Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak czyścić meble skórzane — domowe sposoby na czyszczenie mebli ze skóry

Dodany dnia2023-11-02

Jak czyścić meble skórzane — domowe sposoby na czyszczenie mebli ze skóry

Meble skórzane cieszą się ogromną popularnością, dzięki swojej niezwykle eleganckiej prezencji. Skóra to jednak materiał, który bez odpowiedniej pielęgnacji może zacząć szybko się starzeć. Dlatego tak ważne jest dobre czyszczenie mebli skórzanych. Sprawdź najlepsze domowe sposoby i zachowaj meble ze skóry w doskonałym stanie.

Domowe sposoby na pielęgnacje skóry to wszystko, czego potrzebują meble tapicerowane tym materiałem, by dobrze wyglądać latami. Z nami poznasz najlepsze metody na usuwanie plam z mebli ze skóry, czy też zabezpieczenie jej, dzięki czemu mebel nie będzie starzeć się wraz z upływem czasu.

Wprowadzenie do domowej pielęgnacji mebli ze skóry

Jak czyścić meble skórzane

W wielu polskich domach wciąż spotkamy skórzane meble. Zachwycają one swoim eleganckim, poważnym wyglądem. Z tego powodu tapicerkę skórzaną mają kanapy, fotele, a czasami nawet i krzesła. Skóra to jednak materiał, który wymaga pracy, jeśli ma dobrze się prezentować. Bez pielęgnacji, jej wygląd może zacząć szybko pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego domowa pielęgnacja mebli ze skóry to coś, na co musisz się zgodzić, decydując się na zakup takowych mebli.

Pierwszy krok do pielęgnacji mebli ze skóry naturalnej w swoim domu to ich czyszczenie. Zabrudzenia to nie tylko bardzo dobrze widoczne plamy. Na skórze osiada też kurz, czy różne pyłki. Dlatego podstawowa czynność pielęgnacyjna to odkurzanie. Nie trzeba oczywiście zajmować się nim kilka razy w tygodniu. Wystarczy na przykład co weekend wyciągnąć odkurzacz i pozbyć się nadmiaru kurzu, który osiada na kanapie.

Poza czyszczeniem na sucho czasami trzeba też zająć się nim z udziałem wody. Raz na tydzień bądź dwa tygodnie warto więc wyciągnąć z szafki miskę, nalać do niej ciepłej wody i wsypać nieco płatków mydlanych. Następnie mokrą ściereczkę namacza się w tej mieszance i dokładnie wyciska. Skóra jest dość wrażliwa na wodę, więc trzeba unikać wystawiania jej na nadmiar płynów. Tak namoczoną ściereczką trzeba teraz delikatnie przetrzeć całą kanapę. W ten sposób pozbędziesz się resztek kurzu, a także innych małych zabrudzeń. Ten sposób poradzi sobie także z mniej uciążliwymi plamami.

Pielęgnacja skórzanych mebli polega też na uważaniu na nie. Przede wszystkim trzeba unikać ostrych elementów w jej pobliżu. Biżuteria, czy też wystające fragmenty ubrań po dłuższym wbijaniu się w skórę mogą ją trwale odkształcić. Mimo tego, że skóra jest materiałem naturalnie elastycznym, nie zawsze taką zmianę da się cofnąć.

Sposoby na usuwanie plam i zabrudzeń z mebli skórzanych

Największym zagrożeniem dla mebli skórzanych są plamy oraz inne zabrudzenia. Te mogą pojawić się w każdej chwili, często skórzane są w końcu kanapy, czy też fotele. Na nich nierzadko pije się napoje oraz spożywa posiłki. Z tego powodu czasem może się zdarzyć, że skóra zostanie oblana, czy też spadnie na nią jedzenie, które pozostawi po sobie nieprzyjemną plamę. Czyszczenie mebli ze skóry w takim wypadku zależy od rodzaju zabrudzenia.

Najlepszy sposób na zachowanie blasku skóry i pozbycie się z niej zabrudzeń to szybka reakcja. Im dłużej plama lub zabrudzenie pozostanie na jej powierzchni, tym mniejsza szansa będzie na pozbycie się zanieczyszczeń. Dlatego w razie wszelkich zabrudzeń trzeba reagować niemalże błyskawicznie.

Aby usunąć plamy potrzebne będą skuteczne środki do czyszczenia skóry. Ich dobór jest niezwykle ważny. Skóra to materiał, który jest wrażliwy na zbyt agresywną chemię i mocne preparaty mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jej stanu. W najgorszej sytuacji wraz z plamą zniknie też cała warstwa wierzchnia skóry, a jej przywrócenie to już naprawdę żmudne zadanie.

