Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak wybrać odpowiedni materac dla siebie? Poradnik dla początkujących

Dodany dnia2023-02-23

Jak wybrać odpowiedni materac dla siebie? Poradnik dla początkujących

Materac to coraz częściej poważnie brana pod uwagę konstrukcja, która nie jest już wybierana zupełnie przypadkowo. Ma na to wpływ głównie fakt, że jest on potrzebny do zachowania higieny snu. Jaki materac wybrać?

Dlaczego wybór materaca jest tak ważny dla jakości snu i zdrowia kręgosłupa?

Materace różnią się od siebie wieloma właściwościami. Głównie jest to zależne od samego producenta i od tego, jaki model będzie dzięki niemu dostępny dla samego klienta. Materac może być gruby, wąski, mieć specjalne wypełnienie z pianki oraz innego materiału, który jest hipoalergiczni i wraca do swojego wyjściowego kształtu.

Dlaczego jednak jest on ważny, aby zachować zdrowie kręgosłupa? Już od wielu lat naukowcy prowadzą intensywne badania na temat snu i jego jakości, na zdrowie ludzi. Współcześnie wiadomo już, że to, na czym się śpi, przekłada się na to, jak dana osoba się czuje. Kręgosłup jest narażony na takie zmiany najbardziej. Rodzaj materaca i jego twardość sprawiają, że układa się on w innej pozycji i tym samym można odczuć pewne dolegliwości lub wręcz przeciwnie, przyjemny relaks i wypoczęcie.

Jak wybrać odpowiedni materac

Jaki rozmiar materaca będzie odpowiedni

Rozmiar materaca ma bardzo duże znaczenie dla higieny snu. Zależy on jednak od indywidualnych kwestii, które związane są na przykład z częstotliwością przekręcania się podczas nocy oraz ruchów, jakie się wykonuje. Może wtedy okazać się, że standardowy materac dla jednej osoby o wymiarach 80x200 centymetrów może okazać się niewystarczający.

Dla dwóch osób wymiary rozpoczynają się od 140x200 centymetrów, jednak mogą dochodzić nawet do 200x200 centymetrów. Pary bardzo często boleśnie się o tym przekonują, gdy wybierają materac pod kątem bliskości z partnerem, a nie tak, aby ich sen mógł być komfortowy i nieprzerwany przez ruchy drugiej osoby. Jakość snu i rozmiar materaca to kwestie nierozłączne. Wskazane jest, aby każda osoba mogła swobodnie przeprowadzić sen na plecach.

Czy twardość materaca wpływa na jakość snu

Twardość materaca, tak jak jego rozmiar, odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Przyjęło się określać ją 4-stopniową skalą, przy czym każda ma inne właściwości i przeznaczenie dla konkretnych osób.

Popularnym, szczególnie dla dzieci, będzie materac H1, który dobrze sprawdza się dla każdego, kogo masa ciała nie przekracza 60 kilogramów. Na rynku można znaleźć go jako miękki.

Innym materacem będzie H2, który natomiast bardzo często stosowany jest u dorosłych, których masa nie przekracza 80 kilogramów. Jest to średnia twardość.

Do dyspozycji jest jeszcze przedostatni rodzaj H3, który rekomendowany jest dla osób o wadze poniżej 110 kilogramów (twardy) i ostatni, czyli H4, który dobrze sprawdzi się dla tych, którzy ważą więcej niż 110 kilogramów (bardzo twardy). Czemu twardość ma znaczenie? Od niej właśnie zależy, jak układają się plecy człowieka i jak rozprowadza się jego nacisk. Zła pozycja kręgosłupa może skutecznie pogłębić jego schorzenia i doprowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych.

Materac piankowy, lateksowy, hybrydowy czy kieszeniowy - który rodzaj wybrać?

Wybierając dla siebie odpowiedni materac, koniecznie należy przeanalizować również dostępne rodzaje. Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami, które wpływają na jakość snu i poziom wypoczęcia po nim.

Piankowy materac to jeden z najbardziej popularnych, który wybierany jest głównie dlatego, że można w łatwy sposób zachować jego higienę. Jego wypełnienie nie wchłania kurzu oraz potu, który jest wydzielany przez człowieka podczas snu. Dobrze przepuszcza powietrze i wyróżnia się elastycznością punktową.

Kieszeniowy materac to także propozycja stosunkowo uniwersalna, która przepuszcza przez siebie powietrze. Co ciekawe, do kontroli rozkładania ciężkości ciała wykorzystują sprężyny, które poukładane są wewnątrz blisko siebie. Niestety nie są one polecane głównie ze względu na liczne badania o ich przyciąganiu pola elektromagnetycznego oraz złej pozycji kręgosłupa podczas snu.

Hybrydowy natomiast to, jak nazwa wskazuje, połączenie dwóch powyższych. Jest bardzo elastyczny, ma właściwości regeneracyjne oraz daje efekt otulenia, wtedy, gdy sen na boku to najczęstsza pozycja do spania.

Lateksowy materac to ostatni rodzaj, który polecany jest głównie dla alergików, ponieważ zupełnie nie gromadzi na swojej powierzchni kurzu. Dobrze dopasowuje się do ciała i jest elastyczny.

Czym jest materac termoelastyczny

Materac może zostać również określony jako termoelastyczny. Co to właściwie oznacza? Jest to ciekawa forma, która coraz częściej rekomendowana jest dla osób skarżących się na bóle stawów i wspomnianego już kręgosłupa.

Termoelastyczność polega głównie na tym, że pod wpływem nacisku oraz temperatury ciała człowieka materac formuje się w optymalny dla niego kształt. Materiałem głównym jest pianka poliuretanowa, która ma właśnie takie właściwości. Taki materac bez problemu może być wykorzystywany przez wiele długich lat, ponieważ nie ma on tendencji do odkształcania się.

Jak dobierać materac w zależności od pozycji, w jakiej śpimy?

Sen na boku lub plecach to dwie najpopularniejsze pozycje, w których człowiek regeneruje swoje siły. W zależności od nich powinno się zwracać uwagę na to, jaki materac będzie spełniał oczekiwania klienta. Należałoby głównie pozyskać informacje, w których znaleźć będzie można liczne certyfikaty. Często to właśnie one mówią o tym, że konstrukcja jest dostosowana do potrzeb osób, które nierzadko zmieniają swoją pozycję ciała. Śpiąc na boku, warto wybrać materac określany jako H2 lub H3. Wtedy najlepiej będzie zadbać o to, aby kręgosłup znajdował się w optymalnej pozycji, a jego kręgi nie były obciążone masą całego ciała.

Jeśli jednak podczas snu częściej leży się na plecach, wtedy polecany jest twardy materac, najlepiej taki, którego skala wynosi H4. Jego cena może być wyższa, jednak szybko zrekompensuje to zdrowie. Wybierając najlepszy dla siebie materac, należy zwracać uwagę na swoje indywidualne przyzwyczajenia takie jak forma spania. Nie można zapomnieć także o dostosowaniu jego twardości do masy ciała i wybrać rodzaj, który najlepiej sprawdzi się do indywidualnych preferencji.

Produkty powiązane

Menu

Konto