz aranżacja wnętrz są w tym przypadku kluczowe.

Jaka więc głębokość szafy? Odpowiedzi jest wiele, a każda uzależniona od preferencji konkretnej osoby. Warto jednak zawsze zdecydować się na taką, która ma minimum 55 centymetrów.

Produkty powiązane

Menu

Konto