Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak uszyć pokrowiec na materac w domowych warunkach?

Dodany dnia2023-09-14

Jak uszyć pokrowiec na materac w domowych warunkach? Poradnik krok po kroku

Materace do tanich nie należą. Dlatego warto zabezpieczyć ich powierzchnię przed ubrudzeniem i przedwczesnym zniszczeniem. Można to robić na wiele sposobów, choć najwygodniej jest po prostu zastosować pokrowiec. Teraz można uszyć go samodzielnie, w całkiem domowych warunkach.

Dlaczego warto uszyć własny pokrowiec na materac?

Nie każdy lubi gotowe wyroby tekstylne dostępne w sklepach. Niektórzy wolą wykonać je samodzielnie. I nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, nawet gdyby to miał być profesjonalny pokrowiec na materac. Oczywiście zadanie do prostych nie należy, ale niewątpliwie warto, by osoby czujące się na siłach, podjęły się go. Dlaczego? Powodów jak się okazuje, jest całkiem sporo.

Własny pokrowiec na wymiar, to właśnie pokrowiec idealnie dopasowany do posiadanego materaca. W sklepach niektóre rozmiary są trudniej dostępne. Szyjąc pokrowiec od zera, można stworzyć okrycie, które będzie w całości osłaniać materac i zapewniać mu stuprocentową ochronę.

Jak uszyć pokrowiec na materac w domowych warunkach

Ponadto należy podkreślić, że mówiąc materac, nie zawsze mamy na myśli materac do łóżka. Równie dobrze może to być materac w postaci gąbki, która służy jako dodatkowe posłanie w wyjątkowych sytuacjach, typu wakacje, czy odwiedziny gości. Taki materac wcale nie musi posiadać oryginalnego pokrowca. Można jednak uszyć go samodzielnie i tylko na tym zyskać. Dobry pokrowiec wydłuży żywotność materaca.

Wielu osobom samodzielne szycie pokrowca sprawia ogromną frajdę. Własnoręcznie wykonane rzeczy cieszą. Dlatego to też powód, dla którego warto się potrudzić i uszyć pokrowiec samodzielnie od początku do końca. Jeśli oczywiście posiada się odpowiednie narzędzia i choć odrobinę zdolności w tym zakresie.

Szyjąc pokrowiec na materac od podstaw, można wybrać tkaniny najlepszej jakości. Do tego dobrać kolor, wzór itd. Samodzielne szycie daje pewność jakości danego pokrowca i dopasowania go wizualnie do reszty pościeli oraz wystroju całej sypialni.

Dobrze rozglądając się za tkaniną i niezbędnymi dodatkami, można trafić na materiały w promocyjnych cenach. Wówczas własny wyrób tekstylny może okazać się znacznie tańszy od tego gotowego, dostępnego w sklepie od ręki.

Wybór odpowiedniej tkaniny – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na samodzielne szycie pokrowców na wymiar, trzeba zacząć od wyboru tkaniny. To bardzo ważny moment, od którego zależeć będzie to, czy pokrowiec ten w ogóle spełni swoją rolę. Tkanina ta powinna mieć właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Materiał ten musi być jednocześnie bardzo wytrzymały i odporny na wszelkiego typu zniszczenia. Dzięki temu uszyty z niego pokrowiec może służyć przez dłuższy czas i cieszyć swoją funkcjonalnością.

Wybrana tkanina do szycia pokrowca powinna być miękka i odpowiednio gruba. Pokrowiec ten musi dobrze przylegać do materaca i trzymać całość. Warto zatem rozejrzeć się za typowym materiałem przeznaczonym do szycia właśnie tego typu rzeczy, by mieć pewność, że faktycznie sprawdzi się w tej roli.

Źle dobrany materiał może spowodować, że efekt zakończonej pracy nie będzie satysfakcjonujący. To automatycznie doprowadzi do tego, że cała ta praca pójdzie na marne. Dlatego odpowiednia tkanina to ważna sprawa i trzeba podejść do tego wyboru jak najbardziej poważnie.

Pomiary i przygotowanie materiału — jak to zrobić prawidłowo

Kupując tkaninę na materac, trzeba koniecznie dobrze go zmierzyć. Tkanina ta musi być 2 razy dłuższa niż materac i odpowiednio szeroka. Należy zatem dodać szerokość materaca, jego wysokość i dodatkowe 2 cm na szwy, a następnie pomnożyć wynik razy dwa. Dzięki temu będzie wiadomo, ile tkaniny potrzeba do uszycia odpowiednio dużego pokrowca na posiadany już materac.

