Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak dobrać dywan do kanapy? Harmonia i styl w Twoim salonie!

Dodany dnia2023-09-19

Jak dobrać dywan do kanapy? Harmonia i styl w Twoim salonie!

Jak dobrać dywan do kanapy, by nie zepsuć aranżacji? Jeśli nie chcesz popełnić błędu, kieruj się naszymi wskazówkami.

Dywan na podłodze w salonie dekoruje wnętrze, ale też wydziela strefę relaksu. Jeśli marzysz o dywanie w salonie i przymierzasz się do jego zakupu, musisz wiedzieć, jak dobrać dywan do kanapy, by nie burzył całej aranżacji. W tym przypadku ogromne znaczenie ma rozmiar, materiał, tekstura oraz kolorystyka. Źle dobrany dywan będzie drażnił oczy, a nawet zepsuje najlepszy projekt salonu, nie wspominając o wydanych pieniądzach.

W tym przewodniku, dowiesz się, jak dobrać dywan do kanapy, bez późniejszych wyrzutów sumienia. Kierując się naszymi radami, zrobisz udane zakupy.

Jak dobrać dywan do kanapy? To wcale nie takie oczywiste!

Dywany w salonie pełnią określone funkcje, co czyni je chętnie wybieranym elementem wyposażenia. Dekorują wnętrze, wydzielają strefę relaksu, a także są przyjemnym oparciem dla stóp. Stosowane od dekad cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Przy ich użyciu w szybki sposób odmienisz wnętrze, ocieplisz aranżację oraz rozjaśnisz pomieszczenie, tym samym optycznie powiększając jego metraż.

Jak dobrać dywan do kanapy? Po pierwsze kluczowy jest rozmiar kanapy lub sofy. Dywany tworzą ramę wokół mebli wypoczynkowych i zapewniają poczucie przytulności. Aby wybrać prawidłowy rozmiar dywanu, postaw kanapę, fotele i stolik w docelowym miejscu, a następnie weź do ręki miarę i zmierz długość każdej strony kanapy. Standardowo przyjmuje się, że dywan powinien być większy niż sofa czy kanapa, a także wystawać około 10-30 cm poza krawędź dłuższej części mebla. Innym praktykowanym rozwiązaniem jest wystawanie dywanu z każdej strony sofy, kanapy czy narożnika na około 10-20 cm. Pomiędzy ścianą a dywanem najlepiej zostawić około 30-40 cm wolnej przestrzeni.

Jak dobrać dywan do kanapy?

Pamiętaj, że początkowy fragment dywanu najczęściej jest rozkładany już pod kanapą, a nie przed nią. Dlatego zastanów się, jaki sposób ustawienia dywanu pod kanapę wybierzesz – standardowy, gdzie dywan leży pod całością kanapy czy będzie na nim stała tylko przednia część sofy, a może jeszcze inny. W tym celu zainspiruj się wizualizacjami lub zdjęciami z realizacji – znajdziesz je na profilach społecznościowych dekoratorów wnętrz. Gdy wybierzesz docelowe ułożenie, rozmierz wielkość dywanu na podłodze i zaznacz np. taśmą malarską. W ten sposób uzyskasz imitacje dywanu, która upewni Cię w wyborze lub zmotywuje do dalszych poszukiwań najlepszego ułożenia.

Rozmiar dywanu – jakie wymiary są optymalne dla Twojego salonu

Duże, piękne dywany do salonu stanowią przytulny element dekoracyjny. Ale nieadekwatnie dobrane do metrażu zdominują wnętrze. Zamiast odświeżyć przestrzeń, sprawią, że będzie przytłoczona, bez harmonii i wyważonych proporcji. Na etapie urządzania salonu rozplanuj ułożenie każdego mebla. Zrób to za pomocą taśmy malarskiej. Wydziel miejsce na sofę, dywan, stolik, szafkę rtv, fotele i inne meble. W ten sposób nie tylko rozplanujesz układ mebli, ale też odpowiednio dobierzesz ich wielkość do metrażu salonu. Pamiętaj, że przestrzeń pomiędzy meblami ma być na tyle wystarczająca, aby przemieszczanie się nie sprawiało problemów.

