Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak poprawnie poukładać w szafkach kuchennych - poradnik dla każdego

Dodany dnia2023-03-31

Jak poprawnie poukładać w szafkach kuchennych - poradnik dla każdego

Jak poukładać w szafkach kuchennych naczynia, patelnie, zastawę stołową, szklanki i kieliszki?
Poznaj unikalne rozwiązania, dzięki którym szafki kuchenne w Twoim domu zawsze będą uporządkowane. Poniższy poradnik znacząco Ci to ułatwi.

Jak zorganizować szafki kuchenne?

Podstawowym wyznacznikiem dobrze urządzonej kuchni powinna być ergonomia. Aby ułatwić sobie zadanie, warto podczas projektowania zabudowy meblowej stosować zasadę trójkąta roboczego. Polega ona na tym, że wierzchołki trójkąta są wyznaczone przez podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Pomiędzy wyobrażonymi wierzchołkami znajdują się boki trójkąta tworzone przez blaty robocze. Taka organizacja przestrzeni kuchennej pozwala na swobodne wyjmowanie produktów z lodówki, obróbkę suchą, korzystanie ze zlewozmywaka, a następnie umieszczenie ich na płycie grzewczej lub w piekarniku.

Jak zorganizować szafki kuchenne?

Ciężką zastawę stołową oraz garnki warto umieścić w szafkach dolnych. Potrafią znieść one nawet większe obciążenia. Bardzo wygodna opcja w kuchni są wysuwane szuflady. Stanowią one wprawdzie droższe rozwiązanie niż klasyczne szafki z uchylnym frontem, są natomiast od nich o wiele praktyczniejsze i wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. W kuchni nie może także zabraknąć wysuwanej szuflady na sztućce i akcesoria kuchenne. Bardzo dobrym i ergonomicznym rozwiązaniem są wysuwane szafki typu cargo. Idealnie nadają się one do przechowywania suchych produktów takich jak: kasze, mąki, cukier, płatki śniadaniowe oliwy czy oleje. Aktualnie trudno wyobrazić sobie zabudowę kuchenną bez zmywarki. Nie sposób też zapomnieć o wysuwanej szufladzie z pojemnikami ułatwiającymi segregacje odpadków. Zazwyczaj umiejscawia się ja pod zlewozmywakiem. Cichy domyk w szufladach i szafkach uchylnych to już w zasadzie standard.

Jakie elementy wykorzystać do poukładania w szafkach kuchennych

Szuflady kuchenne będące coraz powszechniejszym elementem wyposażenia zabudowy mogą być jeszcze bardziej funkcjonalne dzięki zastosowaniu dedykowanych akcesoriów. Jednym z nich są wkłady na sztućce, które mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, ale też naturalnych, w tym drewna czy bambusa. Istnieją również specjalne rozwiązania do dzielenia dna szuflady na mniejsze segmenty. Służą do tego między innymi odpowiednie separatory. Z myślą o ułatwieniu codziennego funkcjonowania domowników oraz utrzymania należytego porządku wewnątrz szuflad stosuje się również stojaki na zastawę stołową czy stojaki na noże. Popularne ostatnimi czasy wyspy kuchenne coraz częściej kryją od strony zabudowy dodatkowe praktyczne szuflady. One również idealnie nadają się do przechowywania akcesoriów i przyborów kuchennych. Sam sposób otwierania i zamykania szuflad czy szafek kuchennych także ma znaczenie. Służą do tego celu klasyczne gałki i relingi, rozwiązania typu tip-on, a także elektryczne systemy wspomagania otwierania. Te ostatnie idealnie sprawdzają się w trakcie gotowania – można szybko otworzyć kosz na śmieci bez mycia rąk.

