Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Sprawdzone triki i porady dla małych sypialni

Dodany dnia2023-09-27

Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Sprawdzone triki i porady dla małych sypialni

Jak ustawić łóżko w małej sypialni, aby zyskać ergonomiczną przestrzeń i zapewnić sobie komfortowy sen? Przedstawiamy sprawdzone triki i porady.

Sypialnia to dla wielu osób najważniejszy pokój w całym mieszkaniu czy domu. Nic dziwnego, w końcu odpowiednie zagospodarowanie tej przestrzeni przekłada się na jakość snu oraz komfort wypoczynku, a także na samopoczucie w ciągu dnia. Dla aranżowanej przestrzeni duże znaczenie ma metraż, który wyznacza pewne granice. Istnieją duże sypialnie, średnie i małe, a każda z nich może stać się idealnym miejscem do wypoczynku. Aby tak się stało, kluczowe jest prawidłowe ustawienie mebli, a szczególnie łóżka do spania.

Jeśli urządzasz małą sypialnię, skorzystaj z naszych rad. W poradniku znajdziesz wskazówki, jak ustawić łóżko w małej sypialni, by móc cieszyć się spokojnym, zdrowym i komfortowym snem.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?Dlaczego właściwie ustawienie łóżka w małej sypialni jest tak ważne

Wiele osób urządzając sypialnię, całą swoją uwagę skupia na wyborze łóżka do spania czy na stopień twardości materaca. Oczywiście, bez dwóch zdań, są to elementy ważne i mające znaczący wpływ na jakość snu, ale nie jedyne. Czy przyszła Ci kiedyś do głowy myśl, że sposób ustawienia łóżka do spania oddziałuje na przebieg i jakość Twojego snu?

Kłopoty z zasypianiem, przekładanie się z boku na bok, budzenie w nocy – są to objawy towarzyszące osobom, u których łóżko w sypialni ma złe ułożenie. Brzmi trochę surrealistycznie, ale zmiana położenia łóżka do spania rozwiązuje większość wymienionych problemów. O tym, jak ustawić łóżko w małej sypialni względem ściany oraz kierunków świata, dowiesz się w dalszej części poradnika.

Aranżowanie mniejszych przestrzeni to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych architektów. Wymaga strategicznego podejścia i dobrego rozplanowania. Mała sypialnia ma ograniczoną przestrzeń, którą w żaden fizyczny sposób nie da się powiększyć (chyba że możesz wyburzyć jedną ze ścian), dlatego każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Na małym metrażu meble do sypialni powinny mieć kompaktowe wymiary oraz być ograniczone do minimum. W końcu naszym celem jest stworzenie samowystarczalnej, przyjemnej, ergonomicznej i funkcjonalnej sypialni idealnej do snu, odpoczynku, odprężenia, relaksu i regeneracji.

Ustawienie łóżka wzdłuż ściany – zalety i wady

Nie masz pomysłu, jak ustawić łóżko w sypialni? Najlepszym ułożeniem jest to wzdłuż ściany, na której nie znajdują się okna i drzwi. Nawet mała sypialnia z oknem ma rozkład, który sprzyja takiemu ułożeniu. Nieco trudniej do wykonania, a wręcz niemożliwe jest to w wąskich sypialniach z oknem naprzeciwko drzwi. Wąski układ nie pozwala na rozmieszczenie łóżka do spania równolegle do okna z błahego powodu – długość łóżka jest większa niż metraż sypialni.

Ciekawostka – zgodnie z zasadami feng shui nie ustawiamy łóżka do spania pod oknem, a wzdłuż ściany, na której nie ma okien i drzwi. Sypialnie urządzamy w południowo-zachodniej części domu. Wzorcowym ułożeniem łóżka jest północna ściana – podczas spania głowa skierowana na północ, a nogi na południe.

Ustawienie łóżka do spania krótszą krawędzią wzdłuż ściany niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala wygodnie oprzeć plecy i oddać się miłej lekturze. Przestrzeń nad wezgłowiem jest wolna, więc możesz ją dowolnie

zagospodarować, wieszając plakaty, boho dekoracje czy inne ozdoby zgodne ze stylem aranżacji. Pamiętaj, aby ściana naprzeciwko łóżka budziła pozytywne emocje, ponieważ jest to jedna z pierwszych rzeczy, jaką zobaczysz po przebudzeniu.

