Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak odnowić stare krzesła? Poradnik dla miłośników renowacji mebli

Dodany dnia2023-02-23

Jak odnowić stare krzesła? Poradnik dla miłośników renowacji mebli

Stare, używane meble to dla niektórych śmieci, które jak najszybciej należy zutylizować. Dla innych to skarby, którym można jeszcze dać drugie życia. Jak odnowić stare krzesła, aby miały swoją duszę?

Stare krzesła - dlaczego warto je odnawiać?

Renowacja krzeseł jak najbardziej ma sens, szczególnie dla tych, co nie widzą w nich jedynie mebli użytkowych, ale również elementy dekoracyjne. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że mają one swój niepowtarzalny klimat, który albo się kocha, albo nienawidzi.

Stare krzesło do salonu nie zawsze musi oznaczać mebel, który jest na tyle zniszczony, że siedzenie na nim może grozić złamaniem się jego struktury. Zazwyczaj są one zachowane w dobrym stanie i bez jakichkolwiek problemów mogą nadal posłużyć przez wiele lat. Kluczem do takiego sukcesu jest jednak ich odnowienie, czyli nadanie im drugiej świeżości.

Krzesła warto odnawiać, ponieważ nie ukrywając, jest to dobry biznes. Często można dostrzec stare meble, które wystawiane są na śmietnikach po to, aby można było szybko je zutylizować. Niektórzy mogą jednak z odrobiną wysiłku sprawić, że mebel zupełnie zmieni swój charakter i przez to znajdzie nowego właściciela.

Renowacja krzeseł

Jak przygotować krzesła do renowacji?

Stare drewniane krzesła do jadalni, które ktoś skupuje lub znajduje na ulicy, bardzo rzadko są w dobrym stanie. Tak bywa, że są one uszkodzone, porysowane, przetarte, poplamione, ale również i nadpalone, a nawet ułamane.

Właśnie dlatego przygotowując je do renowacji, należy dokładnie oszacować ich stan i dostosować narzędzia oraz materiały do tego, aby móc pracować dalej. Co do zasady krzesła się szlifuje, usuwając resztki starego lakieru. Szlifowanie krzeseł pomaga także pozbyć się plam i drobnych rys, co ułatwia w późniejszych etapach doprowadzić mebel do stanu pierwotnego.

Oprócz samego szlifowania można wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń i tłuszczu. W tym celu pomóc jest w stanie płyn do mycia naczyń oraz niewielka ilość wody. Suchą ściereczką z mikrofibry można następnie aplikować mieszankę na krzesło, czekając aż wyschnie.

Szlifowanie krzeseł - krok po kroku

Rozwijając nieco temat szlifowania, to należy pamiętać o tym, że nie można wykonywać tej czynności w sposób nieprzemyślany. Każdy ruch ze starym meblem musi zostać przygotowany i przeanalizowany, ponieważ zamiast sobie pomóc, można zaszkodzić tak, że krzesło nie będzie już nadawało się do dalszych prac.

Renowacja mebli to z pewnością szlifowanie. Można określić tę czynność jako stopniowe ścieranie się powierzchni, zazwyczaj za pomocą papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Na tym punkcie warto zatrzymać się trochę dłużej. Skąd wiedzieć, jaka będzie odpowiednia i czym właściwie to jest?

Gradacja to określenie, które najczęściej można spotkać przy kupnie papieru ściernego. Jest to określenie jego ziarnistości - im wyższa wartość, tym drobniejsze jest takie ziarno, im niższa, tym jest grubsze i można już pracować z dużą mocą.

Do obróbki drewna, z którego wykonane jest krzesło z prl, wykorzystuje się głównie gradację od 80 do 100. Widząc jednak stan drewna oraz niewielką ilość lakieru, warto rozpocząć swoją pracę od 160 i obserwować efekt. Zasada jest prosta - im wyższa gradacja, tym większe bezpieczeństwo.

Szlifowanie można wykonać ręcznie, po prostu kupując odpowiedni kawałek papieru ściernego, lub maszynowo angażując w to polerkę. Taką maszynę statystycznie jednak częściej stosuje się w przypadku dużych powierzchni, takich jak stara szafa lub komoda.

Po skończonym szlifowaniu można zaobserwować, że drewno jest matowe. Wtedy, jeśli efekt jest zadowalający, należy usunąć dokładnie resztki trocin, zabrudzeń i starego lakieru i pokryć całość cienką warstwą środka, którego celem jest impregnacja drewna.

