Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak odstraszyć szerszenie z ogrodu i działki? Skuteczne sposoby na szerszenie

Dodany dnia2023-03-31

Jak odstraszyć szerszenie z ogrodu i działki? Skuteczne sposoby na szerszenie

Jak odstraszyć szerszenie? Które profesjonalne metody sprawdza się najlepiej? Po jakie domowe sposoby warto sięgnąć? Jak odstraszyć szerszenie na działce?

Szerszeń to największy owad z rodziny osowatych. W Polsce bytuje jedynie europejski rodzaj tego gatunku. Zagrożenia płynące z jego strony to ukąszenia, które są niebezpieczne dla alergików. Jakie profesjonalne metody pozwalają na skuteczną ochronę ludzi i zmniejszenie zagrożenia dla bezpieczeństwa domowego? Które zapachy i rośliny stanowią naturalne sposoby odstraszania tych insektów?

Jak odstraszyć szerszenie

Jak odstraszyć szerszenie? Podpowiadamy

Jak odstraszyć szerszenie z ogrodu? Wielu posiadaczy przydomowej zieleni zadaje sobie to pytanie. Bezpieczeństwo domowników jest najważniejsze, a bezpośrednie sąsiedztwo gniazd tych owadów stanowi potencjalne zagrożenie, zwłaszcza dla osób uczulonych na ich jad. Jakie substancje odstraszające działają na szerszenie? Które zapachy i domowe sposoby zniechęcą owady do przylatywania zbyt blisko?

Dlaczego szerszenie są niebezpieczne? Gdzie szerszenie tworzą swoje gniazda?

Szerszenie naturalnie występują na terenach leśnych, w których dominują drzewa liściaste. W ich dziuplach zresztą budują swoje gniazda. Mogą to robić także w ziemnych jamach. W terenach zamieszkanych przez ludzi może wybierać dowolne szczeliny czy zadaszenia osłonięte od wiatru. Nie jest rzadkością, że szerszenie zaadaptują nieczynny ul albo budkę lęgową ptaków czy owadów. Czasami tez zdarza się, że zawędrują bezpośrednio na poddasze czy strych. Należy zachować wtedy ostrożność, ale nie powodów na wpadanie w panikę. Jedynie osoby, które są uczulone na użądlenia mogą się ich obawiać. W rzeczywistości chemiczny skład ich ukąszeń niewiele się różni od tych, jakie wykonują pszczoły czy osy – nie zawiera dużo większych ilości toksyn. Historie na temat śmiertelnych użądleń są mocno przesadzone – musiałby ich być co najmniej kilkaset, a jest mało prawdopodobne, by tyle osobników przystąpiło na raz do ataku. W istocie ich ukąszenia są przede wszystkim bardziej bolesne. Dzieje się tak za sprawą znacznie większego aparatu żalącego (proporcjonalnie większego do masy ciała) i większej zawartości acetylocholiny powodujące silny miejscowo świąd.

Co zrobić, gdy znajdziemy gniazdo szerszeni w pobliżu naszego domu?

Gniazda szerszeni można zaobserwować zarówno w domu np. Na podbitce dachowej jak i w jego obrębie np. Pod dachem komórki. Samo powstawanie gniazda jest wieloetapowym procesem, więc można je dostrzec, nim się całkowicie uformuje. Gniazdo szerszeni ma dość charakterystyczny wygląd i niektórym może kojarzyć się papierową kulą. Nie powinno się samemu ingerować w strukturę gniazda, a najlepiej jest nie zbliżać się do niego na odległość mniejszą niż 20 metrów. Najlepszym pomysłem w takiej sytuacji może być zadzwonienie na straż pożarną. Ta jednak może odmówić interwencji, jeśli gniazdo nie zagraża większej liczbie ludzi (np. w obrębie szkoły, szpitala itp.). Natomiast w przypadku, gdy gniazdo szerszeni występuje blisko miejsc użyteczności publicznej, publiczne służby na pewno zareagują. Strażacy mogą zabezpieczyć gniazdo lub je usunąć. Na rynku istnieją też wyspecjalizowane podmioty zajmujące się unieszkodliwianiem owadów tego typu. Warto polegać na specjalistach.

Jakie substancje i zapachy odstraszają szerszenie?

Jak odstraszyć szerszenie – domowe sposoby potrafią zdziałać cuda. Istnieje wiele zapachów i produktów, które w naturalny sposób odstraszają szerszenie i gatunki im podobne. Są to między innymi: ocet spirytusowy, olejek goździkowy, cytryna, mięta, bazylia, majeranek, czosnek, piołun, eukaliptus czy palona kawa. Dobrym sposobem na odstraszenie niepożądanych gości może być ustawienie na parapecie doniczek z lawendą, majerankiem, tymiankiem. Co ciekawe również ozdobne kwiaty balkonowe czy tarasowe, w tym wybrane odmiany pelargonii czy bratków również mogą wspierać człowieka w trzymaniu szerszeni na dystans. Warto skierować się też w stronę macierzanki czy melisy. Ponieważ szerszenie nie lubią budować gniazd w okolicy bytowania innych owadów, dobrym pomysłem może być nabycie i zamontowanie w ogrodzie atrapy siedliska. Tego typu urządzenia odstraszające sprawdzają się całkiem nieźle.

Najlepsze domowe sposoby na odstraszanie szerszeni

Jak odstraszyć osy i szerszenie? Oprócz wyżej wymienionych naturalnych substancji czy roślin sadzonych w ogrodach czy w donicach bardzo dobrym domowym sposobem jest zastosowanie solidnej moskitiery w oknach i drzwiach. Będzie to stanowić fizyczną barierę przed wlatywaniem owadów do środka domu. Szczególnie kuchnia pełna słodkich napojów, owoców czy ciast może stanowić łakomy kąsek dla latających owadów. Szerszeniom może to pomieszczenie się tak spodobać, że zaczną rozglądać się za założeniem gniazda w okolicy. Zwłaszcza domy mocno porośnięte drzewami owocowymi są narażone na aktywność szerszeni. Spadające owoce zalegające na trawniku też mogą być wabikiem. Warto regularnie się ich pozbywać.

Czy domowe sposoby na odstraszanie szerszeni są skuteczne?

Stosowanie domowych sposobów, które mają na celu odstraszyć szerszenie od siedzib ludzkich na pewno nie zaszkodzą. Warto jednak wzmocnić je na przykład wieszając w oknach moskitiery. Fizyczna bariera przed owadami całkowicie eliminuje możliwość ich wlecenia do wnętrza. Należy mieć na uwadze, ze domowe sposoby mogą nie skutkować pożądanym efektem na przykład ze względu na wywietrzenie substancji zapachowej czy zwyczajnie mały zasięg jej rozprzestrzeniania się.

Produkty powiązane

Menu

Konto