Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak wykończyć zewnętrzne narożniki płytek? Praktyczne porady dla amatorów

Dodany dnia2023-03-07

Jak wykończyć zewnętrzne narożniki płytek? Praktyczne porady dla amatorów

Jak wykończyć zewnętrzne narożniki płytek? Poniższy tekst podpowie Ci sprawdzone sposoby!

Płytki ceramiczne są popularnym wyborem przy procesie wykańczania domu – ze względu na trwałość i różnorodność stylów. Wybierając je do projektu, należy zwrócić uwagę na zewnętrzne narożniki. Narożniki te to krawędzie stykające się z zewnętrzną częścią ściany lub podłogi. Są one szczególnie narażone na uszkodzenia, związane na przykład z przesuwaniem sprzętów. Obróbka narożników ma duży wpływ na ogólny wygląd gotowego projektu. Narożniki zewnętrzne płytek ceramicznych mogą być ścięte pod kątem 45 stopni lub położone z zastosowaniem listew narożnych. Ścięte narożniki prezentują się nowocześnie, elegancko i minimalistycznie. Aktualnie wielu inwestorów decyduje się na właśnie taki rodzaj zabezpieczenia krawędzi. Odpowiednio przygotowany narożnik zewnętrzny płytek może nadać pomieszczeniu stylowy wygląd.

Zewnętrzne narożniki płytek

Jak wykończyć narożniki płytek w sposób estetyczny i trwały?

Wykończenie płytek listwami w sposób estetyczny i trwały jest ważną kwestią, poruszaną podczas współpracy z glazurnikiem. Inwestor musi sam wiedzieć, na jakim efekcie wizualnym mu zależy. Wówczas warto dopiero przystąpić do rozmów z wykonawcą. Jeśli chodzi o listwy wykończeniowe do płytek, montaż ich na narożnikach jest jedną z metod wykończeniowych, które są powszechnie stosowane. Najpierw należy przyciąć płytki do odpowiedniego rozmiaru i kształtu względem danej powierzchni. Dopiero teraz można zakryć krawędzie i narożniki – listwy z anodowanego aluminium lub stali będą do tego idealne. Listwy wykończeniowe do płytek są dostępne w różnych kształtach i szerokościach. Każdy z materiałów wykonania dostępnych na rynku jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody i korozję. Łatwo więc wybrać te, które będą odpowiednie do danej glazury i stylistyki łazienki. Warto uszczelnić krawędzie za pomocą silikonu, aby woda nie przedostawała się do wnętrza. Tak stworzona płaszczyzna będzie prezentować się elegancko i profesjonalnie, a także zachowa trwałość na lata. Drugim sposobem na wykończenie glazury w łazience jest fazowanie płytek. Warto zlecić te prace doświadczonemu glazurnikowi, który umie precyzyjnie dociąć ich krawędzie pod kątem 45 stopni. Starania są warte zachodu, a wszelki trud wynagrodzi efekt końcowy w postaci minimalistycznej i bardzo nowoczesnej łazienki.

Wykończenie narożników - dlaczego warto zwrócić na to uwagę?

Jeśli chodzi o wykończenie narożników płytek, ważne jest, by zwrócić uwagę na zakamarki i przestrzenie znajdujące się tuż przy oknie czy nieopodal blatu kuchennego. Niewielkie miejsca styku, które nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą okazać się problematyczne w przyszłości. Może rozwinąć się w nich grzyb, gdy są ciągle narażone na wilgoć i wodę. Rogi pomieszczenia są często bagatelizowane, a niesłusznie. Aby uniknąć tych problemów, podczas układania płytek należy używać produktów do wykańczania narożników, w tym wspomnianych już listew aluminiowych czy stalowych o kształcie dopasowanym do tej powierzchni. Produkty do wykańczania tych powierzchni zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić gładkie, równe wykończenie. Rozwiązanie to pozwala też zachować wysoki poziom estetyki danej przestrzeni.

