Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak poprawnie ułożyć sztućce - poradnik dla początkujących

Dodany dnia2023-03-31

Jak poprawnie ułożyć sztućce - poradnik dla początkujących

Urządzasz przyjęcie i zastanawiasz się, jak ułożyć sztućce? Przygotowany przez nas poradnik umożliwi Ci efektowne nakrycie stołu, które nie dość, że będzie się pięknie prezentować, to jeszcze będzie bezbłędne i zgodne z obowiązującymi zasadami savoir-vivre’u. Miłej lektury!

Jak prawidłowo ułożyć sztućce? Ustalona przed wiekami etykieta nakłada konkretną kolejność i porządek ustawienia łyżek, widelców, noży oraz łyżeczek i widelczyków deserowych. Jest to szczególnie ważne nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. Dowiedz się, jakie ułożenie sztućców na stole będzie odpowiednie. Zobacz, jakich błędów należy w tym temacie unikać.

Ustawienie sztućców na stole

Dlaczego ważne jest poprawne ułożenie sztućców

Wiedza na temat tego, jak ułożyć sztućce jest bardzo ważna – nie tylko na co dzień, ale także w czasie przygotowywania uroczystego obiadu czy kolacji wigilijnej. Aby stół prezentował się perfekcyjnie, a uczestnicy przyjęcia zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu, warto pamiętać o najważniejszych zasadach, jakie określa savoir-vivre. Istotne jest także to, jak ułożyć sztućce po jedzeniu. Kolejność i umiejscowienie sztućców jest zdeterminowana przyczynami praktycznymi. Dlatego też sztućce, którymi będą posługiwać się goście do spożywania pierwszego dania, muszą być ulokowane po zewnętrznej stronie, licząc od talerza. Ze względu na fakt, że większość osób jest praworęcznych, to położenie zestawu do głównego dania powinno odzwierciedlać jego trzymanie w dłoniach – nóż po prawej a widelec po lewej stronie.

Jakie sztućce należy przygotować

Jak ułożyć sztućce na stole i jakie ich egzemplarze powinny pojawić się podczas eleganckiego przyjęcia? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rodzajów widelców i łyżek jest bardzo wiele. Zupełnie inne łyżki stosuje się do jedzenia zup z makaronami, zupełnie inne do jedzenia zup ich pozbawionych. Jeśli chodzi o noże, to do jedzenia steków stosuje się warianty z mocno ząbkowana krawędzią i zaokrągloną końcówką. Jeśli chodzi o potrawy rybne, to do ich spożywania stosuje się widelce bardziej krępe niż standardowe.

Ustawienie sztućców na stole - krok po kroku

Jak ułożyć sztućce krok po kroku tak, aby było elegancko i praktycznie zarazem? Nakrywanie do stołu należy rozpocząć od rozłożenia obrusu. Następnie należy ustawić talerz obiadowy. Będzie on stanowił centrum odniesienia dla wszystkich sztućców. Sztućce ułożone najdalej od talerza to te, które będą używane w pierwszej kolejności - zazwyczaj do zupy lub przystawek. Jak ułożyć sztućce na serwetce? Zgodnie ze standardowymi zasadami sztuki savoir-vivre, taki układ jest niedopuszczalny, jeśli chodzi o jedną stronę talerza. Jak ułożyć sztućce po jednej stronie? Ten wariant jest możliwy, gdy serwuje się gościom tylko danie główne czy tylko zupę. W przypadku standardowego ułożenia sztućców po obu stronach talerza należy trzymać się ustalonej kolejności. Po lewej stronie talerza należy ułożyć kolejno: widelec do dania głównego, widelec do ryb, widelec do przystawki, serwetka. Po prawej stronie talerza sztućce układa się następująco: nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżkę do zupy, nóż do przystawki. Jeśli chodzi o kierunek ostrza noża, to zawsze powinien on być zwrócony w stronę talerza.

Jak ustawić sztućce na stole do śniadania

Śniadanie o bardziej uroczystym czy oficjalnym charakterze też powinno być podane w nienaganny sposób. Bazą, podobnie jak przy obiedzie, powinien być duży talerz lub ewentualnie te wielkości deserowej (w zależności od serwowanych dań). Jeśli w grę wchodzą płatki śniadaniowe z mlekiem, muesli itp. należy ustawić na nim głęboką miseczkę. Sztućce powinny być ułożone tak jak przy obiedzie. Napoje takie jak kawa powinny być ustawione na spodku po prawej stronie wraz z łyżeczką deserową do mieszania. Mleko do zabielania kawy najlepiej, aby znajdowało się w mleczniku. Szklanki na sok czy wodę powinny znajdować się na prawo od napojów ciepłych. Jeśli w menu są bułki, to powinny być nieprzekrojone i podane na talerzyku deserowym. Po prawej stronie od tego talerza należy ułożyć nóż i łyżeczkę deserową. Natomiast po lewej stronie powinien pojawić się widelec czy widelczyk deserowy.

Jak ustawić sztućce na stole do obiadu

Jak ułożyć sztućce do obiadu w jadalni? W tym przypadku zasady są ustandaryzowane. To, jakie sztućce znajdą się na dobrze nakrytym stole, zależy przede wszystkim od rodzaju serwowanych potraw. Dotyczy to zwłaszcza dań rybnych, które pojawią się w menu obiadowym. Steki czy skorupiaki mają także swoje własne sztućce.

Jak ustawić sztućce na stole do kolacji

Jak ułożyć sztućce na wigilie? W przypadku tej okazji obowiązuje takie samo ułożenie zastawy stołowej i akcesoriów co podczas standardowej kolacji. Ta z kolei nie różni się specjalnie od zasad obiadowych. Podczas nakrywania stołu do kolacji wigilijnej warto pamiętać o podaniu gościom widelców do ryb. Powinny się one znaleźć po lewej stronie od talerza. Jeżeli podczas wieczerzy pojawia się alkohol, na przykład białe lub czerwone wino, to kieliszki powinny znajdować się po prawej stronie, ale przed szklankami na napoje.

Jakie zasady obowiązują przy ustawianiu sztućców

Jak ułożyć sztućce tylko do deseru? Powinny się one znajdować nad talerzem. Kolejno układa się łyżeczkę, a pod nim widelczyk deserowy. Zakończenie łyżeczki powinno znajdować się po prawej stronie, widelczyka natomiast po lewej. Jak ułożyć sztućce do kawy i ciasta? Łyżeczka do kawy powinna znaleźć się na talerzyku kawowym, po jego prawej stronie. Mile widziane jest to, aby dotykała naczynia. Niedopuszczalne jest umiejscawianie łyżeczki do kawy opartej o krawędź spodka. Przyniesienie talerzyka deserowego gościom następuje po skończonym daniu głównym. Na stole powinny pozostać tylko sztućce do deseru, wspomniany talerzyk, kieliszek na wodę i serwetka. Po lewej stronie zastawy stołowej może znaleźć się miejsce na serwetkę ułożoną na kształt trójkąta. Jeśli chodzi o alkohole, to zgodnie ze sztuką savoir-vivre’u serwuje się je po skończonym deserze.

Produkty powiązane

Menu

Konto