Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak powiesić firanki bez karnisza

Dodany dnia2023-01-20

Jak powiesić firanki bez karnisza – najlepsze sposoby

Dekoracje okienne stanowią ważne elementy wystroju wnętrza, nadające mu ciepła i przytulności. Chronią też domowników przed wzrokiem przypadkowych przechodniów bądź sąsiadów. Zobacz, jak powiesić firanki bez karnisza. Przedstawiamy kilka praktycznych technik!

Nie zawsze metalowy karnisz dobrze wpisuje się w wystrój danego wnętrza. Często zdecydowanie lepiej, gdy pozostaje on niewidoczny i jest ukryty na przykład za maskownicą. Istnieje wiele sposobów na zawieszenie firan i zasłon bez użycia karnisza.

Firany bez karnisza – czy to możliwe?

Jednym z popularniejszych rozwiązań w ostatnich latach, spotykanym nie tylko w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, ale też w hotelach i pensjonatach, są szyny sufitowe. Pozwalają one na zaoszczędzenie cennego miejsca wokół okna. Ich wizualna lekkość znakomicie komponuje się z będącymi w aktualnych trendach wnętrzami w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Dzięki zamocowaniu pod sufitem są niemal z nim zlicowane. Ewentualne widoczne elementy bardzo łatwo zamaskować poprzez użycie maskownic wykonanych ze styroduru. Ponadto ich zaletą jest łatwość dopasowania do szerokości okien – szyny można bez problemu przycinać bądź zamówić już docięte na wskazany wymiar. Możliwe jest również ich swobodne łączenie, a także wykorzystywanie elementów zaoblonych, które umożliwiają przeciągniecie zasłon od okien aż na sąsiadującą ścianę.
Do najważniejszych zalet szyn sufitowych zalicza się również ich lekkość, a zarazem odporność na wyginanie. Produkt nie wygina się i nie odkształca nawet na skutek użytkowania cięższych zasłon. Aby lepiej dopasować go do wystroju wnętrza, producenci oferują go w kilku kolorach do wyboru: białym, chromowanym lub czarnym. Nie tylko kolorystyka powinna być wzięta pod uwagę podczas zakupu szyny sufitowej. Istotne jest również to, czy planujesz powiesić wyłącznie firany, czy również zasłony zaciemniające. W przypadku pierwszego rozwiązania warto wybrać szynę sufitową jednotorową. Natomiast w sytuacji drugiej odpowiedni będzie wariant dwutorowy. Nie bez znaczenia jest także wybór materiału wykonania. W sklepach spotkać można szyny jedno- i dwutorowe wykonane z PVC bądź z aluminium.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się to rozwiązanie? Szyny sufitowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie z uwagi na zastosowanie lekkich płyt kartonowo-gipsowych nie jest wskazane wieszanie ciężkich metalowych karniszy. Rozwiązanie to przydaje się również w sytuacji, gdy ma się do czynienia z głębokim parapetem, mocno wystającym z wnęki okiennej. Poza tym szyna sufitowa, z racji tego, że jest zawieszona bardzo wysoko, pozwala optycznie podwyższyć pomieszczenie i uczynić je bardziej przestronnym. Sama firana czy zasłona również prezentują się wtedy lepiej.

Jak powiesić firanki bez karnisza

Jakie wybrać firanki do montażu bez karnisza?

Jeżeli zależy Ci na lekkiej tiulowej zasłonie bądź firanie o niewielkiej wadze, możesz zdecydować się na praktyczną linkę. Jest ona bardzo mało widoczna, a więc nieobciążająca estetycznie pomieszczenia. Może być ciekawą koncepcją wpasowującą się w klimat danego pomieszczenia. W razie poluzowania się linki pod wpływem ciężaru i przesuwania tkaniny wystarczy kilka chwil, by z powrotem ją naciągnąć.

Jak powiesić firanki bez karnisza?

Alternatywą dla ciężkich zasłon i firan zwisających z karnisza mogą być zazdrostki. Można je mocować bez uszkodzenia ramy okiennej, korzystając na przykład z samoprzylepnych haczyków. Aby mieć pewność, że tkanina dobrze się trzyma, warto postawić na rozwiązania z wszytymi szelkami bądź troczkami. Tego typu ozdoba zasłania do połowy to, co dzieje się wewnątrz pomieszczenia, zapewniając komfort i intymność domownikom, a zarazem wpuszczając do środka nieco dziennego światła. Zazdrostki to rozwiązanie estetyczne, pasujące do wnętrz utrzymanych w stylistyce retro czy country. Nadają kuchni wyjątkowego ciepła i przytulności, kojarząc się z dawną wiejską chatą.

Zasłony bez karnisza – najlepsze rozwiązania

Pomysł na montaż zasłon bądź firan bez karnisza wymaga zastosowania alternatyw. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne i sprytne rozwiązania, takie jak haczyki. Dzięki temu, że są samoprzylepne i przezroczyste, są prawie niewidoczne dla oczu i nie odciągają uwagi od głównej dekoracji. Koszt ich zakupu jest niski, a użycie – bezproblemowe. Jest to dobra opcja w sytuacji, gdy wynajmujesz mieszkanie, a jego właściciel nie zadbał o zamontowanie klasycznego karnisza. Wówczas możesz nie chcieć inwestować większych kwot lub też w ogóle nie mieć takiej możliwości – z uwagi na zakaz na wprowadzanie większych zmian we wnętrzu.

Metody zasłaniania okna bez firanek

Karnisz teleskopowy jest kolejnym szybkim sposobem na zamontowanie firanek w oknach – bez dokonywania ingerencji w strukturę stolarki okiennej czy sąsiadujących ścian oraz sufitu. Metoda jego montażu polega na przyklejeniu elementów mocujących po obu stronach wnęki okiennej. Następnie należy dopasować pożądaną długość karnisza teleskopowego, mierząc szerokość wnęki. Teraz wystarczy już tylko umieścić karnisz na elementach mocujących i ozdobić go firaną w wybranym wzorze. W zależności od zastosowanego rodzaju, można sięgnąć po haczyki i żabki (w celu utrzymania materiału na karniszu) bądź też wybrać firanę z tunelem lub na przelotkach.

Menu

Konto