Duży dywan do salonu sprawdzi się w przestronnych wnętrzach, w których nie zawładnie salonem, a będzie stanowić całość wraz z kanapą, fotelami i stolikiem kawowym. Jeśli Twój dom czy mieszkanie ma układ otwarty, wiedz, że dywany doskonale wydzielają strefy. Zastosuj dywan do jadalni pod stół z krzesłami czy mały dywan pod stolik kawowy znajdujący się tuż obok fotela. Duży dywan pod stołem w jadalni powinien wystawać ok. 60-70 cm poza krawędź blatu.

Zrozumienie kolorystyki – jakie barwy dobrze się komponują

Dywan do pokoju czy salonu powinien współgrać z całym otoczeniem, czyli meblami wypoczynkowymi, dodatkami, a nawet kolorami ścian. Z tego też powodu dywany są wyposażeniem wybieranym w końcowym etapie urządzania wnętrz. Jest to zabieg kosmetyczny, który ma za zadanie dopełnić aranżację. Dywan dobierany jest do wyposażenia, nie na odwrót. W tym, jaki kolor będzie odpowiedni, służy pomocą koło kolorów. Zanim do niego przejdziemy, wskażemy jeszcze kilka wskazówek. Jeśli chcesz dobrać kolor dywanu do kanapy, możesz:

  • zdecydować się na inny odcień tego samego koloru co kanapa – np. grafitową kanapę zestaw z popielatym dywanem,
  • dobrać kolor dywanu do nóżek kanapy – np. drewniane nóżki dobrze komponują się z dywanem w odcieniach brązu,
  • skorzystać z koła kolorów.

Jak korzystać z koła kolorów? Istnieją pewne zasady, którymi możesz się kierować. To, która zasada jest najlepsza, zadecyduje efekt, jaki chcesz osiągnąć. Na kole barw wyróżnia się m.in. kolory dopełniające, pokrewne, triady i tetrady. Pierwsze z nich, czyli kolory dopełniające znajdują się na kole kolorów po przeciwnych stronach. Te barwy pasują do siebie poprzez kontrast, jaki tworzą. Są to zestawienia mocne, wyraziste i dynamiczne. Stworzą w salonie niebanalną strefę relaksu. Nie musisz obawiać się tych połączeń. Pamiętaj, że kolor niebieski i pomarańczowy, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt odważnym połączeniem, poprzez zastosowanie odpowiednich odcieni tych kolorów, stworzy fajną całość.

Kolory pokrewne znajdują się na kole kolorów obok siebie. Zgodnie z regułą barw pokrewnych pasują do siebie te umieszczone obok koloru wybranego za główny. To mogą być dwie, trzy, a nawet cztery barwy. W ten sposób możesz kolorystycznie dobrać do siebie kilka elementów – tapicerkę kanapy, poduszki i dywan. Uzyskane zestawienie tworzy harmonię kolorów, co sprawia, że nawet mocne barwy połączone razem nie są krzykliwe, a wręcz odwrotnie kreują spokój. Najlepiej zobrazować harmonię na przykładowym zestawieniu, jaki tworzą kolory: granatowy, niebieski, seledynowy.

Triady i tetrady do nakreślenia pasujących do siebie kolorów wymagają narysowania na kole kolorów trójkąta równobocznego (triada) lub prostokąta (tetrada). Triada składa się z trzech kolorów wyznaczonych przez wierzchołki trójkąta, a tetrada z dwóch par kolorów dopełniających nakreślonych przez wierzchołki figury.

