Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Inteligentne oświetlenie: Nowoczesne rozwiązania dla domów przyszłości

Dodany dnia2023-05-05

Inteligentne oświetlenie: Nowoczesne rozwiązania dla domów przyszłości

Inteligentne oświetlenie może być częścią nowoczesnych systemów typu smart home. Jakie korzyści wiążą się z jego stosowaniem?

Inteligentne oświetlenie domu to wygoda, bezpieczeństwo i krok ku nowoczesności. Automatyczne dostosowywanie intensywności światła, przyciemnienie, timer czy sterowanie głosowe – to tylko jedne z licznych udogodnień, jakie wiążą się z codziennym użytkowaniem tego typu systemów. Mogą być z nimi zintegrowane lampy sufitowe – plafony, lampy podłogowe, lampy wiszące oraz lampy stołowe i lampki nocne. Komfortowe i intuicyjne sterowanie za pośrednictwem smartfona lub dedykowanego pilota stanowi gwarancję wygody dla wszystkich domowników. Inteligentne oświetlenie zewnętrzne wpływa bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Automatyczne oświetlenie wyposażone w czujnik ruchu daje znać postronnym obserwatorom posesji, że oni też są na oku. Sensorowe oświetlenie sprawdza się też w przypadku obiektów biurowych czy magazynowych. W jego skład mogą wchodzić lampy biurowe wiszące, lampy na biurko czy zewnętrzne punkty oświetleniowe.

Inteligentne oświetlenie

Co to jest i jak działa inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie jest częścią systemu inteligentnego domu. Za jego pomocą można sterować światłami w całym domu oraz programować ich włączanie i wyłączanie – nawet jeśli aktualnie nikogo nie ma w domu.

Inteligentne oświetlenie led przyczynia się do proekologicznych postaw. Nie zużywa się tak szybko jak tradycyjne żarówki żarnikowe. Jest to też energooszczędne oświetlenie, co w dobie rosnących kosztów energii elektrycznej ma niemałe znaczenie zarówno dla odbiorców prywatnych, jak i biznesowych. Producenci zakładają, że jedna żarówka led może z powodzeniem służyć nawet przez 10 lat. Oświetlenie bazujące na diodach led może przybierać bardzo różne formy. Rozwiązania, takie jak kinkiety, spoty i reflektorki czy szynoprzewody, dają sporo możliwości aranżacyjnych – zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Istnieją też bardzo elastyczne formy takiego światła, w tym listwy led. Pozwalają one na wiele nietypowych zastosowań i podświetleń, na przykład karniszy zasłonowych, wnęk, witryn meblowych i wielu innych. W skład systemów smart home zintegrowanych z inteligentnym oświetleniem wchodzą też różnego rodzaju nowoczesne żyrandole i żarówki.

Korzyści z posiadania inteligentnego oświetlenia: energia, komfort i bezpieczeństwo

Pierwszą główną korzyścią, płynącą z posiadania i użytkowania inteligentnego oświetlenia led, jest wygoda. Lampy wyposażone w czujnik ruchu zapalają się automatycznie, gdy tylko wykryją obecność użytkownika w pomieszczeniu. Nie trzeba w ciemności dotykać ściany w poszukiwaniu kontaktu, aby móc szybko skorzystać z oświetlenia. Automatyczne wyłączanie rozwiązuje problemy wynikające z zapominalstwa, ale też brudzenia ścian dłońmi. Przekłada się to bezpośrednio także na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Programowalne działanie to bardzo przydatna funkcja zawsze wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu. W każdej chwili można – dla bezpieczeństwa – zachować pozory obecności domowników. Za pomocą inteligentnego oświetlenia można bez problemu wyczarować odpowiedni nastrój, sprzyjający relaksowi, wyciszeniu czy rozrywce przed telewizorem. Barwę światła można dostosować do aktualnie wykonywanego zajęcia – nauki, pracy czy rozrywki.

Sterowanie inteligentnym oświetleniem

Sterowanie inteligentnym oświetleniem może przyczynić się do zmniejszenia zużycia prądu. Jednym ze sposobów włączania i wyłączania źródeł światła jest klasyczny przycisk. Sterowanie inteligentnym oświetleniem można wzbogacić o inne elementy, takie jak alarm. Inteligentne systemy mogą zarządzać działaniem oświetlenia także wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Mogą wówczas symulować obecność domowników. Na akcesoria zewnętrzne do sterowania oświetleniem mogą składać się piloty oraz przyciski ścienne. Te pierwsze pozwalają na wygodne dopasowanie światła do aktualnych potrzeb – bez konieczności wstawania z miejsca (na przykład spod kołdry czy z kanapy). Te drugie z kolei zastępują tradycyjne włączniki, dając dostęp do ustawień, jakich użytkownik nie miałby normalnie.

