Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak dobrać poduszki do spania? Praktyczny przewodnik dla zdrowego snu

Dodany dnia2023-05-05

Jak dobrać poduszki do spania? Praktyczny przewodnik dla zdrowego snu

Jakie poduszki do spania sprawdzą się najlepiej na co dzień. W jaki sposób wygodna poduszka do spania przyczynia się do zachowania pozycji anatomicznej w trakcie nocnego wypoczynku? Jakie rodzaje poduszek zdadzą egzamin w przypadku użytkowników uskarżających się na bóle szyi i karku?

Wygodne spanie nie byłoby możliwe bez dobrania odpowiedniej poduszki. Wiele osób temat ten traktuje po macoszemu. Tymczasem warto dokładniej mu się przyjrzeć. Od zakupu należytej poduszki pod kark zależy to, jak bardzo wypoczęty dany użytkownik będzie rano. Jakie są najważniejsze zalety poduszki profilowanej do spania i co warto o niej wiedzieć jeszcze przed zakupem? Jakie wybrać poduszki do spania, gdy nocą najczęściej śpi się na boku? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście. Serdecznie zapraszamy!

Poduszki do spania

Wpływ poduszek na jakość snu

Dobór nieodpowiedniej poduszki może mieć bezpośrednie i długotrwale skutki. Jest to bardzo częsta przyczyna bezsenności. Ciężko, aby organizm skupiony na podtrzymywaniu kręgosłupa i łowy mógł rozluźnić się i wejść w stan pełnej regeneracji. Poranek może zaskoczyć wyjątkowo silnym i nieprzyjemnym bólem pleców, barku czy głowy. Wybór odpowiedniej poduszki to coś, na czym nie warto oszczędzać. To inwestycja w wypoczynek, czyli fundament codzienności i zdrowego życia. Każdy może mieć przy tym swoje osobiste preferencje wynikające z budowy ciała czy wyuczonych nawyków. Przykładowo osoby mające nawet układania ramienia pod głową będą potrzebowały poduszek ze znacznie mniejszym wypełnieniem, aby nie napinać niepotrzebnie karku.

Twardość i wysokość poduszek - co wybrać?

Podczas poszukiwania nowych poduszek do Twojej sypialni należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów. Zaliczają się do nich: twardość, wysokość oraz rozmiar poduszki. Jedni perforują poszewki na poduszki 50x50 cm i takie też wsady, inni z kolei o wiele lepiej wysypiają się, gdy korzystają na co dzień poszewek na poduszki 70x80 cm. Śpiąc na zbyt miękkiej poduszce, można borykać się z częstym problemem zapadania się głowy w poszycie i wypełnienie. Wówczas pomiędzy linią szyi i barku powstaje pusta przestrzeń, a mięśnie przykręgosłupowe pozostają ciągle napięte. Nic zatem dziwnego, że rano użytkownik budzi się z dużym bólem szyi i głowy. Poduszka ortopedyczna – jak spać? Choć wydaje się, że nie ma w tym niczego zaskakującego i trudnego, warto wiedzieć, jak prawidłowo ułożyć się na niej do snu. Optymalne ułożenie poduszki jest ściśle uzależnione od tego, jaka pozycję użytkownik najczęściej obiera w czasie snu. Poduszka do spania na plecach powinna zostać ułożona w taki sposób, aby jej niższa część znajdowała się tuż pod głową osoby śpiącej. Z kolei poduszka do spania na boku powinna przybrać taką pozycję, aby większa część wypełniła przestrzeń pomiędzy łóżkiem a szyją. Zapobiegnie to niepotrzebnemu napięciu karku. Poduszka profilowana do spania nie może być ułożona w jakikolwiek sposób. Wszystkie odcinki kręgosłupa powinny tworzyć linię prostą. Bardzo ciekawą opcją dostępną w wielu sklepach z pościelą jest poduszka ortopedyczna z wbudowaną opcją wysokości. Wewnętrzna wkładka, którą w razie potrzeby można wyjąć, pozwala na jeszcze lepszą optymalizację wysokości głowy podczas snu.

Higiena i alergie - czym kierować się przy wyborze poduszek

Z każdym rokiem przybywa na świecie alergików. W związku z tym podczas wybierania nowej poduszki i kołdry także należy szczególną uwagę zwrócić na to, co stanowi jej wypełnienie. W przypadku niektórych użytkowników naturalny wsad, taki jak gęsi czy kaczy puch może wywoływać alergię i związane z nią symptomy takie jak: pieczenie i swędzenie oczu, łzawienie, katar, kaszel czy trudności z oddychaniem. W wielu przypadkach o wiele lepszą opcją będzie wybór wypełnienia syntetycznego, na przykład wysokiej jakości poliestru silikonowego. Poduszka z wypełnieniem wykonanym z tworzywa sztucznego w o wiele mniejszym stopniu niż wsad naturalny przyciąga kurz, bakterie, roztocza czy alergeny.

Długość życia i pielęgnacja poduszek

Odpowiednia pielęgnacja poduszki znacząco wydłuża jej żywotność. Jeśli chodzi o częstotliwość prania pościeli, to jest to kwestia mocno indywidualna. Szczególnie o higienę powinny dbać osoby zmagające się z alergiami – osadzające się na poduszce kurz i roztocza wywołują szereg nieprzyjemnych objawów. Rodzice śpiący z małymi dziećmi czy współdzielące łóżko ze zwierzętami domowymi również powinni zwiększyć częstotliwość prania poduszek i kołder. Optymalnie jest prać poszewki na pościel raz w tygodniu. Niektórzy uznają, że odpowiednie będzie ich nieco rzadsze pranie, na przykład raz na dwa czy trzy tygodnie. Jeżeli chodzi zaś o sam wsad, czyli wypełnienie z poszyciem, tu można pozwolić sobie na mniejszą częstotliwość. Pranie ich raz w miesiącu powinno wystarczyć. Warto natomiast korzystać ze słonecznych i wietrznych dni, by wystawiać pościel na zewnątrz w celu przewietrzenia. Aby mieć pewność, że chorobotwórcze drobnoustroje i alergeny nie krążą w domowym powietrzu, zdecydowanie warto pamiętać o rutynowym czyszczeniu innych tekstyliów znajdujących się w sypialni lub salonie, takich jak: poszewki świąteczne, całoroczne poszewki na poduszki dekoracyjne czy wsady do poduszek leżących na kanapie,

Testowanie poduszek przed zakupem

Aby mieć 100% pewności, że kupowana poduszka na pewno spełnia wszystkie oczekiwania użytkownika, przed jej nabyciem warto przeprowadzić krótki test. Z tego też powodu warto udać się do salonu stacjonarnego, aby sprawdzić różne warianty. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie można wybrać coś odpowiedniego dla siebie. W dobie zakupów online dużym problemem nie powinno być zamówienie kilku modeli poduszek (zróżnicowanych pod względem wielkości, materiału wykonania czy rodzaju wyprofilowania). Po osobistym sprawdzeniu zawsze można odesłać niepasujące egzemplarze do sklepu.

Menu

Konto