Malowanie i lakierowanie krzeseł

Szlifowanie i impregnacja zostały już wykonane, więc można przejść do następnego kroku, czyli malowanie, do którego używane są farby do drewna. Czym się one wyróżniają? Głównie tym, że nadają trwały kolor, który nie blaknie pod wpływem działania światła UV. Jednocześnie są one co do zasady odporne na czynniki chemiczne i po wyschnięciu nawet na zanieczyszczenia.

Malowanie krzeseł do kuchni to dosyć przyjemna czynność, z którą nie powinien mieć problemu nawet zupełny amator. Wystarczy dobrać odpowiedni pędzel i pamiętać o tym, aby nie nakładać grubych warstw. Przed pomalowaniem następnej należy upewnić się, że poprzednia zdążyła całkowicie wyschnąć.

Po skończonym malowaniu przychodzi czas na lakierowanie. Odbywa się to za pomocą specjalnego środka, który ma za zadanie ochronić nie tylko sam kolor, ale również mebel przed wilgocią. Jednocześnie przedłuża jego żywotność. Zazwyczaj jest bezbarwny, więc jego ochrona nie tylko jest funkcjonalna, ale również estetyczna. Odnawianie krzeseł ma to do siebie, że często eksperymentuje się z nowymi substancjami. Warto jednak za każdym razem, stosując inny niż dotychczas produkt, wypróbować go na niewidocznej części krzesła. Może być to część pod siedziskiem.

Wymiana tapicerki

Co wtedy, gdy stary mebel ma zabrudzone materiałowe obicie? Wtedy wymiana tapicerki rozwiąże problem raz na zawsze. Tapicerką określa się okrycie danego przedmiotu tkaniną, pod którą zazwyczaj umiejscowiony jest specjalnie uformowany wypełniacz. Dowolnie można kontrolować jego miękkość, co jest ważne dla osób wymagających. Tapicerowanie wykonuje tapicer, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wykonać to we własnym zakresie.

Jak odnowić stare krzesło, które ma zabrudzenie na materiale? Po pierwsze należy usunąć starą tkaninę i piankę. Należy zrobić to delikatnie i dokładnie. Następie wystarczy już tylko usunąć resztki zabrudzeń, podłożyć nową tapicerkę i zamontować ją za pomocą zszywacza. Warto stosować nowoczesne tkaniny, które świetnie pasują do starych krzeseł.

Meble vintage i retro

Mając już za sobą kwestię związaną z odnawianiem krzeseł, warto teraz skupić się na tym, co właściwie oznacza określenia mebla vintage, a co to jest retro? Z pewnością określenia te nie mają takiego samego znaczenia.

Vintage to krzesło, które jest autentycznie stare i ewentualnie delikatnie odnowione tak, aby spełniało swoją funkcję w domu każdego człowieka współcześnie. Krzesła te zazwyczaj są zniszczone przez czas, jednak po dokładnej renowacji mogą jeszcze być użyteczne.

Retro natomiast to mebel, który został stworzony współcześnie, ale przerabia się go tak, aby był imitacją krzeseł starodawnych. Dodaje się wtedy odpowiednie kształty, być może ozdoby oraz efekty, które mają świadczyć o pozostałościach czasu. W praktyce to jednak świadome postarzania.

Recykling mebli - jak wykorzystać stare krzesła w oryginalny sposób?

Recykling starych mebli zdecydowanie ma sens, szczególnie w dzisiejszych czasach. Nie trzeba zużywać dużej ilości drewna, na wykonanie nowej partii krzeseł - wystarczy odnowić te, które potencjalnie przeznaczone są do utylizacji. Można w ten sposób wesprzeć planetę. W szczególności warto ograniczać produkcję materiałów, takich jak drewno egzotyczne, ponieważ jest ono pozyskiwane zazwyczaj z dzikiego środowiska, co niszczy ekosystemy.

Krzesła przez recykling mogą trafić do nowych właścicieli, którzy zakochani są w stylu vintage oraz retro. Z powodzeniem można również przerobić je na nowe meble, na przykład stoły lub małe kredensy, dodając do nich kilka części. Jak widać odnawianie starych mebli to świetna zabawa, która nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Warto wspólnie dbać o planetę, wykonując recykling staroci.

Produkty powiązane

Menu

Konto