Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak poprawnie nakryć do stołu - najważniejsze porady

Dodany dnia2023-03-30

Jak poprawnie nakryć do stołu - najważniejsze porady

Jak nakryć do stołu, aby goście czuli się komfortowo podczas wizyty? W poniższym tekście proces ten opisujemy krok po kroku. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci bezbłędne przygotowanie kolacji, śniadania czy obiadu w eleganckim stylu.

Każde przyjęcie wymaga organizacji odpowiedniego miejsca. Wysoki poziom estetyki wpływa na komfort wszystkich uczestników spotkania. Jakich błędów podczas warto unikać? Jak nakryć do stołu, aby było praktycznie, pięknie i nastrojowo? Jak nakryć do stołu wigilijnego, by domownicy czuli się przytulnie?

Efekt surowego betonu

Dlaczego ważne jest poprawne nakrycie do stołu

Odpowiednie nakrycie stołu spełnia swoje funkcje praktyczne. Ma też duże znaczenie kulturowe. Ustawienie sztućców i zastawy stołowej zgodnie z zasadami savoir-vivre robi znakomite wrażenie na gościach, będąc oznaką znawstwa i dobrych manier domowników. Odpowiednie nakrycie stołu wpływa na funkcjonalność sięgania po dania, napoje czy przystawki. Umożliwia też gospodarzom łatwą wymianę zastawy swoim gościom pomiędzy poszczególnymi daniami. Elegancko nakryty stół dostarcza również większej przyjemności ze wspólnego spożywania posiłków przy stole. Prezentuje się również stylowo i wytwornie. Jak nakryć do stołu? Serwetki stanowią elementy o znaczeniu praktycznym i dekoracyjnym, których nie może zabraknąć.

Jakie elementy nakrycia do stołu należy przygotować

Jeśli chodzi o nakrycie do stołu, to wśród podstawowych elementów wyróżnić można zastawę stołową (talerze, talerzyki, miski, wazę na zupę), sztućce (widelce, noże, łyżki, widelczyki i łyżeczki), obrusy i serwetki, kieliszki, szklanki. Ułożenie talerzy na stole również ma znaczenie.

Ustawienie nakrycia do stołu - krok po kroku

Podstawą prawidłowego nakrycia stołu zgodnie z etykietą jest ustawienie każdemu gościowi dużego płaskiego talerza przeznaczonego na danie główne. Na nim ustawia się głęboki talerz na zupę. Jak nakryć do stołu sztućce? Jeśli chodzi o zasady, to po prawej stronie talerza należy ułożyć kolejno: nóż obiadowy, nóż do ryby (o ile taka potrawa się pojawi na stole) i łyżka. Po lewej stronie talerza sztućce układa się w następującej kolejności: widelec do sałatki, widelec obiadowy, widelec do ryby. Ułożenie noży obejmuje ustawienie ostrza zawsze w stronę talerza. Naczynia do napojów powinny znajdować się po prawej stronie od talerza tuż nad sztućcami. Od lewej do prawej należy zachować porządek: naczynie na wodę (szklanka/kieliszek), kieliszek do czerwonego wina, kieliszek do białego wina, kieliszek do szampana.

Jak nakryć do stołu na specjalną okazję

Szykując stół na specjalną okazję, należy najpierw przygotować obrus. Musi on być dostosowany swoją wielkością i kształtem do blatu stołu. Jego brzegi nie powinny wykraczać poza krawędź stołu na więcej niż 20 centymetrów. Przestrzeganie tej zasady pozwoli na ograniczenie ryzyka przypadkowego pociągnięcia tej tkaniny. Największy stopień formalności i elegancji można uzyskać poprzez wybranie białego obrusu pozbawionego dekoracji. Spotkania rodzinne, ale też święta Bożego Narodzenia czy też Wielkanocy mogą być dobrą okazją do sięgnięcia po obrus kolorowy udekorowany motywami stosownymi do okoliczności.

