Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak wybrać idealne filiżanki do espresso: przewodnik dla kawoszy

Dodany dnia2024-03-29

Zapach porannej kawy unoszący się na cały dom to marzenie każdego kawosza. Rozpoczęcia dnia od filiżanki ulubionej kawy zwiastuje piękny dzień. Jednak dobra kawa smakuje jeszcze lepiej w idealnej porcelanie. Dlatego w tym poradniku dowiesz się jakie filiżanki do espresso są odpowiednie dla każdego miłośnika kawy.

Filiżanki do espresso, które zmienią Twoje poranki — czym powinny się cechować?

Espresso to najbardziej klasyczna włoska kawa. Prawidłowo przygotowana jest gęsta i posiada delikatną piankę. Wydawać by się mogło, iż smak kawy jest zależny jedynie od ziaren czy sposobu parzenia. Nic bardziej mylnego. Idealna filiżanka do kawy powinna mieć pewne cechy, które znajdziesz poniżej.

filiżanki do espresso

Idealny rozmiar filiżanki. Prawidłowe picie tej włoskiej kawy jest bardzo kluczowe dla wyczuwania całkowitego aromatu kakao, wanilii czy orzechów i pozwala wydobyć gorycz lub kwasowość, która jest wyczuwalna przy piciu tego naparu. Dlatego tak ważna jest wielkość filiżanki. Jej moc jest skumulowana w niewielkiej ilości. Prawidłowa filiżanka do tej kawy ma pojemność 50-70ml.

Filiżanka ze spodkiem. W restauracjach czy kawiarniach, kawy zawsze serwowane są w komplecie ze spodkiem. Jest to oczywiste, ze względu na rodzaj podania. Jednak ten standard jest też popularny w domach. Odpowiednio dobrany spodek nie tylko zaprezentuje się perfekcyjnie, gdy zawitają goście. Jest idealnym zastępstwem dla talerzyków deserowych na małe ciasteczka lub inne słodkości.

Zestaw filiżanek do kawy espresso. Gdy uznajemy, iż chcemy posiadać ekspres do kawy, warto nabyć zestaw filiżanek. Aktualnie nie ma obowiązku, aby wszystkie nasze kubki, szklanki czy filiżanki pochodziły z tej samej serii, czy kolekcji. Jednak przy większej ilości gości nic tak elegancko się nie prezentuje, jak dopasowana do siebie porcelana. Jest to o tyle ważne, iż na pewno nie będzie różnić się rozmiarem czy trzymaniem ciepła. Filiżanki do kawy na prezent są świetnym pomysłem dla miłośników kawy.

Spójność z zastawą stołową. Wybierając filiżanki porcelanowe czy ceramiczne, musimy zadbać o odpowiednią kolorystykę. To, jak się prezentuje wnętrze naszego domu, jest także zasługą dodatków i zastawy stołowej. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować stylistycznie lub kolorystycznie wszystkie elementy w domu. Posiadając białą zastawę, wybierzmy białe filiżanki ze spodkiem. To samo tyczy się kolorów écru i beżu. Gdy jednak podobają się nam kolorowe akcenty, niech jeden element zgadza się z kolorem przewodnim. Dobrą opcją są serwisy kawowe z tej samej serii, z której mamy zastawę obiadową.

Dlaczego filiżanki do espresso są tak ważne dla smaku Twojej kawy?

Oryginalne filiżanki do kawy włoskiej mają rozmiar między 50 a 70 ml. Ta wielkość może się różnić w zależności od modelu i kształtu. Wielkość filiżanki jest bardzo ważna ze względu na niewielki napar, który się w niej znajduje. Ale skoro filiżanka może mieć 70 ml, to ile ml ma espresso? Włoskie espresso standardowo ma wielkość 30 ml. Kawa powinna być wypita jeszcze gorąca, stąd specyficzna wielkość filiżanki. To naczynie jest najmniejsze ze wszystkich dostępnych do ciepłych naparów. Dlatego będąc prawdziwym koneserem, tak ważne jest, aby posiadać chociaż jedną filiżankę przeznaczoną specjalnie właśnie do espresso.

Filiżanki do espresso: jakie materiały i kształty wybrać?

Najczęściej wybieranym materiałem przez koneserów espresso jest porcelana. Jej grubość i utrzymywanie ciepła są przyjęte jako standard. Porcelanowa filiżanka do espresso to wyraz elegancji i ponadczasowej klasy i szyku. Takie eleganckie filiżanki do kawy to idealny pomysł na prezent.

