Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby

Dodany dnia2023-01-16

Jak wyczyścić piekarnik - domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Czy można czyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na czyszczenie piekarnika.

Każdy blat roboczy w kuchni, a tym bardziej urządzenie AGD należy regularnie czyścić. Piekarnik jest pod tym względem szczególny, gdyż zaniedbana komora może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Jakie są domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika? Jakich środków do czyszczenia piekarnika warto używać? Jak umyć piekarnik, aby przyjemnie się z niego korzystało? Więcej na ten temat czeka na Ciebie w poniższym tekście. Miłej lektury!

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie piekarnika

Piekarnik to urządzenie mające kontakt z żywnością, a zarazem działają na niego wysokie temperatury. Oznacza to, że używanie ostrej chemii nie jest najlepszym pomysłem. Jak wyczyścić piekarnik sodą? Stanowi ona dobre rozwiązaniem – jest ekologiczna, niedroga i bezpieczna dla użytkowników. Idealnie nadaje się do odświeżania elementów, które można wyjąć z piekarnika, takich jak prowadnice, kratki czy blachy. Sprawdzi się również w przypadku foremek do pieczenia czy naczyń żaroodpornych. Wszelkie brudne powierzchnie wyżej wymienione należy zasypać solidną warstwą sody oczyszczonej. Następnie należy zalać to wrzątkiem z czajnika, a następnie odczekać kwadrans. Na koniec wystarczy wszystko spłukać pod bieżącą wodą i dokładnie wysuszyć.

Jak czyścić piekarnik

Jak usunąć tłuszcz z piekarnika?

Mycie piekarnika powinno obejmować nie tylko jego wnętrze i akcesoria, ale również szyby. Podczas codziennego smażenia osadza się na nich spora warstwa brudu i tłuszczu. Dlatego raz na jakiś czas warto zdjąć szyby i poddać je gruntownemu umyciu. Można w tym celu sięgnąć po popularne produkty w sprayu bądź mleczka do czyszczenia szkła. Można również postawić na sodę oczyszczoną czy płyn do mycia naczyń. Przydatny bywa też ocet spirytusowy, który pięknie poleruje szklaną powierzchnię, zapewniając jej połysk.

Jak pozbyć się zapachu z piekarnika?

Sucha soda znakomicie pochłania nieprzyjemne zapachy, dlatego można jej użyć do wyczyszczenia komory piekarnika. Wśród innych sposobów polecanych przez gospodynie domowe znajduje się między innymi naczynie żaroodporne, do którego wlewa się wodę wraz z sokiem wyciśniętym z cytryny. Można dodać również do tej mieszanki kilka listków mięty. Te naturalne środki wspaniale odświeżą wnętrze piekarnika, pozostawiając je przyjemnie czystym. Również skórki cytrusów mają właściwości neutralizujące brzydkie zapachy, dlatego można ułożyć je na kratce i podgrzewać przez kilka minut. Wydzielający się zapach nie tylko odświeży piekarnik, ale i też i całą kuchnię. Na liście bezpiecznych i naturalnych metod pozbycia się nieprzyjemnych zapachów z piekarnika znajduje się też zastosowanie olejków eterycznych – kilka kropel wystarczy wlać do wody umieszczonej w naczyniu żaroodpornym, a następnie podgrzewać. Gotowe!

Jak wyczyścić piekarnik bez chemii?

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Ocet spirytusowy wykazuje dużą skuteczność, zwłaszcza w rozpuszczaniu kamienia i plam pochodzących z twardej wody. Środek ten jednak ma mocno wyczuwalny, charakterystyczny i intensywny zapach, który nie każdemu może przypaść do gustu. Dlatego też alternatywą są inne metody, na przykład z wykorzystaniem kwasku cytrynowego lub soku wyciśniętego bezpośrednio z cytryny. Tu, w przeciwieństwie do octu, użytkownicy mogą liczyć na świeży, przyjemny i dobrze kojarzący się zapach.

Jak wyczyścić piekarnik bezpiecznymi środkami?