Porady dotyczące wykończenia zewnętrznych narożników płytek

Wykończenie zewnętrznych narożników płytek może odbywać się na kilka sposobów, które zostały omówione powyżej. Istnieje kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć profesjonalnie wyglądający efekt. Po pierwsze, podczas układania płytek należy stosować odpowiednie kleje i fugi, które są wskazane do danego rodzaju płytek. Po drugie, bardzo ważne jest dokładne dopasowanie długości płytki do wymiarów danej ściany, po to, aby poszczególne fragmenty glazury spotkały się idealnie w punkcie styku. Po trzecie, nakładając klej, warto zastosować odpowiednie narzędzia, aby proces był precyzyjny, a substancja równomiernie rozłożona. Na koniec przy użyciu wilgotnej gąbki należy wygładzić linie fugi, pozbyć się resztek kleju i zapewnić schludne wykończenie całości. Dzięki tym wskazówkom można z łatwością uzyskać narożniki do płytek.

Obróbka narożników - jak uniknąć błędów podczas montażu płytek?

Narożniki pomieszczeń, ale również półeczki, okolice parapetu (w przypadku łazienki z oknem) oraz inne zakamarki wymagają szczególnie starannej i przemyślanej obróbki. Aby uniknąć błędów podczas montażu płytek ceramicznych w tych miejscach trzeba zadbać o kilka kwestii. Po pierwsze, bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie układu płytek w danym pomieszczeniu. Jedną z zasad jest to, aby całe płytki zostały umieszczone na narożnikach zewnętrznych. W przypadku kątów można pozwolić sobie na zastosowanie niepełnych, przyciętych fragmentów. Przestrzenie takie jak obrzeża wanien, miejsca tuż przy bateriach prysznicowych, nieopodal ościeżnicy drzwiowej oraz wszelkie kąty czy wnęki nierzadko wymagają wykonania otworu bezpośrednio w płytce ceramicznej. Tu trzeba zachować wyjątkową staranność i delikatność, aby nie doszło do pęknięcia materiału. Przy zastosowaniu w projekcie płytek ściennych i podłogowych o tych samych wymiarach, linie wyznaczone przez fugi powinny być równe. W strefach trudnych lepiej pokusić się o dostosowanie pełnej płytki do danej przestrzeni niż próbować zaoszczędzić na materiale i posiłkować się małymi fragmentami.

Jak zabezpieczyć krawędzie płytek na narożnikach?

Krawędzie płytek w narożnikach podłogi lub ściany, a także blisko ościeżnicy drzwiowej czy okiennej można zabezpieczyć za pomocą listew. Można je umieścić wzdłuż krawędzi płytek, aby zapobiec ich odpryskiwaniu lub pękaniu, na przykład pod wpływem trzaskania drzwiami, pracy materiału czy osiadania budynku. Listwy można łatwo przyciąć, aby idealnie pasowały do rogów płytek. Montaż listew to łatwy i niedrogi sposób na ochronę krawędzi płytek, a zarazem uzyskanie atrakcyjnego wyglądu całej aranżacji. Nowoczesne materiały budowlane, zwłaszcza te mrozoodporne, pozwalają na efektowne wykończenie elewacji. Pięknie prezentuje się przede wszystkim gres wielkoformatowy. Stosując tego typu praktyczne rozwiązania na elewacji domu, należy pamiętać o zakupie odpowiedniego, przystosowanego do użytku zewnętrznego kleju budowlanego.

Wykończenie narożników - jakie listwy narożne wybrać?

Jeśli chodzi o wykończenie narożników płytek ułożonych w łazience lub kuchni, do wyboru jest kilka opcji listew. Najpopularniejszą opcją są te, które są wykonane z cienkiego, w miarę elastycznego materiału, zaprojektowanego w taki sposób, by pasował do rogu płytki. Listwy są dostępne w różnych kolorach i fakturach, dlatego łatwo dobrać je do danego projektu. Są łatwe w instalacji (zwłaszcza przez doświadczonego glazurnika) oraz w przycinaniu do odpowiedniej długości. Są też trwałe i odporne na wilgoć, co czyni je doskonałym wyborem do łazienek i kuchni oraz innych pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wody, na przykład pralni. Listwy są również stosunkowo niedrogie, dlatego są przystępną opcją dla każdego inwestora.

Podsumowując, podczas wyboru konkretnej opcji wykończenia narożników w łazience dobrze jest skorzystać z porady fachowca, ale też mieć własną wizję, jak całość ma się prezentować.

Produkty powiązane

Menu

Konto