Jednak nie jest to jedyny rodzaj materiału filiżanek. Kolejnym bardzo popularnym i tańszym rozwiązaniem jest ceramika. Taka filiżanka jest zdecydowanie cięższa i grubsza. Można ją szczególnie zauważyć w kawiarniach i restauracjach. Jest to idealny wybór dla osób, które nie są pewne czy będą pić z takich filiżanek kawę. Lub często zdarza im się rozbić elementy kompletów. Ważne, aby zwrócić uwagę na szkliwienie brzegów filiżanek. Brak szkliwienia oznacza, iż na rantach filiżanki pozostaje chropowata powierzchnia, w którą dostają się napoje i pozostaje tam ich kolor. Jest trudniej je domyć, jednak wiele producentów wybiera właśnie takie rozwiązanie.

Coraz częściej wybieranym materiałem, który wraca do łask, jest szkło. Jednak nie szkło takie jak mieli nasi rodzice czy dziadkowie. Szklane filiżanki termiczne z podwójnym dnem, są świetne ze względu na uniwersalność. Doskonale sprawdzą się do domów lub do biura czy restauracji. Czasem jednak ciężko jest znaleźć spodek do takiej filiżanki.

Oprócz materiału ważny jest również odpowiedni kształt filiżanki. Prawdziwe włoskie filiżanki do espresso cechują się kształtem litery „V”. Są wąskie na dole i szersze u góry. Wszystko ze względu na aromat, który powinien delikatnie unosić się z idealnie przyrządzonej kawy. Dlatego warto zwracać uwagę na różne filiżanki, ponieważ na rynku są również dostępne filiżanki do cappuccino czy do herbaty.

Filiżanki do espresso dla prawdziwych koneserów: znajdź swój idealny zestaw

Prawdziwi koneserzy włoskiego espresso wiedzą jak ważne jest to, w czym piją. Zatem wybór nie powinien być trudny. Idealna filiżanka powinna mieć pojemność 50 ml, ponieważ espresso nie powinno sięgać brzegów filiżanki. W takim modelu delikatnie przekracza połowę, co jest doskonałe dla espresso. Dopasowany spodek to must have dla osób ceniących sobie delektowanie się kawą niczym we włoskiej kawiarence.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym jeszcze nie pisaliśmy, jest szklaneczka wody. Jest wiele przekonań, dlaczego podaje się wodę do espresso. Jednak należy kierować się szkołą włoską, skąd ten specjał pochodzi. Wodą powinno się wypłukiwać usta przed wypiciem kawy. Wszystko dlatego, aby móc w pełni rozkoszować się smakiem espresso. Dlatego też, w zależności od miejsca, w którym pijemy kawę, możemy spotkać się z mniejszymi i większymi szklankami. Jeżeli jednak sprawdzimy, jakie są włoskie zalecenia, rozmiar szklanki do wody nie powinien przekraczać 100 ml. Oczywiście można wybrać większą szklankę i nie nalewać jej do pełna.

Jak dbać o filiżanki do espresso, aby służyły przez lata

Filiżanki to nie kubki, których każdy ma pełno w domu i mogą się różnić rodzajem, kolorem i wielkością. Wybierając filiżanki, chcemy, aby zachowały swoją estetykę jak najdłużej. Ale jak to zrobić?

Filiżanki ze złotymi elementami. Takie filiżanki są często wybierane ze względu na elegancję. Jednak ważne, aby nigdy nie myć ich w zmywarce. Nie wolno tego robić ze względu na wysoką temperaturę i ciśnienie wody. Przy częstym użytkowaniu w ten sposób, cały złoty wzór zostanie zdarty i stracą całą swoją klasę.

Delikatna porcelana. Posiadając delikatną porcelanę, należy wybierać tylko delikatne detergenty. Wszystko dlatego, aby nie uszkodzić wzorów, które się na niej znajdują. Nie należy też szorować jej ostrą gąbką, tylko miękką ściereczką.

Ciężkie zabrudzenia z kawy. Uciążliwe zabrudzenia z napojów takich jak kawa czy herbata, są często nie do wymycia. Jednak jest na to sposób. Letnia lub ciepła woda wymieszana z sodą oczyszczoną powinna temu zaradzić.

Specjalne miejsce. Aby dłużej zachować nienaganny wygląd naszych filiżanek, należy trzymać je w kredensie lub witrynie. Każda filiżanka powinna mieć swoje miejsce, aby nie obijały się o siebie nawzajem.

Zakup filiżanek jest świetnym wyborem dla prawdziwym koneserów kawy. Jednak oprócz filiżanek do espresso, pamiętajmy również o innych napojach m.in. o herbacie.

Menu

Konto