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Na szczęście istnieją skuteczne i w pełni bezpieczne domowe sposoby. Ponieważ piec ma ciągły kontakt z żywnością i wykorzystuje wysokie temperatury, należy mieć na uwadze, aby środki, po które się sięga, były pochodzenia naturalnego. Jeśli zaś korzysta się z tych sklepowych, chemicznych, koniecznością jest dokładne wymycie powierzchni z pozostałości – za pomocą wody i suchej ściereczki. Najrozsądniej jednak jest sięgnąć po preparaty w miarę obojętne dla ludzkiego organizmu, które nierzadko są tanie i dostępne w każdej kuchni. Prym wiedzie tu soda oczyszczona, która ma wiele zastosowań. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybko wyczyścić piekarnik z resztek, ta metoda na pewno będzie odpowiednia.

Czy można wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Kompletną alternatywą jest zastosowanie środków czyszczących dedykowanych innym urządzeniom AGD. Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Wcale nie trzeba poświęcać na to wiele czasu. Czynność należy rozpocząć wyjęciem wszystkich blaszek i rusztowań z wnętrza urządzenia. Następnie należy nagrzać piekarnik do 100 stopni Celsjusza. Teraz przyszła kolej na umieszczenie tabletki do zmywarki wewnątrz urządzenia. Możesz to zrobić, kładąc ją na głębszą blaszkę do pieczenia. Trzeba wypełnić ją niewielką ilością gorącej wody – dla ułatwienia rozpuszczenia środka myjącego. Po upływie około 2 godzin Twój piekarnik będzie lśnił czystością.

Jak wyczyścić piekarnik parą?

Jeśli nie masz zaufania do sklepowej chemii, pozostaje czyszczenie samą parą wodną. Podobnie jak w powyższym przypadku, należy wykonać analogiczne kroki, jednak pomijając krok umieszczania tabletki do zmywarki w naczyniu. Jest to sposób wyjątkowo tani i ekologiczny, zatem sprawdzi się w każdym domu. Warto by jednak pokusić się i dopomóc parze przy użyciu szorstkiej gąbki. W ten sposób łatwiej usunąć starsze zabrudzenia i zaschnięty tłuszcz. Nowoczesne piekarniki mogą być wyposażone w specjalne tryby czyszczące. Dzięki nim użytkownik nie musi martwić się o samodzielne wykonywanie tej czynności – wystarczy nacisnąć guzik, odczekać i gotowe! Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji urządzenia.

Z pomocą mogą przyjść również zewnętrzne urządzenia, takie jak oczyszczacze parowe. Mają one podobne zasady działania, za to pozwalają używać pary miejscowo na najsilniejsze zabrudzenia. Bardziej skoncentrowany strumień pary będzie szczególnie przydatny przy mocno zaschniętych resztkach, na przykład osadzonych na kratkach i blaszkach.

Jak wyczyścić piekarnik folią aluminiową?

Starym sposobem znanym zwłaszcza z warunków polowych i stosowanym często na campingach jest użycie folii aluminiowej do wyczyszczenia powierzchni grzewczych. Arkusz folii należy zmiąć i stworzyć z niej luźną kulkę. Nadaje się ona do samodzielnego stosowania, choć równie dobrze siłę jej działania może spotęgować na przykład mleczko czyszczące lub płyn do naczyń. Środki te ograniczają też ryzyko pojawienia się ewentualnych zarysowań na powierzchni urządzenia.  

Podsumowując, czysty piekarnik to podstawa każdej kuchni, w której domownicy uwielbiają gotować, piec i przygotowywać pyszne ciastka czy tarty. Już wiesz, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu. Metod jest całkiem sporo. Dopasuj ją do swoich możliwości, preferencji i posiadanych w domu produktów. Jeśli szczególnie cenisz sposoby przyjazne środowisku naturalnemu, koniecznie zaopatrz się w cytrynę, kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy. Na pewno Ci się przydadzą – i to nie raz!

Menu

Konto