Oprócz wyżej opisanych zasad łączenia kolorów warto pamiętać o istnieniu barw neutralnych. Są na tyle uniwersalne, że pasują do niemal każdego koloru. Do barw neutralnych należy szary, czarny i kolor biały.

Tekstury i materiały – jak dobrać je do stylu kanapy

Ze względu na materiał wykonania dywany dzielimy na naturalne i syntetyczne. Materiały naturalne to wełna, jedwab i bawełna. Z kolei do produkcji syntetycznych dywanów są używane włókna syntetyczne, czyli polipropylen, a także poliester, akryl i wiskoza. Dla osób, które lubią ciepłe, naturalne i trwałe rozwiązania, dobrym wyborem będą dywany wełniane. Z kolei w miejscach często użytkowanych, ale także w salonie, jadalni i sypialni idealnie sprawdzą się dywany syntetyczne. Zasadnicza różnica jest też w cenie dywanów – naturalne są droższe. Zarówno naturalne materiały, jak i syntetyczne będą pasować do kanapy czy sofy. W tym przypadku większe znaczenie ma tekstura i wzór dywanu.

Wybierając dywan do salonu, warto kierować się niżej podanymi wskazówkami aranżacyjnymi. Oto one:

  • Kieruj się zasadą jednego wyboru – do wzorzystej kanapy, wybierz jednobarwny dywan lub odwrotnie, jeśli masz w salonie gładką sofę, zdecyduj się na wyrazisty wzór dywanu.
  • Łącz wzory – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić ze sobą wzorzystą kanapę i dywan. Jest to odważne połączenie, ale dobierając odpowiednie kolory, nadasz wnętrzu dynamiki.
  • Stawiaj na podobieństwa – gładką kanapę i wzorzysty dywan możesz połączyć tym samym akcentem kolorystycznym.
  • Mieszaj tekstury – włącz do salonu dywany wytłaczane, cięte czy plecione. Tworzą niesamowity efekt na podłodze i stają się ciekawą dekoracją. Taki dywan możesz połączyć z gładką i wzorzystą kanapą.

Kształty dywanów – prostokątne, owalne czy może okrągłe

W nowoczesnych wnętrzach najlepiej wyglądają dywany w kształcie kwadratu, prostokąta czy wąskie o wydłużonym boku. Z kolei w aranżacjach vintage czy rustykalnych dobrym wyborem są dywany okrągłe i owalne. Niemniej, przy wyborze powinniśmy kierować się dostępną powierzchnią i przeznaczeniem oraz własnymi preferencjami. Co więcej, decydujący wpływ może mieć sam kształt mebla. Prostokątny dywan do jadalni doskonale pasuje do stołu w tym samym kształcie. Natomiast w przypadku okrągłego stołu zdecydowanie lepiej sprawdzi się okrągły duży dywan. Tą samą zasadą możesz kierować się, wybierając dywan pod stolik kawowy. Do prostokątnego – prostokątny dywan pod stolik, do okrągłego – okrągły dywan pod stolik. Dywany stosowane są też pod fotele na przykład w celu ochrony podłogi przed zarysowaniem.

Praktyczne wskazówki – o czym pamiętać, kupując dywan?

Kupując dywan, pamiętaj, aby przed zakupem wymierzyć powierzchnię salonu i rozplanować ułożenie mebli. Dywan to element wyposażenia wnętrz domykający aranżację, dlatego w pierwszej kolejności ustal kolor ścian, podłóg i kanapy. Pomocnym narzędziem w ustaleniu barwy dywanu może okazać się koło kolorów – to jaką zasadę łączenia kolorów wybierzesz, zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Zastanów się, jak ułożysz dywan na podłodze względem kanapy. W tym celu zainspiruj się wizualizacjami wnętrz. Pamiętaj, że wolna powierzchnia między dywanem a ścianą powinna wynosić około 30-40 cm, a sam dywan wystawać poza krawędź kanapy od 10 do 30 cm.

Produkty powiązane

Menu

Konto