Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak wyczyścić materac? Oczyszczamy materac z plam i zabrudzeń

Dodany dnia2023-03-23

Jak wyczyścić materac? Oczyszczamy materac z plam i zabrudzeń

Jak wyczyścić materac? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników, nie tylko świeżo upieczonych rodziców. Jak wyczyścić materac z moczu i innych zanieczyszczeń? Poznaj skuteczne metody na pranie materaca!

Higiena materaca ma kluczowa do zachowania czystego i przyjaznego środowiska snu. Niestety materace brudzą się na skutek codziennego użytkowania. Zanieczyszczenia pochodzą z wielu źródeł, od potu i kurzu, ale też sierści zwierząt domowych wylegujących się w sypialni. Sobotnie śniadanie w łóżku również może pozostawić po sobie trudne do usunięcia plamy. Nawet jeśli użytkownik stara się utrzymać łóżko w czystości, jest wielce prawdopodobne, że z czasem materac i tak ulegnie zabrudzeniu. Aby utrzymać materac w jak najlepszym stanie, ważne jest jego regularne czyszczenie. Odkurzanie pomaga usunięciu kurzu, sierści zwierząt i roztoczy, z kolei czyszczenie punktowe z użyciem łagodnego detergentu może pomóc w usunięciu plam powstałych na skutek wylania napojów. Dodatkową opcją jest zastosowanie ochraniacza na materac, aby lepiej go chronić. Gdy ten się już mocno wyeksploatuje, zawsze można go zmienić. Dzięki regularnemu czyszczeniu materac będzie wyglądał jak nowy przez długie tygodnie.

Jak wyczyścić materac?

Czyszczenie materaca – jak często powinno się to robić?

Czyszczenie materaca jest istotnym elementem dbania o dom. Utrzymanie miejsca do spania w czystości jest kluczowe dla dobrego wypoczynku domowników. Należy zatem regularnie czyścić materac, by uwolnić go od kurzu, brudu, sierści zwierzaków, okruszków pożywienia i alergenów. Sposoby na pozbycie się roztoczy z materaca obejmują wiele różnych kroków. Domowy materac powinien być czyszczony przynajmniej raz na dwa tygodnie. Czynności pielęgnacyjne skupiają się na odkurzeniu zewnętrznej powierzchni materaca przy użyciu odkurzacza ręcznego lub odkurzacza wyposażonego w przystawkę do tapicerki. Bardziej gruntowne czyszczenie powinno być przeprowadzane raz na kwartał. W tym celu należy użyć specjalnego środka do czyszczenia tapicerki lub odkurzacza parowego, aby usunąć głębsze zabrudzenia i plamy. Odświeżanie materaca zapewnia bardziej komfortowy sen i uprzyjemnia spędzanie czasu w łóżku.

Jak usunąć plamy z materaca?

Jak wyczyścić materac? Usuwanie plam z materaca może być trudnym zadaniem. Na szczęście istnieje kilka prostych rozwiązań, które pomogą pozbyć się ich przy użyciu sprawdzonych metod. Jeśli chodzi o domowe sposoby na czyszczenie materaca, jednym z najłatwiejszych i najbardziej skutecznych jest zastosowanie roztworu składającego się z wody, cytryny, sody oczyszczonej i soli. Soda oczyszczona neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Cytryna odświeża powierzchnię oraz ma właściwości wybielające. Należy dokładnie wymieszać całość, a następnie tak przyrządzoną mieszankę nałożyć na poplamione miejsce. Następnie należy użyć wilgotnej ściereczki, aby delikatnie wetrzeć mieszankę w plamę. Całość należy pozostawić na około kwadrans. Po tym czasie plamę warto przetrzeć czystą ściereczką. Resztki sody można usunąć przy użyciu odkurzacza ręcznego. Suszenie materaca również jest ważnym elementem. Można to zrobić na przykład przy użyciu suszarki do włosów. Ta domowa metoda jest sprawdzonym sposobem na pożegnanie się z plamami – bez ingerencji przy użyciu silnych substancji chemicznych.

Domowe sposoby i profesjonalne metody usuwania trudnych plam

Jeśli chodzi o usuwanie trudnych plam z materaca sprężynowego, często najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych środków. Profesjonalne czyszczenie materaca znajduje się w usłudze wielu firm mające sprawdzone metody oraz substancje, dzięki którym doskonale radzą sobie nawet z trudnymi do usunięcia śladami eksploatacji. W wielu sytuacjach warto zatem skorzystać ze specjalistycznych usług. Jak przy użyciu domowych metod usunąć plamy z czerwonego wina lub krwi? Najlepiej w tym celu zmoczyć brudny fragment materaca zimną wodą i zasypać obficie solą bądź boraksem. Im szybciej zrobi się to od momentu powstania zabrudzenia, tym większa szansa na powodzenie całej operacji. Następnie po około 20 minutach sól lub boraks należy lekko wcierać przy użyciu gąbki. Resztki usunąć przy użyciu odkurzacza. Gotowe!

Pranie materaca i suszenie materaca

Jak wyczyścić materac z żółtych plam? Dobrą opcją może być zdjęcie pokrowca i wypranie go w pralce automatycznej lub oddanie do pralni chemicznej. Pranie w wyższej temperaturze pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, śladów płynów ustrojowych, ale też nagromadzonych przez długie miesiące roztoczy, bakterii i wirusów. Umożliwi też odświeżenie powierzchni do spania. W celu uniknięcia poważniejszych i trudnych do usunięcia zabrudzeń dobrym pomysłem jest zakup ochraniacza na materac – takiego samego, jakie w pokojach stosują na przykład hotelarze. Pewną ochronę stanowią też toppery, które zabezpieczają główny materac przed przenikaniem płynów ustrojowych, wylaniem wina czy zabrudzeniami przez domowe zwierzęta.

Odkurzanie materaca – dlaczego jest ważne?

Odkurzanie materaca antyalergicznego jest ważnym elementem utrzymania zdrowego środowiska, w którym codziennie się budzi i zasypia. Kurz, brud, chorobotwórcze ustroje i roztocza mogą powodować reakcje alergiczne, astmę i inne problemy na gruncie zdrowotnym. Dlatego też tak istotne jest cykliczne odkurzanie materaca przy użyciu domowych sprzętów. Zabiegi te są proste i nie wymagają korzystania z usług fachowców.

Jakie są najlepsze środki czyszczące do materacy i jak je stosować?

Jeśli chodzi o pielęgnację delikatnych tkanin, do których z całą pewnością należy pokrowiec na materac, warto sięgać po łagodne detergenty lub specjalne środki czyszczące do materacy. Dobrą opcją jest z pewnością płyn do mycia naczyń, który z odrobiną ciepłej wody pozwala pozbyć się powierzchownych zanieczyszczeń. Do nakładania roztworu należy używać wyłącznie miękkiej ściereczki lub gąbki, aby nie uszkodzić lub zmechacić danego fragmentu tkaniny. Po czyszczeniu punktowym zawsze należy bardzo dokładnie osuszyć materac, na przykład przy użyciu suszarki do włosów lub czystej ściereczki.

Produkty powiązane

Menu

Konto