Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami?

Dodany dnia2023-09-19

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami? Podpowiadamy: co na ścianę w kuchni, żeby się nie brudziła!

Krzesła tapicerowane oraz stoły najczęściej umieszcza się w kuchni, gdzie mają służyć domownikom podczas codziennie spożywanych posiłków. Najlepsze miejsce dla tego zestawu to okolice ściany. Warto ją zatem zabezpieczyć, tak by nie była narażona na zachlapanie czy obicie krzesłem. Sposobów jest wiele. Przeanalizujmy każdy z nich krok po kroku.

Dlaczego warto zabezpieczyć ściany przed krzesłami?

Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami, ale czy faktycznie warto? Jest mnóstwo powodów, dla których ma to sens. Wystarczy niefortunny ruch krzesłem i można uszkodzić świeżo pomalowaną ścianę. Naprawa nawet małych usterek może być wyjątkowo kosztowna. Tym bardziej jeśli ściana została pomalowana dobrej jakości, drogą farbą.

O takie niefortunne zdarzenie nietrudno. Szczególnie w tych domach, w których na co dzień przebywa wiele osób. Wówczas ryzyko uszkodzenia ściany jest znacznie większe. Warto je chronić, jeżeli zostały wykończone na przykład jakąś charakterystyczną techniką, znaną tylko fachowcom.

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami?

Wszelkie rysy i zniszczenia pojawiające się na ścianach przeważnie pozostawia się do czasu kolejnego remontu. Niektórzy dość mocno nad nimi ubolewają, ale mimo to nie decydują się na szybkie usunięcie usterki. Odkładają ten moment na później, bo aktualnie nie mają czasu. Mała rysa zaczyna się pogłębiać, a z czasem towarzyszą jej kolejne zniszczenia. Wszystko to psuje wystrój całego wnętrza.

Zamiast co chwilę naprawiać szkody, lepiej skutecznie zabezpieczać ściany przed wszelkiego typu usterkami, czy to w postaci zarysowań, pęknięć, czy obić. Istnieje wiele sposobów na ochronę ścian. Każdy znajdzie dla siebie najlepszy.

Rodzaje zabezpieczeń ścian dostępne na rynku

Chcąc zabezpieczyć ścianę przed zniszczeniami łatwo powstającymi na skutek stale przestawianych krzeseł, czasem po prostu lepiej zrezygnować z farby i w to miejsce zastosować inne materiały wykończeniowe.

Jak podpowiadają eksperci, doskonałym wyborem może okazać się boazeria. Materiał ten chroni nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed zabrudzeniem. Jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Pomalowana białym kolorem jest bardzo uniwersalna. W pomieszczeniach urządzonych w rustykalnym stylu sprawdzą się deski w naturalnym odcieniu drewna. Boazerię można wykonać nawet na wysokości ¾ ściany nad stołem.

Drugi rodzaj zabezpieczenia ścian to tapeta w kuchni przy stole. Co prawda nie ochroni przed większymi uszkodzeniami, ale miękka warstwa papieru połączonego z dobrej jakości klejem może zapewnić całkiem satysfakcjonujący efekt. Dzisiejsze tapety winylowe są wytrzymałym materiałem, w dodatku występującym w wielu wzorach i kolorach, co daje duże pole do popisu dla projektanta.

Jednym z najlepszych pomysłów na ochronę ścian przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami powstającymi w wyniku niewłaściwego posługiwania się krzesłem, jest beton architektoniczny. Wystarczy wykończyć ścianę w taki sposób, by uzyskać chropowatą, cieniowaną strukturę, aby skutecznie tuszować ewentualne uszkodzenia. Poza tym beton ten jest zdecydowanie trwalszy niż ściana pomalowana zwykłą farbą. Ściany wykończone betonem architektonicznym bardzo dobrze komponują się również z innymi materiałami wykończeniowymi.

Stawiając stół w kuchni przy ścianie, można po prostu wykończyć ją płytkami. Trudno wyobrazić sobie trwalszy materiał, który zapewniłby ochronę przed uszkodzeniem mechanicznym i zabrudzeniem, niż płytki ceramiczne. Warto więc przed rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia dobrze zastanowić się nad tym, w którym miejscu będzie znajdował się stół z krzesłami, a także, jaką jeszcze ścianę warto wyłożyć płytkami. Ściana w kuchni przy stole może być pokryta kamieniem lub materiałem imitującym kamień. Na uwagę zasługuje kamień syntetyczny, który jest znacznie tańszy od naturalnego kamienia. Będzie nie tylko chronił ścianę, ale również świetnie dekorował całe pomieszczenie.

