Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak wyczyścić pralkę? Skuteczne sposoby na pozbycie się brudu i zapachu.

Dodany dnia2023-03-31

Jak wyczyścić pralkę? Skuteczne sposoby na pozbycie się brudu i zapachu

Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem? Soda oczyszczona, ocet, cytryna – które środki czyszczące przyniosą najlepsze rezultaty? Jakie błędy użytkownicy popełniają podczas czyszczenia, konserwacji i eksploatacji sprzętu? Jak wyczyścić pralkę z pleśni? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą? Domowe sposoby i środki czyszczące znane z kuchni często dają rezultaty tak samo dobre jak profesjonalne preparaty ze sklepów. Drzwiczki, uszczelki, filtr i bęben wymagają regularnej konserwacji, aby wyjmowane z pralki pranie zachwycało przyjemnym zapachem. Detergenty i mydło mogą gromadzić się w różnych zakamarkach urządzenia. Drobne kamienie czy piasek z kieszeni spodni mogą podczas prania wpadać w zagłębienia kołnierza. Jak wyczyścić pralkę w środku?

Jak wyczyścić pralkę?

Dlaczego warto regularnie czyścić pralkę?

Pralka jest podstawowym urządzeniem do zapewniania czystości odzieży i pościeli całej rodziny. Choć służy celom higienicznym, sama może się brudzić. Jak wyczyścić pralkę? Jest wiele zakamarków, w których mogą gromadzić się znaczące ilości kurzu, brudu, piasku i innych zanieczyszczeń. Kumulacja ich może przejawiać się zarówno pojawieniem się pozostałości na odzieży, jak i ulatnianiem się z wnętrza niezbyt miłego zapachu. Czyścić pralkę należy zatem regularnie.

Kiedy i jak często powinno się czyścić pralkę?

Jak wyczyścić pralkę z sierści? Jeśli chodzi o optymalną częstotliwość czyszczenia pralki, to powinno się to robić raz w miesiącu. W przypadku niektórych podzespołów takich jak filtr czynność ta powinna być wykonywana znacznie częściej, zwłaszcza gdy ma się w domu zwierzęta, a razem z praniem do filtra dostaje się masa sierści. Raz na dwa tygodnie to w tym przypadku minimum. Nowoczesne pralki mogą samodzielnie przypominać o konieczności przeprowadzenia programu czyszczącego. O tym, jak wyczyścić pralkę octem oraz jak wyczyścić pralkę ze szlamu dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Jak czyścić bęben pralki i usunąć osadzające się kamienie?

Jak wyczyścić pralkę z kamienia? Nowoczesne pralki mają nie tylko wbudowane specjalne cykle czyszczące, które można włączyć samemu, ale także bardzo często same przypominają użytkownikowi o konieczności ich wykonania co jakiś czas (co którymś cyklu prania). Robią to zazwyczaj za pośrednictwem sygnału dźwiękowego i komunikatu na wyświetlaczu. Starsze egzemplarze można wyczyścić w taki sam sposób, nastawiając po prostu pranie w wysokiej temperaturze z pustym bębnem. Nie zaszkodzi dodanie dwóch szklanek octu. Nie ma obaw o późniejszy zapach bębna – płukanie zniweluje jakiekolwiek resztki płynu. Pomimo tego zabiegu istnieje także cała masa innych miejsc, które trzeba będzie wyczyścić ręcznie. Można do tego celu użyć zmywaka kuchennego czy starej szczoteczki do zębów. Szuflada na proszki do prania i płyny do płukania może zostać wyjęta do gruntownego umycia. Otwór po niej również należy starannie umyć, sięgając do środka. Samą szufladę można wyszorować i opłukać pod kranem. Szczególnie warto zwrócić uwagę na przegródkę dla płynu do płukania, gdyż często w ograniczniku zapobiegającym wypłynięciu go przed jego właściwym cyklem może osadzać się gruba warstwa resztek blokujących przepływ. Uszczelka zwana także kołnierzem, stanowi zagłębienie, w którym mogą gromadzić się zarówno kłęby z kurzu pochodzącego z ubrań, jak i mnóstwo drobnych przedmiotów niewyjętych z kieszeni. Można szybko usunąć je za pomocą zmywaka kuchennego, a następnie wytrzeć do sucha.

