Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak odnowić stare meble - poradnik dla początkujących

Dodany dnia2023-03-30

Jak odnowić stare meble - poradnik dla początkujących

Renowacja mebli to nie tylko pomysł na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, ale także możliwość nadania zabytkowym przedmiotom drugiego życia. W jaki sposób powinna przebiegać renowacja starych mebli?

Inspiracji odnowionymi meblami można znaleźć bardzo dużo w Internecie. Pokazują one, jak przy odrobinie inwencji i kreatywności można efektownie łączyć stare z nowym. W jaki sposób powinno odbywać się odnawianie mebli krok po kroku? Dlaczego warto postawić na odnowione meble w sypialni? Odnowione meble w kuchni potrafią prezentować się niesamowicie – wystarczy tylko odpowiednio podejść do tematu. Należy jednak wiedzieć, że najlepsze efekty malowania mebli można uzyskać, pracując na naturalnym drewnie. Renowacja mebli kuchennych z płyty wiórowej może być niemożliwa lub bardzo ograniczona. 

Renowacja mebli

Dlaczego warto odnawiać stare meble?

Stare meble mają swoją historię i duszę. Są niemymi świadkami ważnych chwil z życia rodzinnego. Są też niesamowitą pamiątką po poprzednich pokoleniach. Czasem wystarczą drobne prace, aby odzyskały dawny blask i piękno. Tym, co mocno przemawia na korzyść odnowionych mebli w salonie, jest zastosowanie trwałych, solidnych i ponadczasowych materiałów, w tym litego drewna. Meble wykonane z kunsztem i znawstwem sztuki stolarskiej przetrwały dekady, a nawet stulecia. Trudno dziś szukać takich wyrobów w popularnych sieciówkach meblowych. Profesjonalne firmy stolarskie działające obecnie często ze względów ekonomicznych czy też niedostatecznej wiedzy i umiejętności nie wykonują produktów z litego drewna. Aktualnie królują wyroby wykonane z płyt wiórowych pokrytych laminatem czy lakierem. Ci, którzy cenią sobie charakterystyczne kształty krzeseł, stołów czy komód i chcą ustawić odnowione meble w jadalni, powinni sięgnąć po meble wykonane przed laty. Wprowadzają one do wnętrza autentyczność tamtych czasów. Warto również odnawiać stare meble z przyczyn ekologicznych. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest renowacja raz wyprodukowanego zestawu niż wybranie się do sklepu i nabycie nowego. Ta ostatnia postawa napędza sprzedaż i nową produkcję, przez co mocno eksploatuje zasoby środowiskowe. Wykorzystując to, co jest już dostępne na rynku, można przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych planety. Poza tym zero waste jest teraz w modzie.

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Pierwszym etapem będzie upewnienie się, że meble, które chce się poddać renowacji, faktycznie są wykonane z naturalnego drewna. W zależności od surowca z jakiego wykonane są meble drewniane, zmienia się możliwość jego odświeżenia. Jeśli pokryte są warstwą lakieru, renowacja mebli drewnianych powinna rozpocząć się od zdarcia tej powłoki lakierowanej. Można to zrobić za pomocą elektrycznej szlifierki. O wiele bardziej żmudną opcją jest sięgnięcie po papier ścierny gruboziarnisty. Wszelkie ubytki materiału warto uzupełnić wypełniaczem w postaci masy szpachlowej do drewna lub podobnych wyrobów. Gdy udało się już pozbyć starej powłoki zabezpieczającej, pora odpylić i odtłuścić odsłoniętą powierzchnię. Można tego dokonać za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Renowacja mebli kuchennych na tym etapie wykorzystuje farbę podkładową czy gruntującą, której zadaniem jest zwiększenie przyczepności mebla drewnianego. Gdy warstwa tego preparatu już wyschnie, należy położyć warstwę farby właściwej. W zależności od koloru, rodzaju zastosowanego produktu czy założeń projektowych niezbędne będzie nałożenie jednej, dwóch, a nawet więcej warstw farby docelowej. Gdy preparat dokładnie wyschnie, pora nałożyć końcową warstwę zabezpieczającą. Na rynku nabyć można różne rodzaje lakierów przeznaczonych do mebli drewnianych. Efektem ich zastosowania może być nadanie produktom efektu błyszczącej, satynowej lub głęboko matowej powierzchni. Istnieje bardzo duży wybór farb przeznaczonych do renowacji drewna. Wśród najpopularniejszych warto wymienić farby kredowe, akrylowe, ftalowe, olejne czy poliuretanowe.

Renowacja mebli tapicerowanych krok po kroku

Renowacja mebli - jak zacząć? Odświeżanie produktów tapicerowanych, takich jak narożniki, sofy, fotele czy krzesła, wymaga trzymania się odpowiednich technik i zasad. Łatwo wytłumaczyć poszczególne kroki tego procesu na przykładzie krzesła. Pierwszym etapem jest zdekompletowanie krzesła (jeśli jest to możliwe w danym modelu). Opiera się ono na odkręceniu siedziska i oparcia, a następnie wyciągnięciu wszywek tapicerskich i zdjęciu starego materiału. Podczas wykonywania tych czynności warto również zmienić na nowe i świeże również wypełnienie siedziska. Należy przy tym trzymać się grubości, którą miało stare wypełnienie. Z zakupionej tkaniny należy wyciąć na wzór starej odpowiedni kształt. W kolejnym etapie należy tak przygotowaną tapicerkę zamontować na siedzisku i oparciu krzesła. Trzeba pamiętać o odpowiednim naciągnięciu materiału i jego mocnym przytwierdzeniu za pomocą zszywacza tapicerskiego.

