Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak zasadzić awokado

Dodany dnia2023-01-20

Jak zasadzić awokado - doradzamy krok po kroku

Wiele osób ceniących urok egzotycznych roślin w domu zastanawia się, jak zasadzić awokado z pestki. Poznaj podstawowe sposoby na wyhodowanie tej niezwykłej rośliny w swoich czterech ścianach.

Jak wyhodować awokado z pestki?

Jeśli zależy Ci na wejściu w posiadanie całkiem nowej i egzotycznej rośliny, którą mało kto ma w swoim domu, uprawa awokado będzie znakomitym wyborem. Wbrew pozorom, sam proces nie jest zbyt skomplikowany i wcale nie wymaga fachowej wiedzy ani wybitnej ręki do roślin. Jak zasadzić awokado? W tym celu wystarczy trzymać się poniższych zasad. Powodzenia!

Jakie warunki należy spełnić, aby skutecznie zasadzić awokado?

Jeśli chodzi o awokado, uprawa wymaga stabilnych temperatur w domu. Gatunek ten, jak na drzewo tropikalne przystało, ceni sobie ciepło i brak przeciągów. Gdy warunki te nie zostaną spełnione, szybko traci liście. W okresach jesieni i zimy, gdy w polskim klimacie ma ograniczony dostęp do słońca, w jego poszukiwaniu drastyczne wydłuża swoją łodygę. Można przyzwyczajać awokado do niższych temperatur – należy czynić to jednak stopniowo.

Jak zasadzić awokado

Jak zasadzić awokado z pestki?

Najpierw należy wybrać dorodny owoc awokado o średniej miękkości – ani za twardy, ani zbyt miękki. Dla bezpieczeństwa warto nabyć kilka sztuk. Największe szanse powodzenia mają te pestki, które są największe. Zdecydowanie lepsze są te, których skórka (powłoczka) ma kolor ciemnobrązowy, a nie szary. Owoc należy rozkroić w taki sposób, aby nie uszkodzić kryjącej się wewnątrz pestki. Następnie mając w pestkę w rękach, należy ją oczyścić z miąższu, na przykład opłukując w wodzie, a następnie wysuszyć. Czynnością, która znacząco przyspieszy kiełkowanie, jest usunięcie łupiny nasiennej. Można to zrobić delikatnie, za pomocą noża. W przypadku, gdy okrywa jest zbyt twarda, nasiono można przez jeden dzień moczyć w wodzie. Choć można próbować sadzić nasiono bezpośrednio w ziemi, to dla pewności warto przeprowadzić jego kiełkowanie. Popularna metoda zakłada wbicie trzech do czterech wykałaczek z boków nasiona mniej więcej w połowie jego wysokości. Posłużą one za podporę, która utrzyma je na brzegach naczynia. Należy pamiętać o tym, że kierunek sadzenia jest następujący: szersza część nasiona to jego podstawa, wąska zaś wyznacza górę. Naczynie należy tak zalać wodą, nasiono jej dotykało wyłącznie podstawą.

Najważniejsze czynniki wpływające na wzrost awokado

Drzewko awokado z pestki wymaga stosownych warunków, aby cieszyć swoimi pięknymi liśćmi. Wybierając miejsce jego uprawy, warto pokusić się o parapet z ekspozycją południową bądź zachodnią. Tu bowiem jest najcieplej. Do rośliny dociera również najwięcej światła słonecznego, niezbędnego do życia i wytwarzania chlorofilu przez liście. Ziemia do awokado to kolejne zagadnienie ważne w tym temacie. Roślina ta nie przepada za glebą odbiegającą znacznie od swojego naturalnego odpowiednika, występującego w Meksyku. Jednak należy mierzyć siły na zamiary – w polskich warunkach można sięgnąć po uniwersalną ziemię do roślin domowych. Niezłym pomysłem może okazać się również mieszanka złożona z torfu i piasku. Zimą należy zapewnić roślinie brak przeciągów oraz maksimum ciepła – optymalna dla niej temperatura waha się w przedziale pomiędzy 22 a 26 stopni Celsjusza. Zdecydowanie nie powinna mieć ona chłodniej niż 10 stopni Celsjusza. Latem, aby nie doprowadzić do spalenia liści przez słońce, szybę okienną warto lekko przesłonić, na przykład kartką papieru.

Co należy wiedzieć o uprawianiu awokado?

Awokado z pestki samodzielnie wyhodowane staje się dumą właściciela i niebanalną ozdobą domu. Jeżeli warunki uprawy domowej tej rośliny będą jej sprzyjać, może ona uraczyć domowników żółtozielonymi kwiatami. Po około 6 latach od posadzenia pestki można już zacząć wypatrywać owoców, choć niestety wiele roślin doniczkowych nigdy ich nie wyda. Szczególną uwagę powinni zachować opiekunowie kotów, gdyż awokado jest dla nich rośliną trującą.

Jak dbać o awokado, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

Pielęgnacja awokado w doniczce powinna obejmować podlewanie rośliny. Optymalnie jest to zrobić co drugi, trzeci dzień. W upalne lato częstotliwość tę można zwiększyć i podlewać awokado każdego dnia. Z uwagi na klimat pochodzenia, sadzonka nie lubi okresu suszy. Sygnalizuje to zwijaniem liści. Dobrym pomysłem jest wlanie wody nie bezpośrednio do ziemi, lecz do podstawki.

Menu

Konto