Jeśli ktoś już na tym etapie zastanawia się, jak wszyć zamek do pokrowca, powinien od razu wziąć pod uwagę ilość potrzebnego materiału, czy też miejsca przeszyć. Łatwiej będzie obrać konkretną technikę szycia, tak by ostatecznie powstał pokrowiec spełniający wszelkie oczekiwania.

Szycie boków pokrowca – praktyczne wskazówki

Mając przygotowane niezbędne narzędzia, można przystąpić do działania. Uszyć pokrowiec można w kilku podstawowych krokach. Oto one:

Na obu końcach tkaniny wyznacz pasek 1 cm, złóż i przeszyj. W ten sposób można uniknąć strzępienia się tkaniny.

Złóż tkaninę prawie w połowie. Z jednej strony musi zostać margines o długości 25 cm.

Materiał ponownie złóż, tworząc zakładkę.

Zszyj ze sobą dłuższe boki. W ten sposób powstanie tkanina, która będzie przypominać poszewkę. Wystarczy już tylko przekręcić materiał na prawą stronę, aby móc cieszyć się samodzielnie uszytym pokrowcem.

Jeśli ktoś zastanawia się, jak uszyć pokrowiec na gruby materac, czy cienki, powinien wziąć pod uwagę powyższe wskazówki. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jaką ma grubość. Zasady są takie same, z tym że inne trzeba zastosować wymiary, inną szerokość zakładek itd.

Dodawanie zamka błyskawicznego czy gumki – jakie są zalety obu rozwiązań

Wiadomo już jak uszyć pokrowiec na materac. Pytanie teraz, czy warto dodać gumkę lub zamek błyskawiczny? Jak najbardziej ma to sens i generuje wyłącznie same korzyści. Przede wszystkim dodatki w postaci zamka lub gumki eliminują ryzyko ściągania pokrowca. Z drugiej strony jest to na tyle funkcjonalne rozwiązanie, iż umożliwia szybkie zdejmowanie ochraniacza, na przykład w celu wyprania czy wywietrzenia. Zatem jak uszyć pokrowiec na materac z zamkiem? To już jest zadanie dla doświadczonych krawców i krawcowych.

Należy natomiast podkreślić, że pokrowiec, który posiada zamek albo przynajmniej gumkę, skuteczniej chroni materac i to nie tylko przed ściąganiem się go czy zwijaniem. Zabezpiecza go również przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Decydując się więc na uszycie pokrowca na swój materac, bez względu na to, jaką funkcję pełni, warto rozważyć opcję z zamkiem błyskawicznym lub chociaż gumką. Z tym że należy podkreślić, iż pokrowce wyposażone w gumkę będą bardziej przypominać prześcieradła z gumką, niż pokrowce z prawdziwego zdarzenia. Bo przecież te typowe na materace zwykle kojarzymy z zamkiem błyskawicznym. Chyba że jest to zwyczajny, dodatkowy ochraniacz na materac.

Dekoracyjne elementy – czy warto je dodać?

Pokrowce na łóżka mogą dodatkowo posiadać zdobienia. Jednak czy faktycznie warto je dodać? Wszystko zależy od tego, jaką funkcję mają pełnić. Niektóre pokrowce mają chronić materac przed pobrudzeniem, zmoczeniem itd. Wówczas powinny być całkiem gładkie, pozbawione jakichkolwiek zdobień.

Szyjąc pokrowiec na materac 160x200 lub w innym rozmiarze, który ma pełnić funkcję dekoracji, można pokusić się o drobne dodatki. Jednak takie jak zamek albo gumka sprawdzają się najbardziej. Pokrowiec jest wyrobem tekstylnym, którego z reguły się nie ozdabia. Nie po to istnieje. Ma zupełnie inną rolę niż typowa kapa, czy narzuta. Dobrze uszyty pokrowiec z wykorzystaniem odpowiedniej tkaniny sam w sobie będzie atrakcyjny.

Samodzielnie uszyty pokrowiec z użyciem dobrych gatunkowo tkanin i starannie dobranych dodatków może przyczynić się do stworzenia nie tylko funkcjonalnego, ale też atrakcyjnego wizualnie okrycia materaca.

Menu

Konto