Sposoby na usunięcie starych farb i lakierów z mebli

Stare farby i lakiery można usunąć za pomocą różnych środków chemicznych czy działań czysto mechanicznych. Wszystko zależy do rodzaju materiału i specyfiki danej powłoki. Jeśli chodzi o czynności mechaniczne związane ze zdzieraniem starych farb i lakierów, to można użyć do tego celu szlifierki automatycznej lub papieru o dużej ziarnistości. Jeśli chodzi o preparaty i narzędzia do renowacji mebli, to zaliczają się do nich również różnego typu rozpuszczalniki. Dzięki nim można się pozbyć resztek starych powłok.

Jak odnowić meble metalowe

Malowanie mebli metalowych należy rozpocząć od ich dokładnego przygotowania. Pierwszym krokiem będzie zatem staranne usunięcie starych powłok malarskich. W wielu przypadkach kluczowe będzie także odrdzewienie konstrukcji. Dla lepszej przyczepności nowej powłoki dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po substancję odtłuszczającą, na przykład benzynę ekstrakcyjną. Na tym etapie można przystąpić do nakładania farby podkładowe. Tak naszykowane meble metalowe można pokryć warstwą farby właściwej. Idealnie do tego celu sprawdzi się okrągły pędzel. Podczas malowania należy uważać na to, aby na malowanej powierzchni nie powstały zacieki. Gdy pierwsza warstwa dokładnie wyschnie, można nałożyć drugą, o ile jest taka potrzeba.

Jak odnowić meble z litego drewna

Lite drewno daje duże możliwości aranżacyjne oraz szansę na odświeżenie, a tym samym nadanie mu drugiego życia. Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie mebli pod kątem ewentualnego bytowania różnego typu insektów, zwłaszcza korników. Ich obecność łatwo zweryfikować po drobnych dziurkach. Gdy takie są, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty i zastosować je zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Następnie można już przystąpić do prac renowacyjnych. Odnawianie mebli z litego drewna można przeprowadzić poprzez zeszlifowanie starej warstwy lakieru, a następnie dokładne uszczelnienie i uzupełnienie wszystkich ubytków. Po starannym wyszlifowaniu powierzchni i uzyskaniu idealnej gładkości oraz jej odpyleniu przyszła pora na malowanie. Techniki malowania mebli wykonanych z litego drewna są bardzo różne i warto poczytać na ten temat w Internecie. Warto zastanowić się nad tym, czy chce się pozostawić widoczny rysunek słojów, czy też całkowicie je zakryć. Decyzja ta determinuje wybór preparatu półtransparentnego lub całkowicie kryjącego. W zależności od pożądanego efektu można sięgnąć także po lakierobejcę, farby do drewna, oleje czy wosk.

Renowacja mebli skórzanych - czy warto robić to samemu?

Renowacja mebli skórzanych wymaga dużego znawstwa i wprawy. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków nie warto zabierać się za to samemu. O wiele lepszą decyzja będzie powierzenie kompletu wypoczynkowego czy krzeseł profesjonalnemu zakładowi tapicerskiemu. Błędy podczas odnawiania mebli, jakie pojawiają się podczas samodzielnych prób, mogą być potem bardzo trudne i kosztowne do usunięcia. Podobnie sprawa się ma z renowacją mebli fornirowanych, które również warto pozostawić specjaliście.

Przykłady odnowionych mebli – inspiracje

W Internecie znaleźć można bardzo wiele przykładów pokazujących, jak dobrze przeprowadzona renowacja mebli PRL potrafi dostarczyć świetnych rezultatów i mnóstwa satysfakcji. Oglądanie poradników prezentujących na przykład w wersji wideo tego typu prace pozwala na unikanie błędów podczas odnawiania mebli. Odnowione meble w łazience mogą być utrzymane w stylu nowoczesnym, skandynawskim, vintage czy kolonialnym. Przykłady i inspiracje inwencji i pracowitości pracowników obejmują renowację mebli tapicerowanych, na przykład foteli uszaków. W sieci można znaleźć mnóstwo poradników dotyczących tego, jak właściwie przeprowadzić renowację mebli okleiną samoprzylepną lub tapetą. Renowacja mebli ogrodowych jest doskonałym zadaniem dla tych osób, które lubią majsterkować i chcą zmienić wygląd swojego kompletu po sezonie jesienno-zimowym. Jeśli chodzi o dostępne w Internecie zdjęcia, to uwieczniona na nich renowacja mebli przed i po naprawdę robi wrażenie.

Produkty powiązane

Menu

Konto