Czy są wady tego ułożenia? Niestety nie każda przestrzeń pozwala na taki rozkład łóżka do spania. Poza tym stawiając łóżko krótszą krawędzią wzdłuż ściany, możemy zaburzyć cały układ pomieszczenia. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie wymierzyć metraż i kartonami, sznurkami czy innymi materiałami stworzyć imitację łóżka do spania, która zobrazuje jego wielkość i położenie wobec innych mebli.

Wykorzystanie narożników – czy to dobry pomysł?

Przywykliśmy, że łóżko do sypialni najczęściej jest ustawiane na środku ściany. Największą zaletą jest optymalność tego ułożenia. Przestrzeń wokół stron łóżka jest wolna i każda z osób ma swobodny niczym nieograniczony dostęp. Jednak może okazać się, że malutka sypialnia zmusi nas do wykorzystania narożników ściany.

Dosunięte do narożnika łóżko do spania maksymalnie, co do centymetra wykorzystuje wolną przestrzeń. W tym przypadku należy się liczyć z pewnymi ograniczeniami, ale są one na tyle znośne, że można przyjąć takie rozwiązanie. Poza tym mała sypialnia często wymaga kompromisów. Jeśli metraż Twojego mieszkania, nie pozwala na stworzenie nawet małej sypialni lub przestrzeń jest całkowicie nierozstawna, rozważ łóżko w ścianie.

Gdzie jeszcze można praktykować takie ustawienie? Przede wszystkim w pokojach dzieci. Dosuwanie łóżek do narożników ścian to sprawdzone i powszechnie stosowane rozwiązanie.

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni? Przegląd rozmiarów i modeli

Łóżko do małej sypialni musi być idealnie dopasowane nie tylko do metrażu, ale też osób będących na nim spać. Na całe szczęście w naszym sklepie znajdziesz łóżka do spania w różnych rozmiarach i wariantach wykończenia.

Najmniejszy optymalny rozmiar łóżka do spania dla dwóch osób wynosi 140 x 200 cm. Powierzchnia spania jest optymalna, co oznacza, że dwie osoby w komfortowych warunkach prześpią noc. Łóżko do spania w rozmiarze 140 x 200 cm może okazać się jednym, jaki zmieści się w małej sypialni. Jeśli możesz pozwolić sobie na większe łóżko dwuosobowe bez ingerowania w ergonomię i funkcjonalność sypialni, wybierz łóżko do spania w rozmiarze 160 x 200 cm lub 180 x 200 cm.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozplanuj ułożenie wszystkich mebli w sypialni. W tym celu weź do ręki miarę i wymierz powierzchnię mebli oraz łóżka. Aby realnie odczuć wielkość mebli, wyznacz na podłodze kartonem, sznurkiem lub innym dowolnym materiałem ich obwód. W ten sposób sprawdzisz, czy wielkość mebli nie jest za duża w stosunku do metrażu sypialni i czy przejście między nimi jest wystarczające, aby móc swobodnie się poruszać, nie wpadając na meble.

W naszym sklepie znajdziesz dwuosobowe i jednoosobowe łóżka do spania wykończone w różnych wariantach, dzięki czemu idealnie dopasujesz łóżko do stylu aranżacji swojej sypialni. U nas kupisz: łóżko tapicerowane łóżko drewniane łóżko kontynentalne łóżko z pojemnikiem jednoosobowe łóżko do pokoju dziecka

Wykorzystanie przestrzeni pod łóżkiem – przechowywanie i funkcjonalność

Niekiedy mała sypialnia wiąże się z ograniczoną powierzchnią przechowywania. Szafy przeznaczone są na ubrania, a szafki na drobne przedmioty. Brakuje miejsca na przechowywanie pościeli, poduszek, kołder czy pledów. Na całe szczęście ten problem można łatwo rozwiązać. Wystarczy do małej sypialni wybrać łóżko do spania z pojemnikiem. Są bardzo pojemne i praktyczne. Eliminują problem z brakiem miejsca na przechowywanie większych gabarytowo przedmiotów, jakimi są kołdry i poduszki.

Jeśli chcesz rozwiązać problem z przechowywaniem pościeli w sypialniach dzieci, zdecyduj się na łóżko do pokoju z pojemnikiem. W naszym sklepie znajdziesz modele z wysuwanymi szufladami. Polecamy też wygodne materace.

