Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak ustawić kieliszki do wina na stole

Dodany dnia2014-09-15
Dzisiaj kolejny artykuł z serii zasad dobrego wychowania. Jeśli pragniemy zostać perfekcyjną panią domu, nie możemy ich lekceważyć. Podstawowa znajomość savoir vivre jest wręcz obowiązkowa dla każdej gospodyni domowej. Niektórzy goście mogą bowiem przywiązywać do takich kwestii wyjątkową wagę, dlatego lepiej jest się wcześniej przygotować na różne ewentualności. W dalszym ciągu obracamy się wokół kwestii związanych z nakryciem stołu. Skoro wiemy już jaki obrus dopasować i jaką zastawę podać, teraz należałoby się zastanowić nad tym, jak ustawić kieliszki na stole, a nie jest to wcale taka banalna kwestia. Poniżej garść przydatnych porad, które z pewnością znajdą swoje zastosowanie.

Idealne ustawienie kieliszków

Wino to jeden z najbardziej eleganckich trunków, który idealnie pasuje do wszelkiego rodzaju uroczystości, dlatego tak często pojawia się na stołach. Przygotowując nakrycie i zastawę stołową, powinniśmy zacząć od ułożenia talerzy oraz sztućców. Komplet kieliszków ustawiamy dopiero na końcu i zawsze po prawej stronie, zgodnie z zasadą, że po napoje sięgamy prawą ręką. Ustawiamy je lekko nad sztućcami, a ich ułożenie powinno swoim kształtem przypominać trójkąt. [caption id="" align="aligncenter" width="474"]
Angela Półgrawer Wino Czerwone 350ml
Angela Półgrawer Wino Czerwone 350ml[/caption]   Najbardziej wysunięty na prawo powinien być kieliszek do wina białego (można go również zastąpić kieliszkiem do szampana, jeżeli będzie on podawany białego wina, co jest oczywiście w pełni dopuszczalne). Na ukos, nieco poniżej, należy umieścić kieliszek przeznaczony do picia czerwonego wina, zaś troszkę ponad nim, bardziej na lewo stronę,  należy położyć szklankę lub kieliszek z wodą. Ten punkt jest bardzo ważny, gdyż woda koniecznie musi zostać zaserwowana, zwłaszcza jeśli podajemy wino. Często się zdarza, że nowicjusze, mają problem z rozróżnieniem kieliszków do białego i do czerwonego wina. Czym się więc różną? Sprawa jest naprawdę prosta. Kieliszki do wina białego są odrobinę mniejsze i delikatniejsze. Są nieco dłuższe oraz bardziej prostokątne. Kieliszki do  czerwonego trunku zaś przypominają naczynie okrągłe. Teraz na pewno już się nie pomylisz.

Zasady picia wina

[caption id="" align="aligncenter" width="474"]
Kieliszek do Wina Białego 400ml Silver
Kieliszek do Wina Białego 400ml Silver[/caption] Jak każda dziedzina naszego życia oraz jej czynność, spożywanie alkoholu również pociąga za sobą określone zasady. Dzisiaj z racji naszego tematu, przedstawimy, te które dotyczą picia wina. Jeśli chcemy zapobiec wpadaniu pojedynczych okruchów korka do wina, które natarczywie przeszkadzają w jego spożywaniu, należy wkręcić korkociąg delikatnie, w ten sposób, aby nie przebić korka. Temperaturę wina również należy sprawdzać, przecież gdy znajdujemy się w eleganckiej restauracji kelner na początku nalewa odrobinę osobie zamawiającej, aby mogła sprawdzić, czy wino posiada odpowiednią dla niej temperaturę. Jeśli temperatura nam nie odpowiada, zawsze możemy poprosić np. o dodatkowe schłodzenie. W karafkach podawane może być wino, którego rocznika między innymi nie znamy, ale już dobre i drogie wina powinny być podawane w oryginalnych butelkach, o czym pisaliśmy niedawno. [caption id="" align="aligncenter" width="474"]
Karafka 500ml
Karafka 500ml[/caption]   Naszym gościom na przyjęciu, wino powinniśmy nalewać tylko z prawej strony, do 2/3 wysokości kieliszka. Wina czerwonego nalewamy troszeczkę więcej niż białego. Wino powinniśmy nalewać do kieliszków w momencie, gdy podane zostały poszczególne dania, ale jeszcze nie zaczęliśmy ich konsumować. Pierwszy kieliszek, gospodarz powinien nalać sobie, aby sprawdzić czy temperatura trunku jest odpowiednia. Podnosząc kieliszek zawsze trzymamy za nóżkę. W czasie kolacji, wino możemy ogrzać za pomocą dłoni, jednak nigdy w czasie toastu. Drogie i dobre rocznikowo wina, należy otwierać na godzinę przed podaniem gościom.

To tyle na dzisiaj, mam nadzieję, że ułatwiłam Wam zadanie i od teraz będziecie wiedzieć już wszystko na temat ustawiania kieliszków do wina na stole i serwowania tego trunku. Życzę miłej zabawy :)

Menu

Konto