Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak czyścić kryształy?

Dodany dnia2016-08-22

Kryształowe kieliszki do wina, misy czy wazony zachwycają swoim blaskiem i niepowtarzalnym klimatem. Same w sobie są dużą dekoracją, która powinna znaleźć odpowiednio dostojne miejsce w każdym domu. Używamy ich zazwyczaj podczas ważnych uroczystości czy spotkań, a niektóre kryształy przekazywane są nawet z pokolenia na pokolenie. Jak dbać o kryształowe naczynia, aby zachwycały blaskiem i na długo służyły nam podczas różnych okazji?

Lśniące i czyste kryształy zachwycają dokładnością swoich szlifów i zdobień wykonanych na ich powierzchni. Każdy napój smakuje inaczej podany w tak wyjątkowym naczyniu. Niejednokrotnie kryształowe kieliszki do wódki czy inne tego typu elementy pojawiają się w naszym domu przekazywane przez naszych przodków. Babcine karafki pomimo upływu lat zachwycają nienagannym blaskiem. Jak należy pielęgnować tego typu powierzchnie?

Chociaż mogłoby się wydawać, że mycie kryształów nie różni się niczym od mycia np. ceramiki, to duży błąd. Delikatne kryształowe naczynia czyści się w dokładny i uważny sposób, z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Śliska szklana powierzchnia może łatwo wysunąć nam się z rąk, a tutaj niewiele potrzeba do uszkodzenia lub stłuczenia. Kryształy należy myć w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń. Niewskazane jest korzystanie ze zmywarki, ponieważ ostry strumień wody może uszkodzić delikatną powierzchnię. Natomiast użycie ciepłej wody może spowodować matowienie szkła. Aby uniknąć nieestetycznych zacieków, warto wypłukać naczynie w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Kryształy powinny same wyschnąć, a na sam koniec zostać wypolerowane szmatką.

Jeśli jednak w naszym domu znajdują się zmatowiałe naczynia, istnieje sposób, który pozwoli na uratowanie ich blasku. Wystarczy użyć do tego zwilżonej szmatki, o miękkiej strukturze, na którą nakładamy miałką sól. Czyścimy nią powierzchnię naczynia, a gdy uzyskamy pożądany efekt, postępujemy dalej według zasad mycia opisanych wyżej.

Umycie wewnętrznej strony karafki czy wazonu z wąską szyjką nie jest łatwe, o czym każdy z nas nie raz się przekonał. Co zrobić w takiej sytuacji? Jednym z domowych sposobów na tego typu zabrudzenia są… obierki z ziemniaków! Wrzucamy je do środka naczynia i zalewamy wodą. Odstawiamy na kilka godzin, a po upływie tego czasu wstrząsamy całość i płuczemy.

Pozdrawiamy, Witeks.pl

Menu

Konto