Filtr pralki - jak go czyścić i jak często?

Filtr pralki powinien być czyszczony przynajmniej raz na dwa tygodnie (albo i częściej). Od jego prawidłowej pracy zależy sprawne działanie całego urządzenia. W przypadku, gdy zostanie on zapchany włosami, sierścią czy kurzem, pralka może odmówić posłuszeństwa. Objawia się to na przykład niemożnością sprawnego odprowadzenia wody. Pierwszym krokiem jest odchylenie klapki dostępu (można dla wygody ją całkowicie usunąć). Następnie należy wyjąć wężyk awaryjnego odpływu wody, pod który trzeba podstawić naczynie. Po wyciągnięciu korka należy poczekać, aż cała woda zdoła spłynąć. Wtedy też można dopiero odkręcić zawór filtra. Otwór po filtrze warto również dokładnie wyczyścić.

Usunięcie osadów mydła i detergentów - co zrobić, gdy pralka zaczyna śmierdzieć?

Zapachy wydobywające się z bębna pralki mogą nie tylko być nieprzyjemne podczas jej otwierania, ale także przenosić się na ubrania. Jednym z najważniejszych elementów zapobiegania ich wystąpieniu jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Najlepiej po każdym praniu pozostawić pralkę otwartą. Czynności prowadzące do usunięcia zapachu stęchlizny można przeprowadzać za pomocą środków chemicznych raz na około trzy miesiące. Dlaczego warto je stosować? Oprócz usuwania zapachów przejawiają także właściwości czyszczące wiele podzespołów, między innymi uszczelki, filtr, grzałkę czy bęben. Często przejawiają też właściwości usuwające kamień, osady mydła i detergentów. Maja również właściwości odświeżające i odkażające. Działają też prewencyjnie na pojawienie się pleśni, a nawet rdzy. Substancje zapachowe do nich dodane pomagają pralce utrzymać pożądaną świeżość i miły zapach. Ich używanie może przyczynić się do znacznego wydłużenia żywotności całego urządzenia.

Jakie środki czyszczące wybrać do czyszczenia pralki?

W sklepach dostępne są profesjonalne środki czyszczące do pralek, które przedłużają życie ich komponentów, zwłaszcza grzałek.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki - soda oczyszczona, ocet, cytryna i inne

Jednym z najbardziej uniwersalnych środków, za pomocą którego można wyczyścić pralkę, jest ocet spirytusowy. Nie tylko przejawia właściwości usuwające brud, niwelujące zapachy, ale także pomaga w usuwaniu kamienia. Osad wapienny z wody może być jednym z bardziej szkodzących czynników na bęben i grzałkę urządzenia. Podobne właściwości co ocet ma kwasek cytrynowy. Jest on łatwo dostępny, tani i ekologiczny. W porównaniu do octu ma też przyjemniejszy zapach. Kwasek można wsypać do pojemnika na proszek do prania (wystarczy 1/3 szklanki). Jak wyczyścić pralkę sodą? Należy postępować analogicznie jak w przypadku kwasku cytrynowego. Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki? Wystarczy umieścić ją bębnie pralki i włączyć program czyszczący.

Częste błędy podczas czyszczenia pralki - czego unikać?

Podstawowym błędem przy czyszczeniu pralki może być stosowanie niewłaściwego środka. Ostre chemikalia mogą działać w niepożądany sposób na pewne komponenty. Na uszkodzenie pod tym względem są szczególnie narażone uszczelki i kołnierz gumowy. Błędem jest też czyszczenie filtra zbyt rzadko. Kiedy ten zapcha się włosami, sierścią czy fragmentami chusteczek higienicznych pralka może przestać odprowadzać wodę. Nie powinno się też ignorować komunikatów pojawiających się na wyświetlaczu urządzenia.

Menu

Konto