Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak dbać o meble: praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli

Dodany dnia2023-11-02

Jak dbać o meble: praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli

Nowe meble w mieszkaniu zawsze przykuwają uwagę. Cieszymy się z ich stylu oraz funkcjonalności. Korzystamy z nich na co dzień, przechowując swoją garderobę albo potrzebne przedmioty. Powinniśmy jednak pamiętać, że samo wydanie pieniędzy na wysokiej jakości sprzęt to tylko połowa sukcesu. Należy zadbać o stan naszego pomieszczenia. Ochrona i konserwacja mebli jest kluczowa w ich żywotności.

Szczególnie powinniśmy zwracać uwagę o to, jak dbać o meble i okna. Są produkowane z naturalnych materiałów, dlatego są wyjątkowo narażone na zużycie i uszkodzenia. Drewniane stoły i szafki to jeden z najpopularniejszych wyborów w każdym pokoleniu z wielu względów. Kluczowym z nich jest to, że naturalne tworzywo, które można kształtować w dowolny sposób, jest bardzo atrakcyjne. Niestety taki materiał jest także wyjątkowo narażony na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Poznaj sposoby na pielęgnację mebli i dowiedz się, jak skutecznie je chronić.

Pielęgnacja mebli: dlaczego to takie ważne

Jak dbać o meble

Drewniany mebel to bardzo solidna konstrukcja. Dzięki wysokiej jakości wykończeniu potrafi służyć przez dziesięciolecia. W dzisiejszych czasach możemy obserwować w muzeach nawet takie okazy, które przetrwały setki lat. Przez długi okres czasu takie meble mogą pozostawać w dobrym stanie przy odpowiedniej pielęgnacji.

W przypadku domowych metod pielęgnacji mebli powinniśmy być świadomi kilku oczywistych zagrożeń. Chodzi przede wszystkim o wilgoć, kurz, zabrudzenia, oraz kontakt z przedmiotami gorącymi bądź ostrymi. Każde z tych zagrożeń możemy w prosty sposób niwelować. Warto zadbać o żywotność mebli nie tylko z tego powodu, że mogą się w następnych latach przydać naszym dzieciom i wnukom. Ochrona drewna przed zużyciem jest banalnie prosta i nie jest czasochłonna. Wystarczy tylko znać praktyczne wskazówki dotyczące mebli i codziennie poświęcić kilka minut, by były w dobrym stanie.

Materiały i wykończenia mebli: jak dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji

W celu zadbania o długotrwałą trwałość mebli powinieneś przede wszystkim zainwestować w środki do czyszczenia. Powinny być dopasowane przede wszystkim do tworzywa, z którego wykonane są Twoje meble. Możesz zastosować także inne chemikalia, takie jak impregnaty czy woski. Te pozwolą zabezpieczyć szafki, półki i komody przed ewentualnymi uszkodzeniami. Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem któregokolwiek ze specyfików, zapoznać się z jego składem. Środek, który nie będzie pasował do materiału naszego mebla, może spowodować obniżenie jego wytrzymałości.

Czyszczenie drewnianych mebli z kurzu z zabrudzeń to podstawa, o której powinna pamiętać każda osoba. Niezależnie od tego, czy posiadasz proste drewniane szafki, czy też nowoczesną, wykonaną na wymiar komodę, czystość jest bardzo ważna. Dlatego przynajmniej dwa razy w tygodniu ścieraj kurz z powierzchni mebli mokrą szmatką. Następnie przejedź suchą ścierką w tych miejscach, gdzie chwilę wcześniej czyściłeś drewno szmatką. Zrób to w celu pozbycia się nadmiernej wody i wilgoci z powierzchni mebla. Jeżeli masz do czynienia z zabrudzeniem, ściśnij mokrą szmatkę do mebla i zacznij ją gwałtownie przesuwać w górę i w dół. W ten sposób wyczyścisz wiele powierzchownych zabrudzeń i usuniesz plamy z mebli. Pamiętaj, by je ścierać od razu po zauważeniu i nie zostawiać tego na później.

