Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak właściwie prać poduszki z pierza? Praktyczny przewodnik

Dodany dnia2023-05-05

Jak właściwie prać poduszki z pierza? Praktyczny przewodnik

Jak prać poduszki z pierza? To pytanie często zadają sobie użytkownicy tradycyjnych, naturalnych pościeli. W jaki sposób powinna odbywać się pielęgnacja poduszek z pierza, aby zachowały one swój kształt, świeżość i puszystość przez długi czas? Jak powinno przebiegać pranie ręczne poduszek z pierza oraz kołdry?

Poduszki z pierza i puchu zyskały status produktów ekskluzywnych. Jeszcze kilkaset lat temu były tradycyjnym wyposażeniem wiejskich chat, by dotrzeć do odbiorców masowych także w dużych miastach. W dobie wyrobów syntetycznych wydają się być trudne w czyszczeniu. Jednakże bogaty wybór rozmiarów pościeli z pierza (na rynku można bez trudu znaleźć poszewki na poduszki 50x50 cm oraz poszewki na poduszki 70x80 cm) to jeden z licznych argumentów za ich codziennym użytkowaniem.

Poduszki z pierza

Czy poduszki z pierza można prać w pralce

Poduszki z pierza można prać w pralce, jednak należy zachować przy tym środki ostrożności. Na początku warto upewnić się, że struktura poduszki jest nieuszkodzona i pióra nie mają drogi, by wydostać się na zewnątrz. W przypadku, gdy poszycie ma dziury, warto je uprzednio załatać.

Środki do prania powinny być niezbyt silne. Wirowanie nie powinno być zbyt agresywne. Mechaniczne metody suszenia są odradzane. Najlepiej, gdy pranie suszy się powoli, na przykład na słońcu. Dobrze, aby pościel nie była zawieszona na sznurku, tylko znajdowała się w pozycji płaskiej, na przykład na suszarce. Warto kilkukrotnie ją obracać, aby strony schły równomiernie, a środek sprawnie pozbywał się wilgoci.

Kiedy prać poduszki z pierza

Poduszki z pierza i puchu są nie tylko trudne w pielęgnacji, ale ten zabieg (zwłaszcza źle przeprowadzony) może również przyczynić się do skrócenia ich żywotności i wygody użytkowania. Dlatego zachowanie rozsądnego odstępu między kolejnymi praniami jest konieczne. Rozsądnym kompromisem między ochroną wypełnienia i zachowaniem higieny jest czyszczenie na mokro około raz na 6 miesięcy.

Jak prać poduszki z pierza ręcznie

Dobierając środki do prania poduszek, wypełnionych pierzem lub puchem, należy zachować ostrożność. Najlepsze będą ekologiczne, naturalne i lekkie detergenty. Na rynku istnieją nawet specjalne środki o takim przeznaczeniu. Warto wykonać kilka cykli płukania samą zimną wodą. Nie należy używać ciepłej wody, gdyż ta powoduje ponowne pienienie się detergentu. Płyny do płukania mogą nie tylko być zbędne, ale także mogą zaszkodzić. Po wniknięciu w głąb ich usunięcie może nie być możliwe, a wysychając przyczynią się do sklejenia i zbicia struktury piór.

Jak prać poduszki z pierza w pralce

Piorąc poduszki z pierza lub z piórami w pralce automatycznej, należy stosować podobne środki jak w przypadku prania ręcznego. Warto unikać sytuacji, gdy zbyt wiele poduszek znajdzie się w bębnie i nie będą miały dość miejsca na ruch. Zapobiega to potencjalnym odkształceniom. Wirowanie nie powinno odbywać się na maksymalnych obrotach (najlepiej, aby wartość była jak najniższa). Suszenie za pomocą suszarki bębnowej nie wchodzi w grę ze względu na zbyt szybki czas wysychania i ciągły ruch. Może to być wygodne, ale także tworzy ryzyko odkształceń. Niektórzy producenci zaznaczają na metce, że nie wolno prać ich produktu w wodzie. Najlepiej wtedy jest zanieść poduszkę do pralni chemicznej.

Suszenie poduszek z pierza

Poduszki z pierza powinny suszyć się powoli, aby nie spowodować zbicia się wnętrza. Idealnym miejscem jest ogród. Ze względu na to, że poduszka powinna schnąć leżąc a nie zwisać idealnie, aby leżała na szczebelkowej suszarce do prania. Pozwoli ona na zapewnienie należytej wentylacji z każdej strony. Niezależnie od pogody warto co jakiś czas (na przykład co pół godziny) obrócić poduszkę. Równomierne wysychanie zapobiega zbijaniu się wypełnienia i sklejaniu się struktury pierza.

Częste problemy i jak im zaradzić

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi można mieć do czynienia podczas użytkowania poduszek z pierza, jest kwestia utrzymania ich w czystości. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pościel z pierza można prać w pralce automatycznej. O ile metka produktowa nie głosi inaczej, to jak najbardziej taką poduszkę można umieścić w bębnie pralki. Należy jednak uprzednio dobrze sprawdzić, czy poszycie nie ma żadnych uszkodzeń. Może bowiem przez nie wydobywać się na zewnątrz wypełnienie poduszki. Poduszki najlepiej będzie prać osobno. Zapobiegnie to ewentualnym odkształceniom czy zmianie formy poduszki, ale także pozwoli lepiej odprowadzać nagromadzoną wewnątrz wodę. Należy także zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie pralki podane przez producenta. Uwzględnić trzeba przy tym, że masowana poduszka nasączona wodą może mieć o wiele większą masę niż waga wyjściowa. Niektóre pralki mogą mieć wbudowane programy dedykowane pościeli lub puchowi. Innym problemem, który mają użytkownicy pościeli z pierza, jest temperatura prania. Generalnie zalecana opcją jest program bazujący na 30 stopniach Celsjusza. Dobór detergentów powinien uwzględniać wykorzystanie wyłącznie łagodnych i delikatnych preparatów. Aby uniknąć problemu zbijania się puchu w jednym miejscu, warto zastosować piłeczki tenisowe. Zapobiec temu problemowi można, ograniczając czynności takie jak skręcanie wypełnienia. Jeszcze innym problemem podczas użytkowania pościeli z pierza jest jego odpowiednie dosuszenie. Właściciele domów z ogrodem czy mieszkań z balkonem mają ułatwione zadanie. Świeżo upraną pościel wystarczy rozłożyć na płasko na suszarce w słoneczny i wietrzny dzień. Aby poduszka jak najdłużej zachowała swoje właściwości, warto zadbać o jej regularną pielęgnację. W tym celu warto ją stosunkowo często wietrzyć.

Menu

Konto