Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak prać pościel i dbać o jej higienę - praktyczne wskazówki

Dodany dnia2023-05-05

Jak prać pościel i dbać o jej higienę - praktyczne wskazówki

Jak prać pościel, aby wyglądała pięknie nawet po wielu miesiącach intensywnej eksploatacji? Więcej informacji na temat właściwego prasowania pościeli oraz jej przechowywania znajdziesz poniżej!

Dowiedz się, jak prać pościel bawełnianą. Sprawdź też, jakich zasad przestrzegać, aby tkanina zawsze wyglądała jak nowa. Czy wiesz, jak prać pościel z kory? Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się, jakie detergenty będą najodpowiedniejsze do codziennego odświeżania bielizny pościelowej oraz jaka temperatura prania oraz warunki suszenia pościeli sprawdzą się najlepiej.

Jak prać pościel

Dlaczego regularne pranie pościeli jest ważne dla zdrowia i komfortu snu

Pranie pościeli jest bardzo ważne dla higieny snu. W czasie nocnego wypoczynku ciało ma pośredni, a często nawet i bezpośredni kontakt z poszewkami. Z czasem gromadzą się na nich bakterie, chorobotwórcze drobnoustroje, zanieczyszczenia, sebum i pot. Przestają ładnie wyglądać i pachnieć. Mogą stać się siedliskiem roztoczy wywołujących alergię, wysięk z nosa, świąd oczu czy podrażnienia skóry. Obcowanie z bakteriami i ich kontakt ze skórą twarzy może doprowadzić również do pojawienia się trądziku. Czysta i przyjemna w dotyku pościel może znacząco zwiększać komfort codziennego snu. Daje wygodę, ale też psychiczne odprężenie, co przekłada się na jakość regeneracji.

Jak często prać pościel?

Jak często prać pościel? Dobrym nawykiem jest zmienianie jej raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie. Nie należy także zapominać o samym wypełnieniu, które z czasem ulega samoistnej utracie sprężystości. Wewnątrz wypełnienia gromadzi się pot oraz zanieczyszczenia. Większość syntetycznych kołder i poduszek z powodzeniem znosi pranie w pralce automatycznej. Dobrze jest wykonać taką czynność minimum raz na dwa miesiące.

Przygotowanie pościeli do prania

Najszybszy sposób na zmianę pościeli polega na odwróceniu jej na lewą stronę. Następnie należy włożyć ręce do środka i złapać dwa rogi. Chwytając dwa rogi poduszki lub kołdry należy wsunąć je do danej poszewki, jednocześnie wywracając ją na prawą stronę. Teraz należy już tylko zapiąć na guziki lub zamek błyskawiczny świeżo zmienioną pościel. Pranie poszewek powinno odbywać się w możliwie jak najwyższej temperaturze. Należy jednak przestrzegać zaleceń producentów tekstyliów, aby zbyt szybko nie doszło do ich zniszczenia czy utraty koloru. Zastosowanie programu prania z wyższą temperaturą to gwarancja pozbycia się chorobotwórczych drobnoustrojów. Zazwyczaj zalecana jest temperatura na poziomie 60 stopni Celsjusza. Niektóre poszewki można prać nawet w 90 stopniach. Każdy, kto ma możliwość wynieść świeżo uprane pranie na zewnątrz, powinien to zrobić. Słońce i wiatr mają korzystny wpływ na tkaninę, a wiele osób dodatkowo uwielbia zapach prania suszonego na wolnym powietrzu. Suszenie w suszarce automatycznej będzie na pewno o wiele lepszą opcją, niż pozostawienie mokrego prania do samoistnego wyschnięcia, w zamkniętej i niewentylowanej łazience.

Detergenty i środki piorące do prania pościeli

Pościel bawełniana nie ma wymagań specjalnie odbiegających od innych rzeczy wykonanych z tego materiału. Można zatem używać tego samego płynu czy proszku co do ubrań. Pościel jedwabna, satynowa i wełniana ma nieco większe wymagania. Lepiej upewnić się, że detergent nie jest zbyt mocny i ma w swoim składzie lanolinę. Produkty nastawione na ochronę kolorów mogą być nieodzowne. Płyny do płukania nie tylko pozostawiają miły zapach, ale także pomagają w uzyskaniu tkaniny miększej w dotyku, dzięki czemu sen będzie jeszcze bardziej komfortowy. Dodawanie do prania sody oczyszczonej czy octu do płukania może pomagać w jej doczyszczeniu i zapobiegnięciu utraty kolorów. Namaczanie w roztworze soli może z kolei zapobiegać żółknięciu jasnych tkanin.

