Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak prać dywaniki łazienkowe? Praktyczne wskazówki

Dodany dnia2023-05-05

Jak prać dywaniki łazienkowe? Praktyczne wskazówki

Jak prać dywaniki łazienkowe? Sprawdź nasze podpowiedzi i wskazówki, aby zrobić to bezproblemowo!

Dywaniki łazienkowe to bardzo praktyczne i przyjemne w dotyku wyposażenie pomieszczenia, w którym na co dzień wykonuje się liczne zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne. W jaki sposób powinna przebiegać właściwa pielęgnacja dywaników? Czy domowa pralka i suszarka stanowią odpowiednie sprzęty do utrzymania ich w należytej czystości? A może niezbędna będzie pralnia chemiczna? Czyszczenie dywaników zależy przede wszystkim od materiału ich wykonania.

Dywaniki łazienkowe

Dlaczego regularne pranie dywaników łazienkowych jest ważne

Ciągły kontakt z wilgocią, nie zawsze czystymi kapciami czy stopami oraz ze zwierzętami domowymi – wszystkie te czynniki sprawiają, że aby utrzymać dywanik łazienkowy w należytej czystości, należy regularnie go prać. Intensywna codzienna eksploatacja nie pozostaje bez konsekwencji dla wyglądu, świeżości i higieny dywanika. Stąd też, aby mieć pewność, że dom jest bezpieczny dla domowników, warto sięgać po domowe i sklepowe środki neutralizujące pleśń, grzyby, bakterie i roztocza.

Kiedy i jak często prać dywaniki łazienkowe

Jak prać dywaniki łazienkowe? Częstotliwość prania zależy od liczby domowników czy zwierząt domowych, ale też zwyczajnie od potrzeby chwili i nawyków poszczególnych osób. Osoby, które stają mokrymi stopami bezpośrednio na dywanik, mogą przyczynić się do tego, że konieczność jego prania i suszenia będzie o wiele częstsza. Obecność dzieci lubiących rozchlapywać wodę zwiększa zapotrzebowanie na czynności pielęgnacyjne z utrzymaniem dywanika w czystości. Znacznie trudniej utrzymać porządek w dużym domu z ogrodem. Jest to o wiele prostsze w mieszkaniach usytuowanych na wyższych kondygnacjach. W takim przypadku pranie dywaników można przeprowadzać rzadziej – co około dwa lub trzy tygodnie.

Metody prania dywaników łazienkowych - pralka, ręczne pranie, czy pralnia chemiczna

Przygotowanie do prania należy poprzedzić dokładnym zapoznaniem się z informacjami producenta zawartymi na etykiecie produktowej. Dywaniki łazienkowe, zawierające elementy gumowe, powinny być prane bez obecności silnych chemicznie detergentów. W przypadku sztywniejszych dywanów warto razem z nimi prać inne rzeczy, na przykład ściereczki łazienkowe czy wkłady do mopów. Zapobiegnie to nierównomiernemu obciążeniu bębna. Przed upraniem dywan najlepiej będzie najpierw odkurzyć, a potem wytrzepać. Usunie to znaczną część zalegającego brudu i kurzu. Większe plamy na dywaniku najlepiej uprzednio natrzeć detergentem lub octem. Pranie należy nastawić na niską temperaturę, a po zakończeniu jego trwania wystawić zawartość na świeże powietrze – o ile jest taka możliwość. Najlepiej, aby proces suszenia odbywał się, gdy dywan położony jest na płasko (przy zapewnionej wentylacji od spodu).

Jak prać dywaniki z różnych materiałów

Dywaników wykonanych z materiałów gumopodobnych lepiej nie prać w pralce. Dużo lepiej będzie umieścić je w wannie z letnią wodą i detergentem, a następnie pozbyć się zanieczyszczeń poprzez lekkie szorowanie za pomocą szczotki czy gąbki. Proces zwieńczy wypłukanie dywanika z resztek produktu przy użyciu bieżącej wody.

Jeżeli jesteś w posiadaniu dywanu wykonanego z wiskozy lub jedwabiu, czeka Cię wizyta w pralni chemicznej. W przypadku wyrobów wykonanych z bawełny czy wełny pamiętaj o ich nieprzemaczaniu oraz odpowiednim suszeniu. Optymalną temperaturą prania dywanika w pralce automatycznej jest 30 stopni.

Pranie dywaników łazienkowych wykonanych z bawełny opiera się na pralce automatycznej. Należy zachować przy tym umiar, jeśli chodzi o temperaturę. Zazwyczaj 40 stopni Celsjusza powinno wystarczyć. Pranie w 60 stopniach może na niektórych modelach skutkować zniszczeniem delikatnej powierzchni. Suszenie dywaników wykonanych z bawełny, jeśli mają one gumowany podkład, nie powinno odbywać się na kaloryferze. Może bowiem wówczas dojść do roztopienia się kleju.

Pranie dywaników wykonanych z tworzyw sztucznych powinno się odbywać bez udziału ostrych środków chemicznych – zwłaszcza te bardzo kwaśne mogą wchodzić w reakcję z plastikiem, mocno go uszkadzając. Gumowany pokład nie będzie dobrze się zachowywał, gdy zostanie potraktowany ostrymi narzędziami, które uszkodzą jego integralność. Jeśli chodzi o odpowiednie detergenty do prania, to warto dokładnie czytać etykiety. Producent na pewno zamieścił na nich informację, do jakiego rodzaju tekstyliów dany produkt się nadaje, do jakich zaś nie.

Detergenty i środki czyszczące do prania dywaników łazienkowych - co wybrać?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów przeznaczonych do prania właśnie dywanów. Idealnie jest dobierać takie, które tworzą pianę, dzięki czemu jest mała szansa na przemoczenie tkaniny. Warto, jeszcze przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka, dokładnie przyjrzeć się etykiecie na nim się znajdującej, a także zapoznać z metką produktową dywanika. Można również zrobić test, stosując niewielką ilość produktu na mało widocznym fragmencie. Można to zrobić na przykład od spodu, o ile ten nie jest niczym osłonięty czy też gumowany.

Jak usuwać plamy z dywaników łazienkowych?

Usuwanie plam, zwłaszcza tych trudniejszych, powinno odbywać się poprzez delikatne wcieranie środka czyszczącego za pomocą gąbki czy zmywaka. Im plama jest świeższa, tym łatwiej jest ją usunąć. Gdy na dywaniku łazienkowym pojawią się mniej standardowe plamy, zwłaszcza te potencjalnie trudne do usunięcia, pierwszym krokiem powinno być pozbywanie się ich, gdy są świeże. Istotne jest zwracanie uwagi na środki ostrożności umieszczone na metce produktowej. Problemy związane z praniem mogą dotyczyć doboru odpowiedniego preparatu. Często o wiele lepszą metodą będzie sięgnięcie po naturalne wyroby, na przykład sodę oczyszczoną, aniżeli po ostrą chemię. Sposób wysychania włókien również nie jest bez znaczenia. Idealnie uprać dywanik w ciepłą, wietrzną pogodę, aby sam wysechł na słońcu.

Menu

Konto