Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak odróżnić szkło od kryształu?

Dodany dnia2016-04-21

Jeden uznawany jest za materiał elegancki i wykorzystywany do tworzenia szykownych produktów. Drugi kojarzony jest z codziennymi wyrobami, takimi jak naczynia, szklanki do whisky czy wazony. Chociaż na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie niczym, szkło i kryształ to dwa różne przypadki. Jak rozpoznać czy nasze kieliszki do wina są szklane czy kryształowe?

Poza oczywistymi różnicami chemicznymi, oba materiały są odmienne również zewnętrznie. Przyglądając się im z odpowiednim skupieniem, z pewnością to zauważymy. Jedną z cech różnicujących szkło od kryształu jest ich grubość. Pierwszy z materiałów jest zdecydowanie masywniejszy. Większa zawartość ołowiu w krysztale sprawia, że jest on delikatniejszy i cieńszy. Nie potrzebuje tak dużej temperatury przy dmuchaniu i formowaniu, jak szkło. Na jego powierzchni można formować również większą ilość dekoracji i wzorów. Łatwiej można w nim rzeźbić, a przed zastygnięciem ma bardziej plastyczną formę. Szkło natomiast, dzięki odpowiedniej grubości, bardziej nadaje się do naczyń codziennego użytku, które narażone są na różnego typu uszkodzenia czy zadrapania.

Inna jest także klarowność obu materiałów. Kryształ jest zdecydowanie bardziej przejrzysty od szkła, dzięki wspomnianej zawartości ołowiu. Dlatego idealnie nadaje się do wyrobu kieliszków do wina, whisky czy innych alkoholi. Dzięki odpowiedniej klarowności można łatwiej ocenić jakość, kolor oraz lepkość cieczy. Szkło jest bardziej mętne i nie wygląda tak estetycznie jak delikatny kryształ.

Podobnie wygląda porównanie pod wpływem refrakcji. Określeniem tym nazywamy zjawisko odbijania promieni słonecznych od danej powierzchni. Światło lepiej załamuje się na przejrzystym krysztale. W efekcie ładniej błyszczy na słońcu i sprawia bardziej estetyczne wrażenie. Szkło nie pochłania tak dobrze światła, dlatego nie uzyskamy takiego samego rezultatu.

Różnice pojawiają się także w dotyku. Kryształ zazwyczaj jest cięty i odpowiednio polerowany, dlatego bywa delikatniejszy od szkła. Z kolei szkło jest kruche i częściej posiada ostrzejsze, szorstkie krawędzie. Oczywiście nie jest to żelazna zasada i zdarzają się przypadki, gdy jest na odwrót. Wszystko zależy od ogólnego projektu naczynia oraz wykonania. Ciekawa odmiana pojawia się także przy porównaniu dźwięku. Uderzając kryształ wydaje on melodyjny stukot, niczym dzwonek. Szkło natomiast daje niski, masywny i tępy dźwięk.

Istotna jest również waga obu materiałów. Biorąc do ręki kieliszek wykonany ze szkła i kryształu od razu poczujemy różnice. Będziemy mogli je rozpoznać nawet bez wnikliwego przyglądania się. Kryształ jest zdecydowanie cięższy od szkła i może ważyć nawet dwa razy tyle.

Pozdrawiamy, Witeks.pl

Menu

Konto