Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak składać serwetki - praktyczne porady dotyczące składania serwetek

Dodany dnia2023-05-05

Jak składać serwetki - praktyczne porady dotyczące składania serwetek

Jak składać serwetki? Co osoba początkująca powinna wiedzieć o klasycznym składaniu serwetek? Zobacz, jak fascynująca i wciągająca potrafi być sztuka składania serwetek!

Serwetki, zaraz obok podkładek na stół, obrusów czy bieżników, mogą stanowić ciekawy sposób na dopełnienie eleganckiego nakrycia stołu. Mogą być również ozdobą samą w sobie. Jak składać serwetki papierowe na stole? Czy jest to skomplikowane zadanie? Sztuka składania serwetek dla początkujących zawiera podstawowe triki i sposoby na to, aby uzyskać ciekawe kształty przy użyciu mniej zaawansowanych metod.

Składanie serwetek na przyjęcia

Kiedy sposób składania serwetek ma znaczenie

Domowe tekstylia obejmują bardzo wiele produktów, w tym serwetki (papierowe i materiałowe), ściereczki kuchenne, rękawice kuchenne czy fartuchy kuchenne. Istnieją uniwersalne pomysły na to, aby serwetki ułożone na stole wyglądały estetycznie. Serwetki – jak składać? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, wertując blogi sklepów z wyposażeniem czy poradniki DIY. Składanie serwetek na uroczystości wymaga jednak sięgnięcia po nieco bardziej oryginalne i kreatywne sposoby. Serwetki na przyjęcia mogą podkreślać charakter chwili. To dodatkowa ozdoba udekorowanego stołu. Uroczystości rodzinne, takie jak chrzciny, komunie czy śluby wymagają zastosowania odświętnych i bardzo formalnych dekoracji, w tym serwetek, obrusów i bieżników. Biel jest tu bardzo mile widziana, choć tekstylia mogą też być przełamane delikatnym, na przykład pastelowym, kolorem. Techniki składania serwetek pozwalają wydobyć z nich piękno i nową formę.

Proste i eleganckie techniki składania serwetek

Serwetki mogą być układane zarówno w formach pionowych i przestrzennych, jak i całkowicie na płasko na talerzu. Do tej metody dobrze sprawdzą się ogólnodostępne i tanie serwetki papierowe czy flizelinowe. Ta technika składania serwetek jest idealna dla wszelkiego typu serwetek personalizowanych i zdobionych. W ten sposób można zaprezentować ciekawy okazjonalny nadruk czy symbol. Nadają się one na przyjęcie zorganizowane z okazji Chrztu Świętego czy Komunii Świętej. Raz wykorzystany motyw może zostać powtórzony na zaproszeniach i upominkach dla gości oraz na innych elementach, na przykład na balonach czy bieżniku.

Niekonwencjonalne sposoby składania serwetek

Jedną z ciekawszych i prostszych propozycji na ustawienie serwetki na stole jest opcja serca w pozycji stojącej. Z całą pewnością ten drobny, choć znaczący detal pozwoli wyczarować odpowiednią atmosferę przyjęcia. Metoda ta polega na złożeniu serwetki w połowie, a następnie zagięciu prawego i lewego brzegu do środka. W kolejnym kroku należy ustawić serwetkę pionowo na stole, pamiętając o tym, aby jej brzegi znajdowały się na dole. Inną metodą na zaprezentowanie serwetki gościom jest motyw wachlarza. To bardzo uniwersalne rozwiązanie. Składanie rozpoczynamy od złożenia serwetki na pół. Linia zgięcia ma przebiegać pionowo. Górne narożniki serwetki powinno się zgiąć w taki sposób, aby były skierowane w dół. Należy marszczyć warstwy kolejno po sobie. Następnie należy serwetkę złożyć zgodnie z przebiegiem linii środkowej. Marszczenia powinny być ulokowane po zewnętrznej stronie. Narożniki powinny złożyć się z bokiem przeciwległym. Tak złożona serwetka jest gotowa do zaprezentowania.

Składanie serwetek na przyjęcia i uroczystości

Uroczystości rodzinne mogą być jeszcze milsze, jeśli zadba się o odpowiednią oprawę stołu. Na Boże Narodzenie bardzo ciekawym pomysłem jest złożenie serwetek na kształt choinki. Najlepiej się do tego celu nadają serwetki flizelinowe. Wbrew pozorom, sam proces wcale nie jest skomplikowany – wystarczy tylko odpowiednio zagiąć w kwadrat serwetkę. Poprzez ułożenie warstw jedna na drugiej osiąga się efekt drzewka. Można na czubku takiej konstrukcji położyć pierniczka w kształcie gwiazdki. Na Wielkanoc warto również uruchomić pokłady kreatywności, tworząc nietypowe i nawiązujące do okoliczności formy serwetkowe. Jednym z popularniejszych pomysłów krążących w Internecie jest motyw króliczków. Wbrew pozorom, sama procedura nie jest zbyt złożona. Serwetkę na początku trzeba całkowicie rozłożyć. Kolejno należy złapać za dolny i górny brzeg, a następnie skierować je do linii środkowej. Należy wykonać złożenie poprzez środkową część. Górne rogi serwetki powinny zostać skierowane ku dołowi. Prawy i lewy róg z kolei powinny być skierowane ku linii środkowej, podobnie zresztą jak boczne rogi. Wywiń serwetkę wokół osi przebiegać horyzontalnie. Dolny róg powinien zostać wywinięty na tym etapie ku górze. Dolne z kolei muszą zostać skierowane do tyłu oraz wsunięte jeden w drugi. Uszy już są, a serwetka jest gotowa.

Serwetki w stylu formalnym: Eleganckie rozwiązania dla uroczystych spotkań

Materiałowe serwetki stosowane jako tkaninę do wycierania kącików ust lub dłoni zwykle po lewej stronie. Wbrew temu, co można ujrzeć na niektórych filmach, nie należy jej umieszczać pod szyją (za kołnierzem). Nie ma ona bowiem za zadanie chronić koszuli czy krawata przed zabrudzeniami. Jej zadanie jest zgoła inne. Prawidłowym zachowaniem będzie rozłożenie jej i umieszczenie na kolanach. Stamtąd też sięga się po nią, gdy trzeba otrzeć usta lub koniuszki palców. Po skończonym posiłku należy odłożyć na stół obok talerza (bez konieczności składania jej). W przypadku, jeśli nie zakończyło się posiłku, a jedynie istnieje potrzeba wyjścia na przykład do toalety, wystarczy położyć ją na oparciu lub siedzisku krzesła.

Jak przechowywać i konserwować składane serwetki?

Materiałowe składane serwetki raczej nie będą w stanie przez wiele miesięcy zachować nieskazitelnego kształtu. Dlatego lepiej jest po prostu całkowicie je rozłożyć, uprasować i przechowywać w ciemnym pudełku. Papierowe i flizelinowe serwetki mają zastosowanie jednorazowe, więc i tu po przyjęciu trudno będzie przechowywać je w złożonej, docelowej formie.

Podsumowując, istnieje bardzo wiele metod (szeroko opisanych w Internecie) na atrakcyjne złożenie papierowych czy materiałowych serwetek. Jeśli chcesz urozmaicić wygląd stołu, koniecznie z nich skorzystaj.

Menu

Konto