Zastanawiając się, co na ścianę w kuchni przy stole i krzesłach sprawdzi się najbardziej, warto postawić na cegły. Cegły bardzo dobrze zabezpieczają ścianę przed uszkodzeniami krzesłem, ponieważ są wyjątkowo odporne i wytrzymałe. Wystarczy je zaimpregnować, by zyskały odporność na wilgoć.

Pasy ochronne i listwy przypodłogowe – czy to skuteczne rozwiązanie?

Skuteczna osłona na ścianę przed zabrudzeniem to pasy ochronne. Niezbyt pasują do nowoczesnego wnętrza, ale sprawdzają się we wspomnianej roli. Skutecznie chronią ścianę przed plamami, a w pewnym stopniu również przed uszkodzeniem. Pasy ochronne występują w wielu kolorach i można dopasować je do wystroju wielu pomieszczeń, kuchni, czy jadalni.

Drugie popularne rozwiązanie, to listwy przypodłogowe. Jednak czy faktycznie są w stanie ochronić ścianę? W tym przypadku wiele zależy od samego krzesła. Czasem górna część oparcia jest odchylona do tyłu. W efekcie tego, krzesło, które zbliża się do ściany, górą już ją dotyka, a do listwy jeszcze mu sporo brakuje. Zatem nie jest to zbyt skuteczna metoda jeśli chodzi o ochronę ściany.

Panele ścienne – estetyka i funkcjonalność w jednym

Co na ścianę w kuchni przy stole, by jej nie rysować krzesłami? Mogą to być panele ścienne, które są estetyczne i funkcjonalne. Materiał ten jest przeznaczony do zastosowania na ścianie. Dlatego w tej roli sprawdza się idealnie. Jeżeli oczywiście pasuje stylem do urządzonego wnętrza.

Warto w tym miejscu podkreślić, że panele te są dostępne w różnej formie. Nie zawsze przypominają drewniane deski pokryte farbą. Mogą być nawet tapicerowane. Taka tapicerka na ścianę, wykonana z użyciem mniejszych elementów stanowi nie tylko świetną ochronę ściany, ale również dekorację całego pomieszczenia. Z tym że panele tapicerowane niekoniecznie sprawdzają się w kuchni, gdzie mogłyby mieć kontakt z tłuszczem oraz innymi zanieczyszczeniami. Do jadalni i salonu będą natomiast doskonałym wyborem.

Jak prawidłowo zamontować zabezpieczenia, by były skuteczne i dyskretne

W sprzedaży dostępne są różne obicia na ścianę i zabezpieczenia, które mają chronić ją przed zarysowaniem, obiciem oraz innymi uszkodzeniami. Ich montaż zależy od rodzaju zabezpieczenia. Dlatego trudno jest mówić tu o prawidłowym montażu. Za każdym razem może on wymagać zastosowania innych narzędzi i posłużenia się zupełnie innymi technikami.

Nowoczesne ściany w kuchni wymagają zastosowania równie nowoczesnych, pasujących do nich zabezpieczeń, które skutecznie je ochronią, ale też korzystnie wpłyną na wystrój pomieszczenia. Wybierając rodzaj zabezpieczenia, trzeba zrobić to tak, aby nie odbiegał stylem od reszty wyposażenia, by zbyt mocno nie wyróżniał się na jego tle. Zabezpieczenie to ma być skuteczne, ale zarazem dyskretne.

Należy zatem montować z pomysłem, ostrożnie, zważywszy na wygląd całego wnętrza. Na szczęście ze względu na ogromny wybór rodzajów tych ochraniaczy, każdy znajdzie do swojej kuchni, czy jadalni odpowiednie rozwiązanie.

Wybór odpowiedniego materiału zabezpieczenia w zależności od rodzaju ściany

Największe możliwości w wyborze materiału zabezpieczenia są wtedy, kiedy ściana jest pozbawiona zdobień, pokryta farbą. Wówczas można zastosować rozmaite materiały - tapetę, panele, pasy ochronne, płytki, kamień oraz inne.

Zastanawiając się co na ścianę w kuchni, żeby się nie brudziła i nie niszczyła, trzeba zwrócić uwagę na to, jaka to ściana, gdzie jest umiejscowiona i jakie są możliwości w wyborze tych rozwiązań.

Decydując się na przedłużenie blatu w kuchni na ścianę, trzeba koniecznie zastosować odpowiednie ochraniacze, aby zbyt szybko nie utracić jej atrakcyjnego wyglądu. W tym miejscu sprawdzi się kamień, tapeta i panele. Ale to tylko propozycja. Każdy musi sam zdecydować, co do jego kuchni będzie pasować idealnie.

Produkty powiązane

Menu

Konto