Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak usunąć przykry zapach z szafki na buty? Poradnik oczyszczania i utrzymania świeżości obuwia

Dodany dnia2023-03-22

Jak usunąć przykry zapach z szafki na buty? Poradnik oczyszczania i utrzymania świeżości obuwia

Jak usunąć przykry zapach z szafki na buty? Sprawdź, jakie masz w tym zakresie możliwości. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać mebel w należytej czystości.

Nieprzyjemne zapachy w szafkach na buty powstają z powodu gromadzenia się w nich potu i bakterii, pochodzących z przechowywanego obuwia. Wkładki butów wchłaniają pot, zawierają też liczne bakterie i grzyby, które w kontakcie z tlenem rozkładają się, tworząc przykrą woń. Ciepło i wilgoć panujące w szafce na buty również mogą przyczynić się do rozwoju bakterii, pogarszając tylko zapach wnętrza. Aby zapobiec tej sytuacji, ważne jest regularne czyszczenie szafki i przechowywanego w niej obuwia. Buty należy przetrzeć szmatką, aby usunąć duże zabrudzenia, a szafkę wyczyścić środkiem dezynfekującym, by pozbyć się wszelkich zapachów. Dodatkowo warto zadbać o to, aby szafka była sucha i dobrze wentylowana.

Przykry zapach z szafki na buty

Dlaczego buty w szafce zaczynają śmierdzieć?

Zapach wydobywający się z butów ulokowanych w szafce jest prawdopodobnie wynikiem nagromadzenia się potu i bakterii. Bez odpowiedniej wentylacji wnętrze szafki przesiąka nieprzyjemnym zapachem. Dlatego też tak istotne jest regularne czyszczenie obuwia, ale też zapewnienie właściwej wentylacji mebla. Wsparciem w przechowywaniu obuwia mogą być też różnego typu worki.

Domowe sposoby na pozbycie się zapachu - skuteczne metody

Domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów po butach pozwalają skutecznie pozbyć się problemu. Jedną z najprostszych metod jest posypanie wnętrza obuwia sodą oczyszczoną i pozostawienie ich na noc. Soda pochłonie zapach i pomoże go zneutralizować. Innym dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w szafce kilku kawałków węgla drzewnego. Znany jest z tego, że bardzo skutecznie pochłania zapachy. Można też spróbować umieścić we wnętrzu szafki kilka plasterków cytryny. Kwas cytrynowy zawarty w owocu zneutralizuje zapach i sprawi, że zarówno wnętrze butów, jak i szafki będzie przyjemnie pachnieć. 

Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem - jakie środki zapachowe i wkładki stosować?

Szafki na buty mogą być wylęgarnią zapachów i bakterii, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio wentylowane lub czyszczone. Aby ochronić je przed nieprzyjemnymi zapachami, można zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, używać środków zapachowych, takich jak saszetki, potpourri lub olejki eteryczne, aby utrzymać świeżość w szafce i przeprowadzić krótki proces aromaterapii. Po drugie, warto użyć wkładek, które pomogą wchłonąć wilgoć i zapachy z ich wnętrza. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów, od naturalnych materiałów, po syntetyczne. Można też używać dezodoranty do butów, spraye i proszki, które pomogą utrzymać świeży zapach.

Wentylacja i czystość - jak zadbać o przewiew i czystość szafki na buty?

Utrzymanie wentylacji i czystości w szafce na buty jest ważnym elementem zachowania przestrzeni przyjemnej dla domowników. Otóż, aby zapewnić dobrą wentylację szafki, warto co jakiś czas dokładnie sprzątać jej wnętrze i pozostawić ją otwartą na noc. Ważne jest też wietrzenie butów po każdym użyciu. Należy to zrobić jeszcze przed włożeniem ich do szafki. Dobrze też punktowo czyścić obuwie po każdym użyciu i raz na jakiś czas wymieniać w nim wkładki.

Pranie butów - jak w prosty sposób oczyścić obuwie i uniknąć nieprzyjemnego zapachu w szafce?

Pranie butów jest istotnym elementem utrzymania ich świeżego wyglądu i zapachu. Ma też bezpośredni wpływ na zapach w przedpokoju oraz wewnątrz szafki na obuwie. Regularne mycie butów pomoże im dłużej służyć i sprawi, że szafka będzie pachniała czystością i świeżością. Poza okresowym przecieraniem zewnętrznej warstwy butów, w tym nosków, cholewki i podeszwy oraz wymienianiem wkładem w ich wnętrzu, dobrze jest podjąć się ich uprania. Należy wiedzieć jednak, że nie każdy rodzaj obuwia dobrze zniesie ten proces. Skórzane kozaki czy botki mogą ulec trwałemu uszkodzeniu i rozklejeniu. Z kolei buty sportowe mogą nie wytrzymać suszenia w suszarce bębnowej, a na skutek tego procesu stracić swój fason i nie nadawać się do dalszego noszenia. Niemniej sporo sneakersów czy tenisówek może być pranych w pralce lub oddawanych do pralni chemicznej. Warto każdorazowo przeczytać instrukcję zawartą na opakowaniu, przygotowaną przez producenta. W ten sposób łatwo zbadać, jak zachowa się dana tkanina czy klej zastosowany przy produkcji po kontakcie z wysoką temperaturą, wirowaniem czy suszeniem. Opcją stosowaną na co dzień, przedłużającą świeżość obuwia, mogą być środki zapachowe oraz wystawianie butów na balkon czy przed dom w celu ich wietrzenia. Saszetki i wkładki zapachowe, wypełnione suszonymi roślinami lub torebeczki ze specjalnymi granulkami mogą wyłapać wilgoć i nieprzyjemny zapach. Dla ograniczenia wilgoci wewnątrz do butów warto włożyć specjalne prawidła lub zwiniętą w kulkę gazetę. Inną opcją może być zastosowanie ozonatora przeznaczonego specjalnie do butów. Wykonując te proste czynności, można łatwo uniknąć nieprzyjemnego zapachu w szafce.

Produkty powiązane

Menu

Konto