Triki z lustrami i oświetleniem, aby optycznie powiększyć przestrzeń

Lustra są stosowane przez architektów i dekoratorów wnętrz, a to za sprawą ich optycznych możliwości. Nie od dzisiaj wiadomo, że lustra nadają głębi pomieszczeniom, odbijając światło, rozjaśniają wnętrze i optycznie powiększają przestrzeń. Aby tak było, istotne jest ustawienie lustra w odpowiednim miejscu.

Pamiętaj, że nie zaleca się ustawiania dużych luster w małych sypialniach naprzeciwko łóżka – odbijany w lustrze ruch i światło rozpraszają zmysły oraz niekorzystnie wpływają na sen. Lustro możesz postawić lub powiesić w innym neutralnym miejscu – na przykład obok, ale nie na wprost łóżka.

Do małych sypialni zaaranżowanych na poddaszu ze względu na konstrukcję budynku i osadzenie okien dachowych dociera mniej naturalnego światła. Niewystarczające oświetlenie optycznie zmniejsza i tak już małą sypialnię. Efekt ten możesz odwrócić lustrami i oświetleniem. Oprócz głównego źródła zastosuj dodatkowe punktowe oświetlenie. Wykorzystaj szafki nocne i postaw ozdobne lampy lub na etapie aranżacji sypialni zaplanuj zwisające z sufitu oświetlenie zakończone efektowymi kloszami.

Uwaga! Nie umieszczaj źródła światła nad lustrem – światło oświetli tylko czubek głowy. Jest to ważna uwaga przy planowaniu toaletki, gdzie oświetlenie gra kluczową rolę.

Umiejscowienie łóżka względem okna – kwestie światła i prywatności

Łóżko pod oknem to nie najlepszy pomysł na ustawienie łóżka. Naturalne światło nad ranem, promienie słońca padające prosto na twarz, szumy i dźwięki dobiegające zza okna – wszystko przemawia za tym, aby znaleźć inne miejsce. Aczkolwiek są sytuacje, jak np. niewielki metraż sypialni, gdzie jest to jedyne miejsce na ustawienie łóżka do spania. Wtedy należy stworzyć komfortowe warunki sprzyjające regeneracji.

Po pierwsze zastosuj żaluzje, które zatrzymują nie tylko wpadające przez okno naturalne światło, ale też ciepłe promienie słońca. Wieczorem, gdy zapalisz lampę, zasłonięte żaluzje zapewnią Ci prywatność. Po drugie wybierz zasłony zaciemniające, które osłonią Cię przed wzrokiem innych.

Osoby, których sypialnia mieści się na poddaszu, nie mają problemów z prywatnością, o ile zostały użyte standardowe okna dachowe. W takim przypadku łóżka do spania nie należy ustawiać bezpośrednio pod oknem. Poranne promienie padające na twarz nie sprzyjają wysypianiu się. Z kolei sypialnia ze skosem nad łóżkiem wymaga sprawdzenia, czy skos w jakikolwiek sposób nie ogranicza korzystania z łóżka – czy wysokość łóżka i nachylenie skosu nie sprawią, że podczas wstawania uderzymy się w głowę. Łóżko na podeście jest wyższe, co również należy wziąć pod uwagę przy ustawianiu łóżka pod skosem.

Wpływ ustawienia łóżka na jakość snu i komfort użytkowania

Ustawienie łóżka wpływa na codzienne użytkowanie sypialni. Nawet łóżko na ścianie czy chowane do szafy powinno być ustawione tak, aby nie zakłócać ergonomii pomieszczenia. Meble do małej sypialni warto ustawić w optymalnym rozstawieniu między łóżkiem i innymi meblami. Obijanie się o meble czy uderzanie w nie drzwiami podczas ich otwierania źle wpłyną na komfort użytkowania.

Łóżko możesz ustawić zgodnie z zasadami feng shui, które opisaliśmy wyżej lub rozważnie dostosowując się do możliwości metrażu. Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji, dokładnie zmierzyć powierzchnię i rozplanować ułożenie każdego mebla.

Źle ustawione łóżko na przykład na wprost dużego lustra, pod niskim skosem czy naprzeciwko drzwi mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość snu. Jeśli zauważysz, że masz problem z zaśnięciem czy przespaniem całej nocy, zmień ustawienie łóżka i dodatkowo sprawdź materac. Zużyte materace również mogą pogorszyć jakość i komfort snu.

Menu

Konto