Temperatura i program prania dla pościeli

Program wybrany do prania pościeli nie powinien się różnić względem czasu trwania czy cykli płukania w stosunku do innych rodzajów pranych rzeczy. Optymalnym rozwiązaniem będzie ustawienie pralki na cykl przeznaczony do prania tkanin bawełnianych czy delikatnych. Najważniejszą kwestią jest natomiast dopasowanie optymalnej temperatury. Producenci mogą sugerować na metce pościeli wytyczne dotyczące właściwej temperatury prania. W przypadku pościeli bawełnianej zazwyczaj zalecanym ustawieniem jest 60 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze można z powodzeniem pozbyć się wielu bakterii i chorobotwórczych drobnoustrojów. W przypadku pościeli wykonanej z bawełny satynowej optymalnym poziomem jest 40 stopni Celsjusza. Natomiast pościel wykonana z flaneli wymaga odświeżenia w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Naturalna tkanina, czyli len, pozwala użytkownikowi na włączenie programu wykorzystującego 60 stopni Celsjusza. Dość podobne wytyczne obejmują proces odświeżania pościeli wykonanej z kory. Tu również sprawdzi się temperatura 60 stopni. Sporo większe wymagania mają poszewki uszyte z jedwabiu – w tym przypadku sprawdzi się wyłącznie pranie ręczne, a maksymalna temperatura wody może wynosić 30 stopni.

Jakie są najlepsze metody suszenia pościeli

Podstawą dobrego wysychania pościeli jest brak zagięć po jej rozłożeniu oraz układania złożonych na sobie warstw. W przypadku małych łazienek z kiepską wentylacją może być to nieco problematyczne. Rozkładana suszarka powinna znaleźć się w tym pomieszczeniu, w którym jest dobra wentylacja. Stąd też wiele osób ustawia taki mebel w salonie czy na korytarzu. Jeszcze lepszą opcją jest zakup suszarki bębnowej, która świetnie radzi sobie z szybkim odprowadzaniem wody z tkaniny. Warto pamiętać, aby podczas prania dużej rozmiarowo pościeli nie upychać na siłę innych elementów garderoby. Ważne, aby tkanina miała przestrzeń – w ten sposób na jej powierzchni powstanie mniej zagięć. Dobrym patentem jest też natychmiastowe rozwieszanie prania po zakończonym cyklu. Lekko wilgotne od razu lepiej będzie się układać.

Prasowanie pościeli - czy jest konieczne

Użytkownik nie zawsze jest w stanie, podczas prania, pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, kurzu, trudnych zanieczyszczeń czy potu. Dlatego też dodatkowe przeprasowanie tkaniny może zwiększyć jej poziom higieny. Większość rodzajów materiałów (satyna bawełniana, jersey, kora czy flanela) nie wymaga prasowania sama w sobie. Ważne jest natomiast ich odpowiednie rozwieszenie i wysuszenie. Natomiast w przypadku pościeli bawełnianej czy poliestrowej zdecydowanie warto sięgnąć po żelazko. W jakim celu warto prasować pościel? Nie chodzi tylko o pozbycie się mało estetycznych zagięć tkaniny. Najważniejszą kwestią wciąż pozostaje higiena, dobrostan domowników i ich zdrowie. Częste siadanie na łóżku w ubraniach domowych, do tego posiadanie zwierząt, również korzystających z materaca, ale też zwykły codzienny osiadający kurz, mają negatywny wpływ na poziom higieny miejsca snu. Sytuacji nie poprawia fakt, że w czasie snu człowiek dość mocno się poci, a płyn wędruje w głąb tkaniny. Do tego jeszcze dochodzi niezliczona ilość martwego naskórka, a także resztki kosmetyków (produktów do makijażu, pianek do stylizacji włosów oraz balsamów do ciała) osiadających na materiale. W przypadku większości materiałów, a już na pewno bawełny, bambusa czy wyrobów syntetycznych, niezbędne jest prasowanie ich na lewej stronie. Taka metoda pozwoli na brak pozostawiania śladów po żelazku. Istotna jest również temperatura żelazka dopasowana do konkretnej tkaniny. Bawełna dobrze znosi eksploatację w zakresie temperatur 150-180 stopni, z kolei jersey wymaga nieco niższej (140 stopni). Dla pościeli wykonanej z bambusa czy poliestru wskazane jest prasowanie w 90 stopniach Celsjusza.

Jak usunąć plamy, odświeżyć pościel i utrzymać ją w dobrym stanie?

Plamy na pościeli mogą mieć różne pochodzenie, dlatego do każdej z nich trzeba podejść w inny sposób. Jednak są dwie uniwersalne zasady obchodzenia się z nimi. Pierwsza, to usunięcie substancji brudzącej od razu. Rozlane płyny warto szybko wytrzeć chłonnym materiałem takim jak ręcznik papierowy. Drugim jest zapieranie plamy jak najszybciej, nim ta zdąży wyschnąć. Idealnym byłoby też natychmiastowe nastawienie prania.

Menu

Konto