Praktyczne wskazówki czyszczenia i konserwacji różnych rodzajów mebli

Korzystając z poradników o czyszczeniu mebli, możesz dowiedzieć się wielu praktycznych wskazówek na temat konserwacji drewna. Są jednak pewne aspekty, które są równie istotne, ale mogą się nie wydawać takie oczywiste. Zalecenia i instrukcje dotyczą bezpośrednio pozbywania się brudu i dbania o meble pod kątem metod. Jednak równie istotną rolę przy pielęgnacji mebli tapicerowanych i drewnianych jest regularność.

Jeżeli nie będziesz pamiętał o sprawdzaniu stanu swojego pomieszczenia, to brud, kurz i uszkodzenia osadzą się na meblach prędzej czy później. Dlatego wypracuj sobie stały nawyk, dzięki któremu będziesz pamiętał o czyszczeniu swoich półek. Zaplanuj sobie harmonogram tygodnia i wybierz dwa dni na pielęgnację swojego wyposażenia. Jeden z tych dni przeznacz na szybkie przejechanie powierzchni, żeby pozbyć się kurzu. W drugi dzień przejedź drewniany mebel dookoła, nie tylko z wierzchu, ale także po bokach. To pozwoli ci uniknąć ewentualnych, czarnych zabrudzeń.

Jak unikać uszkodzeń i utrzymać meble w doskonałym stanie

Najprostszy trik na unikanie uszkodzeń mebli to po prostu uważanie w ich okolicy. Szczególnie w trakcie przenoszenia cięższych elementów. Na przykład przy zmienianiu pozycji krzeseł, zbyt mocne postawienie je na podłogę, czy też zahaczenie o framugę drzwi lub inny mebel może poważnie uszkodzić oba te elementy. To, na co należy uważać najbardziej, by utrzymać meble w doskonałym stanie, zależy jednak od materiału, z którego zostały wykonane.

W przypadku mebli tapicerowanych trzeba uważać na wszelkiego rodzaju płyny oraz wysokie temperatury. Rozlanie np. soku, czy też zupy na tapicerowanej kanapie lub krześle może nieodwracalnie przebarwić tkaninę, którą zastosowano do tapicerowania. Dlaego w ich towarzystwie trzeba być naprawdę uważnym.

Jeśli chodzi o meble drewniane, to najgroźniejsze są dwie rzeczy. Pierwsza to uszkodzenia mechaniczne. Przedmioty upadające na drewno, czy też uderzające w nie mogą pozostawić po sobie mikrouszkodzenia. Ponadto drewniane meble są bardzo wrażliwe na alkohol. Plamy po nim pozostawiają często nieeleganckie przebarwienia.

Dla mebli z tworzyw sztucznych niebezpieczne będą związki, które mogą je uszkodzić. Są to silne detergenty, alkohole i tym podobne. Oczywiście trzeba też bardzo uważać na uszkodzenia mechaniczne. Tworzywa sztuczne są bowiem dużo mniej wytrzymałe niż na przykład drewno.

Na sam koniec warto wspomnieć o meblach metalowych. W ich wypadku ryzyko uszkodzenia jest najmniejsze, lecz wciąż istnieje. Przede wszystkim trzeba uważać z innymi metalowymi przedmiotami. Uderzenie nimi w mebel mogłoby pozostawić na nim nieprzyjemny ślad.

Regularna pielęgnacja mebli: tajemnica długowieczności i pięknego wyglądu

To, co jest jedynym przepisem na utrzymanie mebli przez lata w pięknym stanie to ich odpowiednia pielęgnacja. Bez niej nie ma co liczyć, że nawet najpiękniejsze i najlepiej wykonane meble wytrzymają dekady. Trzeba o nie po prostu dbać. Najprostsza czynność pielęgnacyjna to czyszczenie, lecz przy niej często popełnia się błędy. Bardzo ważne jest bowiem to, by wszystkie meble czyścić przeznaczonymi do nich środkami. W innym wypadku można uszkodzić ich powierzchnię.

Pielęgnacja objawia się też poprzez zabezpieczanie powierzchni mebli przed niekorzystnymi czynnikami. Dlatego impregnuje się na przykład meble drewniane. W ten sposób nie są one tak wrażliwe na wilgoć, czy wodę. To samo dotyczy mebli tapicerowanych. Tkaniny trzeba po prostu zabezpieczać, gdyż poplamienie ich jest bardzo proste, a usunięcie zabrudzeń to już dużo trudniejsze zadanie.

Menu

Konto