Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak odnowić meble z płyty MDF: praktyczne wskazówki

Dodany dnia2023-11-02

Jak odnowić meble z płyty MDF: praktyczne wskazówki

Meble produkowane z płyt MDF cieszą się sporą popularnością, dzięki swojej atrakcyjnej cenie oraz dobrej trwałości. Mimo tego, aby faktycznie wytrzymały wiele lat, czasem trzeba zadbać o ich stan i je odnowić. Z nami dowiesz się, jak przywrócić blask meblom z płyty MDF.

Wyroby stolarskie wykonane w całości z drewna są w dzisiejszych czasach rzadkością. Dużo częściej stosuje się materiały drewnopochodne, takie jak płyty MDF. Meble z nich wykonane nie są oczywiście niskiej jakości. Potrafią to być bardzo sprawdzone konstrukcje, które wytrzymują lata w polskich domach. Szczególnie jeśli w odpowiednim momencie zadba się o odnawianie mebli z płyty MDF, tak by odzyskały swój pierwotny blask.

Wprowadzenie do tematu odnawiania mebli z płyty MDF

Jak odnowić meble z płyty MDF

Wpierw warto dowiedzieć się, czym jest tak właściwie płyta MDF i co wyróżnia produkowane z niej meble. Jej nazwa to skrót angielskich słów Medium Density Fibreboard. Jest to więc płyta pilśniowa średniej gęstości. Jej produkcja odbywa się w dość prosty sposób. Aby stworzyć płytę MDF, należy sprasować włókna drzewne wraz z klejami oraz organicznymi utwardzaczami. Te składniki pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury tworzą jednolitą i trwałą płytę, która następnie jest laminowana.

Renowacja mebli MDF to coś za co warto zabrać się w przypadku, gdy są one już nieco podniszczone i nie wyglądają tak dobrze, jak kiedyś. Najczęściej będzie polegała po prostu na malowaniu mebli MDF. W ten sposób można pozbyć się zabrudzeń, które zebrały się na ich powierzchni przez lata, czy też zakryć powstałe niedoskonałości. Lakierowanie mebli z płyty MDF nie jest jednak tak proste, gdyż są one dość śliskie. W tym celu potrzebne będą więc specjalne preparaty.

Praktyczny przewodnik do odnowienia mebli z płyty MDF

Czas, żebyś poznał najważniejsze kroki do odnowienia mebli z płyty MDF. Na samym początku musisz dokładnie ocenić ich stan i zobaczyć, jakich prac wymagają. Potrzebne będzie też przygotowanie przestrzeni. Aby móc ją dokładnie pomalować i umożliwić zachowanie naturalnego wyglądu mebli MDF, trzeba najpierw je oczyścić. W tym celu trzeba umyć powierzchnię mebla z pomocą np. benzyny ekstrakcyjnej lub środka o podobnych właściwościach, ciepłej wody oraz niepylących ściereczek. Kolejnym krokiem będzie dokładne zeszlifowanie powierzchni mebla oraz wyrównanie jej.

Na tym etapie odbywa się wszelkie usuwanie uszkodzeń z mebli z płyty MDF. Szlifując je papierem ściernym, dodatkowo ułatwimy sobie późniejsze malowanie. Wszystko przez to, że farba będzie lepiej przylegać do powierzchni mebla. Po wypolerowaniu mebla nie można też zapomnieć o pozbyciu się wszelkich drobinek kurzu oraz pyłu, które pozostały na jego powierzchni. W tym momencie trzeba też zająć się większymi uszkodzeniami i ubytkami. Najlepiej w tym celu sprawdza się masa szpachlowa do drewna.

Po przygotowaniu powierzchni, przywróceniu trwałości mebli MDF i ich kształtu, czas na malowanie. To można rozpocząć dopiero po pełnym wyschnięciu mebla. Pierwsza warstwa, którą nakładamy to podkład poprawiający przyczepność farby. Gdy mebel wyschnie, można przejść do nakładania właściwej farby. Pierwsza warstwa powinna być bardzo cienka. Wszelkie żłobienia oraz frezy należy z kolei pomalować małym pędzelkiem. Chcąc utrwalić efekt każdorazowo po wyschnięciu warstwy farby, powinno się zmatowić mebel papierem ściernym i usunąć kurz oraz pył z jego powierzchni. Gdy osiągniemy pożądany efekt, wystarczy poczekać, aż mebel wyschnie i cieszyć się tym, że znów wygląda jak nowy.

Odnawianie mebli z płyty MDF — potrzebne materiały

Oczywiście do domowych sposobów na renowację mebli MDF potrzebne są materiały, bez których nie uda się dokładnie odnowić stolika, krzesła, czy też jakiegokolwiek innego mebla. Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w środek odtłuszczający. Najpopularniejszym jest naturalnie benzyna ekstrakcyjna. Nie obędzie się także bez zestawu niepylących ściereczek oraz ciepłej wody. Te dwa przedmioty posłużą do oczyszczania powierzchni mebla z nadmiaru kurzu oraz pyłu powstającego podczas matowienia.

Aby możliwe było zmatowienie mebla, oczywiście należy kupić też papier ścierny. Najczęściej poleca się taki o gramaturze 100-120. W dokładnym szlifowaniu może też pomóc szlifierka, na którą nałożymy wcześniej wspomniany papier ścierny. Nie obędzie się też bez farby. Do mebli z płyty MDF najlepiej sprawdzi się farba akrylowa, renowacyjna lub ftalowa. Trzeba też przygotować wałek do malowania, a także pędzle, które posłużą przy nakładaniu farby na różne małe elementy.

Menu

Konto