Jakie produkty należy trzymać w szafkach, a jakie w szufladach

Dobra organizacja kuchni jest uzależniona od przemyślanego projektu zabudowy meblowej. To właśnie na tym etapie decyduje się o ergonomii wszelkich rozwiązań. Pomysły przelane na papier czy do komputera powinny uwzględniać zasadę trójkąta roboczego, w tym strefę przechowywania i zapasów, przygotowywania potraw, gotowania i zmywania. Jakie produkty należy trzymać w szafkach, a jakie w szufladach? To pytanie zadają sobie zwłaszcza te osoby, które bardzo dużo i często sięgają po przyprawy. Ich przechowywanie bywa problematyczne. Aby ograniczyć problem rozsypanych wszędzie ziarenek, warto wyposażyć się w pojemniki i słoiki ze szczelnymi wieczkami. Mogą być one z powodzeniem przechowywane zarówno w szafkach kuchennych jak i szufladach. Sztućce znajdujące codziennie zastosowanie najlepiej przechowywać w płytkiej szufladzie zlokalizowanej obok zlewozmywaka czy płyty grzewczej. Noże kuchenne warto ustawić w specjalnym bloku lub na listwie magnetycznej zamontowanej pomiędzy ciągiem szafek górnych i dolnych.

Krok po kroku - jak poukładać naczynia w szafkach kuchennych

Układanie rzeczy krok po kroku pozwala na praktycznie wykorzystanie przestrzeni i eliminuje błędy w organizacji. Ciąg dolnych szafek kuchennych idealnie nadaje się do przechowywania suchych produktów takich jak herbata, kawa, cukier czy sól. Górne szafki natomiast to doskonała przestrzeń do szybkiego sięgania po filiżanki, kubki, szklanki czy kieliszki. Na samej górze zazwyczaj nieco mniej dostępnej i wymagające j zastosowania specjalnych schodków, warto przechowywać akcesoria, produkty oraz wyposażenie, po które się kilka razy do roku jak na przykład odświętne talerze.

Jak poukładać garnki i patelnie w szafce

Do przechowywania wysokich garnków, form do pieczenia czy masywnych naczyń do zapiekana w piekarniku nadają się idealnie szafki dolne, a najlepiej głębokie szuflady dolne. To również dobre miejsce do przechowywania patelni, kokilek czy brytfanny.

Bardzo wiele zabudów kuchennych ma narożniki, które wymagają specjalnego potraktowania w trakcie projektowania ich wnętrza. Potraktowane po macoszemu zdecydowanie nie będą wygodne do przechowywania akcesoriów kuchennych. Dlatego też warto zainwestować w dedykowane rozwiązania oferowane przez producentów meblowych. Szafka typu nerka czy karuzela pozwala szybko i łatwo ułożyć różne produkty spożywcze. Zamontowane dodatkowo wewnątrz szafki światło, na przykład włączające się na ruch znacząco ułatwiają korzystanie z szafek narożnych. Jeśli chodzi o projektowanie szafek górnych, tu warto zdecydować się na pociągnięcie ich aż do samego sufitu. Pozostawianie wolnej przestrzeni daje tylko możliwość do osadzania się kurzu. Optymalne zagospodarowanie tej przestrzeni jest możliwe w przypadku zdecydowania się na zamówienie kuchni na wymiar.

Jak poukładać przyprawy w szafce kuchennej

Istnieje kilka metod na wygodne przechowywanie przypraw w szafce kuchennej. Jednym z nich jest przesypanie ich do niewielkich słoiczków i odpowiednie podpisanie, aby nie doszło do pomyłek w newralgicznym momencie gotowania potraw. Bardzo wiele osób przechowuje przyprawy w dolnych szufladach. W sklepach z wyposażeniem wnętrza łatwo nabyć różnego rodzaju wkłady, także te na przyprawy. Jeszcze inną opcją, odpowiednią zwłaszcza dla tych osób, które dużo i chętnie gotują są przyprawniki, składające się z kilkunastu słoiczków i specjalnej bazy z otworami na nie.

Jak utrzymać porządek w szafkach kuchennych

Jedną z podstawowych zasad ułatwiających utrzymanie porządku w szafkach kuchennych jest takie ustawianie zastawy stołowej i sprzętów, aby te najczęściej używane znajdowały się zawsze z przodu i pod ręką. W głębokich i trudno dostępnych zakamarkach czy najwyższych partiach szafek górnych warto przechowywać akcesoria sezonowe czy zastawę stołową używaną jedynie w określonych porach roku na przykład na Wielkanoc lub święta Bożego Narodzenia.

Menu

Konto