To, jakie preparaty będą potrzebne, zależy oczywiście od tego, co spowodowało plamę. Na przykład do tłustych zabrudzeń stosuje się delikatne preparaty, które pozwolą na usunięcie tłuszczu z powierzchni mebla, bez niszczenia warstwy wierzchniej skóry. Niewielkie plamy można usunąć na przykład gumką do mazania. Do pozbywania się plam z atramentu najlepiej sprawdzi się z kolei alkohol. Ten nakłada się jednak delikatnie na wacik.

Niezależnie od sposobu usuwania plam i zabrudzeń ze skóry trzeba pamiętać o jednym. Każdy środek warto wpierw przetestować na niewielkim jej fragmencie. W ten sposób można się upewnić, że zastosowanie go nie zniszczy skóry. Nie powinno się też nakładać środka bezpośrednio na zabrudzenie. Ten lepiej nałożyć na wacik lub miękką ścierkę.

Jak utrzymać meble skórzane w doskonałym stanie

Aby utrzymać swoje skórzane meble w doskonałym stanie, nie wystarczy ich regularne czyszczenie. Oczywiście jest to jedna z najważniejszych czynności, lecz nie jedyna. Poza tym trzeba ją dobrze zakonserwować, by skóra posiadała naturalną barierę ochronną przed właśnie zabrudzeniami. Dodatkowo konserwacja przy użyciu odpowiednich środków poprawi jej wygląd, a także zwiększy elastyczność.

Jednym z lepszych sposobów na impregnację jest olejowanie skóry na meblach. W tym celu wcale nie potrzebujemy specjalnych olejów. Wystarczą w zupełności te spożywcze dostępne w sklepach. Małą ilość oleju należy wylać na ściereczkę, a następnie dokładnie wcierać go w powierzchnię skóry. Proces kończymy, gdy dobrze natłuścimy całą powierzchnię mebla. Dzięki olejowaniu tapicerka skórzana odzyska blask, będzie mniej podatna na powstawanie rys i zostanie dobrze nawilżona, co korzystnie wpływa na jej długowieczność.

Naturalne środki do czyszczenia mebli ze skóry

Do czyszczenia mebli skórzanych wcale nie potrzebujemy wymyślnych preparatów ze skomplikowanym składem. Równie dobrze sprawdzą się naturalne i domowe środki przygotowane w bardzo prosty sposób. Jednym z nich jest roztwór ciepłej wody z płatkami mydlanymi. Jest to wszystko, co tylko potrzebne do regularnego czyszczenia skórzanej tapicerki na mokro.

Inny środek do czyszczenia skóry również można wykonać samodzielnie w domu. Do niego potrzebujemy jednak nieco więcej składników. Będzie to mleko, terpentyna, olej, a także 10% roztwór octu. Składniki mieszamy w równych proporcjach, a następnie nakładamy na tapicerkę, wmasowując powstały roztwór kolistymi ruchami.

Do czyszczenia skóry nierzadko wykorzystuje się także wodę z octem, czy też z sokiem cytryny. Jak widać, da się więc skorzystać z bardzo prostych, naturalnych składników, które praktycznie każdy ma w swoim domu. Dzięki temu pielęgnacja mebli skórzanych to zadanie dużo prostsze i tańsze niż się wielu osobom wydaje.

Praktyczne wskazówki pielęgnacyjne dla właścicieli mebli skórzanych

Rzecz, o której musi pamiętać każdy posiadacz skórzanej tapicerki to fakt, że pielęgnacja skóry ekologicznej na meblach różni się od skóry naturalnej. Wszystko z racji na zupełnie odmienną charakterystykę tych dwóch materiałów, które są do siebie podobne tylko pod względem faktury. Eko skóra jest ostatnio bardzo popularna, lecz ze skórą naturalną ma niewiele wspólnego, gdyż to mieszanka poliuretanu oraz polichlorku winylu. Dlatego do niej należy stosować specjalne preparaty, które przeznaczono właśnie do skóry ekologicznej. Tak samo środki do niej nie sprawdzą się w przypadku naturalnej skóry.

Jedną z najważniejszych wskazówek jest też unikanie dość agresywnych substancji. Alkohol, nafta, czy wosk zarówno w przypadku skóry ekologicznej, jak i naturalnej to bardzo kiepski pomysł. Ich zastosowanie może spowodować znaczne zmniejszenie elastyczności skóry, a w konsekwencji nawet jej pękanie. Dlatego skórę trzeba czyścić dość delikatnymi substancjami, które pozwolą na poprawę jej naturalnych właściwości, takich jak elastyczność.

Menu

Konto