Jak wybrać odpowiednią kołdrę? Praktyczne wskazówki i porady
Jak wybrać odpowiednią kołdrę? Praktyczne wskazówki i porady
Jaką kołdrę wybrać? Poznaj dostępne możliwości, rozważ wszelkie „za” i „przeciw”, a następnie dokonaj odpowiedniej decyzji zakupowej. Które poduszki do spania czy pościele dziecięce powinny zagościć w Twoim domu?
Poduszki dekoracyjne, komplety pościeli i prześcieradła stanowią podstawowe wyposażenie każdej sypialni. Muszą być wykonane z przewiewnych, ciepłych, miłych w dotyku, a zarazem łatwych w pielęgnacji tkanin. Czym się kierować, wybierając zestawy pościeli 200x220 cm do sypialni małżeńskiej? Jaka pościel dla niemowlaka sprawdzi się najlepiej?
Wpływ kołdry na jakość snu
Codzienny wypoczynek, jakość snu i komfort podczas przebywania w łóżku mają niebagatelne znaczenie dla poziomu funkcjonowania w ciągu dnia. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – to znane polskie przysłowie ma też dosłowne znaczenie. Lepsze samopoczucie, większa wydajność podczas pracy, większe pokłady cierpliwości do innych – optymalna nocna regeneracja ma ogromny wpływ na zachowanie i radzenie sobie z codziennymi trudnościami. Na to wszystko składa się nie tylko wygodny materac, ale także odpowiednio dobrana kołdra.
Rodzaje wypełnienia kołder
Jaką wybrać kołdrę? Nie ma uniwersalnych zasad dotyczących wyboru kołdry. Warto kierować się swoimi osobistymi preferencjami, zwłaszcza jeśli chodzi o ciepło. W sklepach z wyposażeniem sypialni znaleźć można kołdry na lato, zimę oraz kołdry całoroczne. Najpopularniejszym rodzajem wypełnienia jest to syntetyczne. Wbrew pozorom, wcale nie jest takie złe. Na pewno jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o alergików. Najlepiej zachowują swoje kształty podczas użytkowania i cykli prania. Mają też mniejszą niż wyroby naturalne tendencję do zbijania się.
Ci, którzy nie wyobrażają sobie nocy spędzonej pod pościelą inną niż naturalna, często zadają sobie pytanie: jaką kołdrę puchową wybrać? Decydując się na wypełnienia naturalne, trzeba mieć na uwadze, że ich czyszczenie może być nieco problematyczne. Kołdry i poduszki z puchu kaczego czy gęsiego są dziś synonimem luksusu, jednak ich czyszczenie może być dość problematyczne. W takiej sytuacji niezbędne będzie oddanie pościeli do specjalnego punktu. Należy mieć też na uwadze, że istnieją osoby uczulone na puch. Alternatywą może być pościel wypełniona wełną owczą lub z alpaki. Jeszcze inna opcja to wypełnienie bawełniane lub jedwabne. Każde z nich nadaje się dla osób, które są alergikami, a którym zależy na dobrej jakości snu. Ile powinna ważyć dobra kołdra puchowa? Wszystko zależy od jej przeznaczenia względem sezonowości. Lżejsze letnie modele powinny ważyć około 1 kilogram. Z kolei zimowe nie powinny przekraczać 2,5 kilograma. Warto także zwrócić uwagę, jaka jest procentowa zawartość puchu w wypełnieniu.
Dobór rozmiaru kołdry
W Polsce najczęściej spotyka się kołdry w standardowej i powtarzalnej rozmiarówce, która znajduje pokrycie w wielkości materaców. Stąd też nikogo nie dziwi kołdra o wymiarach 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm czy 200x220 cm. Wymiary kołdry powinny być nieco większe niż rozmiar materaca, na którym się śpi. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pod jedną dużą kołdrą mają zmieścić się małżonkowie. Warto wówczas wybrać kołdrę mającą co najmniej 20-30 cm więcej niż wskazuje na to rozmiar materaca. Kupując kołdry w sklepach zagranicznych, warto mieć na uwadze, że mogą występować w nietypowych rozmiarach, co wiąże się z koniecznością nabycia odpowiednich poszewek.
Tkaniny i pokrycia kołder
Pokrycie kołdry flizeliną wiąże się z uzyskaniem wyroby o świetnych właściwościach użytkowych. Charakteryzują się one niedużą wagą, a zarazem dobrą izolacją termiczną. Są wskazane do wykorzystania przez alergików. Cechuje je też dość spora żywotność. Z kolei pokrycia kołder wykonane z mikrofibry charakteryzują się wyjątkowo krótkim czasem schnięcia. Są antyalergiczne, miękkie i przyjemne dla skóry. Zachowują swój nieskazitelny wygląd nawet po wielu miesiącach użytkowania. Jeszcze innym rodzajem pokrycia kołder jest połączenie włókien bawełnianych z poliestrowymi. Polycotton, bo o nim mowa, wykazuje się sporą odpornością na uszkodzenia, zmechacenie czy ścieranie. Zachowuje też swój pożądany kształt. Jest też przyjemna w codziennym użytkowaniu. Pościele bawełniane są miłe w dotyku, dobrze odprowadzają wilgoć oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki dobrej izolacji termicznej stanowią powszechny wybór wielu osób. Wśród popularnych rozwiązań znajdują się również pościele satynowe, charakteryzujące się eleganckim wyglądem. Są miłe w dotyku i, z uwagi na wrażenie chłodu, jakie dają, idealne na letnie upały. Tradycjonaliści na pewno dobrze odbierają pościele flanelowe, łatwe w pielęgnacji i praniu, wciąż popularne w wielu domach.
Higiena i alergie - czym kierować się przy wyborze kołdry
Jaką wybrać kołdrę antyalergiczną? Najistotniejsze jest to, z jakich materiałów zostało wykonane poszycie kołdry oraz jej wypełnienie. Liczne badania naukowe wskazują ścisłą korelację między istnieniem alergenów roztoczy kurzu domowego w środowisku życia domowników, a powstawaniem uczuleń. Roztocza są odpowiedzialne za pojawienie się chorób takich jak: AZS, astma oskrzelowa czy bezsenność.
Kołdry dla różnych preferencji i potrzeb
Dobierając kołdrę, należy uwzględnić różne kryteria zakupowe. Jedną z nich jest pora roku, w jakiej dany wyrób będzie użytkowany. Kołdra na lato i oddzielna kołdra na zimę to zestaw, który sprawdzi się na cały rok. Ci, którzy są zmarzluchami, powinni wybrać ciepłą kołdrę całoroczną. Interesującym wyborem może być specyficzny rodzaj nocnej pościeli, czyli tak zwana ciężka kołdra. Taki wybór jest odpowiedni dla osób mających problemy z zasypianiem, budzących się w nocy i śpiących niespokojnie. Jaką kołdrę obciążeniową wybrać? Kluczowym aspektem zakupowym jest dopasowanie produktu do masy ciała użytkownika. Nie powinien on przekraczać 10% całkowitej wagi domownika. Bardzo ważną kwestią jest rozmiar. Wielu użytkowników ceni sobie duże poszewki na poduszki 70x80 cm oraz poszewki na poduszki 50x50 cm. Zawsze powinny być one dobrane swoją wielkością do konkretnego wypełnienia. Ta sama sprawa dotyczy poszewek świątecznych czy dekoracyjnych poszewek na poduszki.