Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak skutecznie czyścić kryształy — poradnik krok po kroku

Dodany dnia2023-05-05

Jak skutecznie czyścić kryształy — poradnik krok po kroku

Jak myć kryształy? Choć naczynia tego typu prezentują się okazale, to ich pielęgnacja może wydać się problematyczna. Jak czyścić kryształy domowym sposobem, aby prezentowały się zawsze świeżo i nieskazitelnie?

Jak czyścić kryształy domowym sposobem? Wiele osób się nad tym zastanawia. Szkło kryształowe jest interesującym materiałem do wyrobu różnego rodzaju wazonów, karafek, świeczników, szklanek czy kieliszków. Osoby mające w posiadaniu tego typu naczynia niejednokrotnie zastanawiają się, czy dana metoda na ich wyczyszczenie będzie skuteczna i nie zaszkodzi im. Nie jest niczym dziwnym, gdy przybierają fantazyjne kształty tworzące przestrzenie z ograniczonym dostępem. Niektóre sposoby zakładają użycie ogólnodostępnych produktów kuchennych, a nawet ryżu czy ziemniaków. Wszystkie te sposoby omówimy w poniższym tekście. Miłej lektury.

Kryształy

Dlaczego czyszczenie kryształów jest takie ważne?

Odpowiednio przechowywane kryształy, czyszczone w należyty sposób, zachowują swój wygląd i właściwości. Podstawą jest usuwanie kurzu. Mycie należy wykonywać przy użyciu jak najdelikatniejszych detergentów. Najodpowiedniejszą metodą mycia kryształów jest mycie ręczne. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie porysuje się ich delikatnej powierzchni. Mycie w zmywarce nie jest w tym przypadku zalecane, gdyż wysoka temperatura panująca wewnątrz może przyczynić się do zmętnienia szkła. Należy unikać środków mających w składzie amoniak. Aby uzyskać efekt nabłyszczenia, warto sięgnąć po odrobinę octu. Pozostawienie przedmiotu do samoistnego wyschnięcia może tworzyć zacieki na jego powierzchni. Dlatego też lepiej sięgnąć po miękką ściereczkę, by ręcznie pozbyć się resztek wody.

Sprawdź, czy Twój kryształ jest odpowiedni do czyszczenia

Bezpieczne metody czyszczenia kryształów: omówienie różnych opcji

Jak myć kryształy, aby lśniły? Mniej standardowymi metodami czyszczenia kryształów i uzyskania efektu nabłyszczenia jest sięgnięcie po ocet spirytusowy, który można stosować rozpuszczony z dużą ilością soli. Dają one dobry efekt czyszczący i nabłyszczający. Można także spróbować wrzucić do garnka z wodą z octem pokruszone skorupki jaj. Znajdujące się w nich minerały działają bardzo dobrze na brud. Wyjątkowo uporczywe zabrudzenia można usunąć za pomocą mocno osolonej wody. Należy zanurzyć w roztworze na godzinę, po czym trzeba go wypłukać i wypolerować. Część naczyń ma bardzo trudno dostępne wnętrze na przykład wazony z wąską szyjką. Wymycie ich od środka jest bardzo trudne. Znacznie łatwiej wyczyścić naczynia, które swoim kształtem przypominają paterę czy misę. Nie należy się jednak poddawać. Remedium na brudne dzbanki i karafki są obierki po ziemniakach. Wystarczy wrzucić je do wnętrza naczynia, a następnie dolać sporo ciepłej wody. Po odczekaniu kilku godzin należy wylać resztki, a całość wypłukać pod bieżącą wodą. Gotowe. Innym sposobem na sięgnięcie do trudno dostępnych miejsc jest użycie ryżu. Należy dwie łyżki produktu wsypać do kryształowego naczynia, na przykład wazonu i salaterki, a następnie zalać je wodą. Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po około godzinie można sprawdzić rezultaty. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów można pokusić się o zastosowanie specjalnej szczotki do butelek. Na koniec należy wylać brudną wodę, a naczynie dokładnie wypłukać.

Czyszczenie kryształów wodą i mydłem — jak czyścić kryształy domowym sposobem

Aby uzyskać zadowalający efekt, nie trzeba od razu sięgać po specjalistyczne środki. Znakomicie sprawdzają się środki, które można spotkać w każdym sklepie. Zalicza się do nich mydło. Przygotowany na jego bazie roztwór dobrze rozpuszcza tłuste zabrudzenia. Wystarczy wyszorować delikatnie powierzchnię, a potem dobrze ją wypłukać i wypolerować. Bardzo wiele osób stosuje tę metodę.

Używanie octu do czyszczenia kryształów — sprawdzone metody

Wśród domowych i łatwo dostępnych metod warto przypomnieć o przecieraniu kryształów roztworem octu. Jest to jednak metoda stosowana głównie w przypadku silniejszych zabrudzeń. Gdy zabrudzenia są łatwiejsze do usunięcia, warto sięgnąć po płyn do mycia naczyń. Zakończenie porządnym płukaniem w zimnej wodzie powinno przynieść pożądane efekty. Zastosowanie octu spirytusowego ma korzystny wpływ na połysk powierzchni szkła. Alternatywą dla octu może być przetarcie szklanek kryształowych czy kieliszków kryształowych ściereczka nasączona denaturatem.

Czyszczenie kryształów za pomocą sody oczyszczonej i wody

Soda oczyszczona nadaje się znakomicie do czyszczenia różnych powierzchni, w tym kryształów. Doskonale zastępuje klasyczny płyn do mycia naczyń. Można ja zaaplikować na wilgotną ściereczkę, a w kolejnym kroku dokładnie wypolerować szkło. Na koniec należy je dokładnie przepłukać chłodną wodą.

Jak czyścić kryształy złocone i srebrzone?

Mycie kryształów złoconych i posrebrzanych w zmywarce zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Silny strumień gorącej wody może całkowicie uszkodzić zdobienia, a także zmatowić i porysować szkło.

Czyszczenie kryształów za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia

W sklepach można znaleźć szeroki wybór specjalistycznych preparatów czyszczących. Dzięki nim można szybko i bezproblemowo wyczyścić domowe akcesoria. Stosując je, można mieć pewność, że nie zaszkodzą domowym często zabytkowym kryształom

Menu

Konto