Smartfon
Bardzo wygodną opcją dla leniwych jest możliwość włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy telefonu. Jego działanie jest możliwe dzięki aplikacjom dostarczanym przez producentów danego systemu smart home lub zewnętrznych deweloperów. To jedna z najprostszych metod na ustawienie i zaprogramowanie działań dziejących się w określonym czasie.

Sterowanie głosem
Aplikacja dostępna na smartfona znacząco ułatwia zarządzanie oświetleniem w Twoim domu. Możesz włączać i wyłączać zdalnie jedną lampę lub cały system składający się z szeregu skonfigurowanych rozwiązań. Wystarczy jedno polecenie, aby układ ustawił oświetlenie w taki sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Aby w pełni zarządzać wszystkimi pomieszczeniami, należy wyposażyć się w inteligentne żarówki przystosowane do współpracy z systemem smart home.

Alexa i Asystent Google
Różni asystenci głosowi w postaci aplikacji na smartfony lub urządzenia zewnętrzne mogą pomóc w łatwiejszym sterowaniu światłem, na przykład poprzez komendy głosowe.

Inne metody sterowania inteligentnym oświetleniem
Różne systemy sterowania domem mogą być powiązane z konkretnymi aplikacjami, na przykład tymi dostarczonymi przez Google czy Apple. Nie oznacza to jednak, że dany układ nie będzie współgrać z innym oprogramowaniem. Należy mieć jednak na uwadze, że sparowanie ich ze sobą może być problematyczne, a niektóre funkcje mogą nie działać poprawnie.

Automatyzacja oświetlenia: czujniki ruchu, czasy i scenariusze

Zastosowanie czujnika światła to inna metoda, dzięki której nie trzeba każdorazowo dotykać włącznika. Światło po prostu podąża za domownikiem. Programowalne sekwencje pozwalając odgrywać z góry określone schematy zachowania świateł. Jest to szczególnie pożądane w przypadku zachowania bezpieczeństwa. Można tak stworzyć pozór obecności domowników pustym mieszkaniu dzięki nieregularnie podświetlającym się pomieszczeniom. Innym zastosowaniem jest ustawienie zapalania świateł dokładnie w momencie wczesno-porannej pobudki, co wzmocni efekt budzika. Czujniki ruchu zaś pozwalają na wygodne korzystanie z oświetlenia bez potrzeby kontaktu z włącznikiem. Najlepszym tego przykładem jest podświetlenie podjazdu lub garażu – bez wychodzenia z auta można w komfortowych warunkach parkować nawet po zmroku. Oprócz kwestii wygody mogą także zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dzięki świadomości, że nikt nie jest w stanie przejść przez dom bez zapalania światła.

Wybór inteligentnego oświetlenia: rodzaje produktów, koszty i trendy na rynku

Na inteligentne oświetlenie może składać się wiele urządzeń działających zarówno w domu jak i w jego obrębie. Najistotniejsze są źródła światła. Podstawowym jego rodzajem są same żarówki. Z pozoru inteligentna żarówka niewiele się różni od zwykłej LED-owej. Zwyczajny gwint umożliwia zainstalowanie jej w dowolnej oprawce. Sekret jej działania polega na połączeniu z siecią bezprzewodową Wi-Fi. Dzięki temu można sterować jej włączaniem, wyłączaniem i natężeniem światła. Inteligentne lampy mogą przybierać różne formy: sufitowe, ścienne podłogowe czy biurkowe. W stosunku do żarówek mogą mieć kilka cech dodatkowych takich jak: świecenie w kolorach RGB, integracja z czujnikami ruchu czy włącznikami różnego rodzaju. Inteligentne taśmy LED mogą być wykorzystywane w podobny sposób, jednak można je także zgrabnie upchnąć w niewidocznym miejscu uzyskując podświetlenie karnisza, witryny czy wnęki. Spora część z nich jest dodatkowo łatwa w montażu i może występować z warstwą klejącą, co sprawi, że nie będzie potrzebne użycie listew prowadzących. Inteligentne lampy ogrodowe mogą występować w różnych formach. Jednym z popularniejszych są słupki, dzięki którym można łatwo zaznaczyć podjazd lub ścieżkę.

Produkty powiązane

Menu

Konto