Jak nakryć do stołu na romantyczną kolację

Żeby atmosfera spotkania była przyjemna dla obu stron, warto zadbać o odpowiednie dodatki. Troska o każdy detal jest tu wskazana. Warto nakryć stół odświętnym obrusem. Na podtalerzach należy umieścić głębokie talerze na zupę. Wewnątrz można umieścić złożoną w trójkątną serwetkę. Wszelkiego typu dekoracje, takie jak świece czy świeże kwiaty nie powinny zasłaniać pola widzenia – muszą umożliwiać patrzenie na partnera lub partnerkę. To samo dotyczy butelki z winem. Ważny jest wybór zastawy stołowej pod kątem jej stylistyki. Gdy na stole jest kolorowo, o wiele przyjemniej spędza się czas i pobudza kubki smakowe. Fantastycznym wyborem będą kieliszki i szklanki ze żłobionym ornamentem lub ryflowaniem. Głębokie i płaskie talerze mogą natomiast być wykonane z kamionki. Wybór bukietu kwiatów na stół również nie powinien być dziełem przypadku. Idealnie, gdy wybrany gatunek roślin intensywnie pachnie i zachwyca kolorem. Róże, lilie, goździki, tulipany, frezje, piwonie – to tylko niektóre propozycje.

Jak nakryć do stołu na rodzinny obiad

Jak prawidłowo nakryć do stołu podczas rodzinnej uroczystości czy niedzielnego spotkania? Przede wszystkim ważne jest zadbanie o odświętną i przyjemną atmosferę. W jej wyczarowaniu pomoże odpowiednio nakryty i udekorowany stół. Pierwszą kwestią jest wybór obrusu. Najbezpieczniejszym wyborem jest ten w białej lub jasnej kolorystyce, z delikatnymi zdobieniami lub całkowicie ich pozbawiony. Niezbędne jest jego dokładne wyprasowanie. Ustawienie serwisu obiadowego wynika z kolejności podawanych gościom dań. Przystawki zwykle znajdują się na stole od początku w jego centralnej części. Tradycyjnie daniem otwierającym obiad jest zupa. Dlatego też naczynie przeznaczone do niej (głęboki talerz) znajduje się na samej górze. Po zupie przychodzi kolej na drugie danie, to też pod głębokim talerzem czeka przygotowany duży płaski talerz. Deser zwykle jest przynoszony lub nakładany na nowe talerzyki tuż po uprzątnięciu serwisu obiadowego. Uzupełnieniem ciasta może być zaproponowana przez gospodarzy filiżanka kawy lub herbaty. Aby każdy z gości mógł się czuć komfortowo przy stole, powinien mieć do swojej dyspozycji minimum 50 centymetrów.

Jakie zasady obowiązują przy nakryciu do stołu

Podstawowe zasady zakładają praktyczne ułożenie sztućców i zastawy oraz szklanek, filiżanek czy kieliszków do wina. Nie są one fanaberią, tylko kierowane względami funkcjonalnymi i użytkowymi. Kolejność podawania dań jest jednym z takich wyznaczników. Innym jest założenie, że większość osób jest praworęczna, dlatego pewne przedmioty są umiejscowione właśnie po tej stronie. Talerz przeznaczony na zupę nie powinien stać bezpośrednio na obrusie. Sztućce nie powinny być układne po jednej stronie. Miejsce na widelce jest zawsze po lewej stronie od talerza (gdyż są używane w drugiej kolejności i trzymane w lewej dłoni – do dania głównego), z kolei po prawej są łyżki (używane jako pierwsze) i noże (trzymane w prawej ręce). Choć w Internecie można spotkać wiele teorii głoszących zasady opisujące skomplikowany system odkładania sztućców w trakcie i po posiłku (z uwzględnieniem informacji dla osoby zbierającej talerze) w istocie jest to zwyczajna bzdura. W istocie savoir-vivre uwzględnia tylko trzy ustawienia. Pierwsze – to sztućce nieużywane, czyli ułożone po odpowiedniej stornie talerza. Drugie – sztućce odłożone, aby część była oparta o brzeg talerza, a druga (ta trzymana w dłoni) opierała się o stół oznacza, że jeszcze nie skończyliśmy danego dania. Trzecie – gdy sztućce są całkowicie położone na talerz, oznacza to, że jest do zabrania. Wynika to z całkowicie logicznego założenia, że jeśli część trzymana w dłoni została położna na przestrzeń, gdzie mogą być resztki jedzenia, zwyczajnie nie będzie już brana do ręki.

Produkty powiązane

Menu

Konto