Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny? Sprawdź ile kosztuje jego użytkowanie

Dodany dnia2023-05-22

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny? Sprawdź ile kosztuje jego użytkowanie

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez czajnika. Przyjęło się jednak, że zużywają one sporo energii. Czy to prawda? Ile prądu zużywa czajnik elektryczny i czy jesteśmy w stanie odczuć to na własnej kieszeni?

O tym, jak duże znaczenie w naszym życiu codziennym potrafią mieć czajniki elektryczne przekonać możemy się na przykład, gdy takowy się nam zepsuje. Konieczność długiego gotowania wody w garnku zamiast naciśnięcia jednego przycisku i czekania, aż czajnik elektryczny da nam znać, że woda została już doprowadzona do wrzenia daje nam zrozumieć, jak często używamy tego urządzenia i dlaczego jest ono podstawowym wyposażeniem kuchni. Na rynku możemy znaleźć naprawdę szeroką paletę tychże sprzętów - tanie czajniki elektryczne, ciche czajniki elektryczne, czajniki elektryczne z regulacją temperatury, czajniki elektryczne z termometrem, czajniki bezprzewodowe, czajniki elektryczne retro, a nawet designerskie czajniki elektryczne. Do wyboru, do koloru!
Często jednak mówi się o tym, że czajnik elektryczny do pracy potrzebuje sporo mocy, a tym samym nie jest urządzeniem zbytnio energooszczędnym. Czy jednak jest to prawda? Czy nawet małe czajniki elektryczne pobierają tak wiele prądu? Jakie jest ich zużycie energii i jak na to wpływa klasa energetyczna? No i ile prądu zużywa czajnik elektryczny w rzeczywistości? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście!

Czajnik elektryczny

Jak działa czajnik elektryczny?

Dobrym wprowadzeniem do całego tematu dzisiejszego tekstu niewątpliwie będzie pochylenie się nad tym, na czym polega zasada działania nowoczesnego czajnika elektrycznego. Oczywiście nie jest to zbyt skomplikowane urządzenie, chociaż składa się z kilku ciekawych elementów. Dzięki temu woda może zostać szybko zagotowana, a także po osiągnięciu temperatury czajnik może się samoistnie wyłączyć.
Najważniejszym elementem całego czajnika, niezależnie od tego czy jest to czajnik elektryczny ceramiczny, czajnik elektryczny szklany, dzbanek z podgrzewaczem, czy ekskluzywny czajnik elektryczny, jest oczywiście grzałka. Generuje ona naprawdę ogrom ciepła, co pozwala na bardzo szybkie podgrzanie znajdującej się wody. Zamknięta budowa czajnika również przyspiesza proces doprowadzenia wody w czajniku do wrzenia.
Gdy w naszym dzbanku elektrycznym woda osiągnie temperaturę 100 stopni Celsjusza, co jest temperaturą graniczną pomiędzy stanem ciekłym a gazowym wody, do gry wchodzi termostat. Przy właściwej temperaturze ulega on odkształceniu, a w tym momencie mechanizm odcina dopływ prądu. W przypadku starych czajników z gwizdkiem informacją o gotowaniu się wody był oczywiście gwizd powodowany przez ulatniającą się parę wodną. No właśnie, jeśli już mowa o klasycznych czajnikach…

Czajnik tradycyjny a elektryczny – porównanie kosztów

Bardzo często przywoływanym porównaniem jest oczywiście to pomiędzy tradycyjnymi czajnikami a czajnikami elektrycznymi. To właśnie tutaj ma być widoczna największa różnica pod kątem zużycia energii, bowiem to właśnie o tym dzisiaj najmocniej będziemy dywagować. Jak jednak to porównanie prezentuje się w praktyce? Sprawdzimy to już za moment, a do tego wszystkiego przyda nam się trochę matematyki. Warto jednak już w tym miejscu zaznaczyć, że w każdym przypadku różnica ta może się różnić. Wszystko zależy od ceny prądu i gazu, tego, jaki czajnik elektryczny posiadamy i tak dalej. Poniższe obliczenia mają więc charakter poglądowy.

Czy czajnik elektryczny jest bardziej ekonomiczny od kuchenki gazowej

Przyjmijmy, że mamy chęć zagotowanie pół litra wody - idealnie na dwie kawy z rana. Czajnik tradycyjny wykorzystujący gaz powinien poradzić sobie z tym zadaniem w jakieś 4 minuty. Biorąc pod uwagę, że obecnie cena za metr sześcienny wynosi około 2,66 zł brutto, a kuchenka gazowa powinna przez ten czas spalić około 0,01 m3 gazu, mamy równanie:
2,66 zł x 0,01 m3 = 0,0266; czyli 2,66 grosza.
Co zaś w przypadku czajnika elektrycznego? Biorąc pod uwagę średnią moc 2200 W, czyli 2,2 kW, gotowanie powinno zająć jakieś 2 minuty. Jako że potrzebujemy kilowatogodzin (kWh), konwertujemy minuty na godzinę - 0,033 h - i wykonujemy równanie:
2,2 kWh x 0,033 h = 0,0726 kWh; tyle prądu powinien mniej więcej zużyć nasz czajnik.
Potrzebujemy teraz cenę prądu za 1 kWh, która obecnie w Polsce to około 99 groszy. Pora na ostatnie równanie:
0,0726 kWh x 0,99 zł = 0,071874 zł; zaokrąglając, dane nam to około 7,18 groszy.
Różnica wynosi więc niecałe 5 groszy. W skali roku może one być oczywiście całkiem spora, ale czas to również pieniądz. Powyższe obliczenia wskazują więc z jednej strony, iż rzeczywiście czajnik tradycyjny jest oszczędniejszy, lecz pytanie, czy jest to oszczędność wystarczająca, by skusiła nas ona do porzucenia naszego elektrycznego czajnika.

Jak obliczyć koszt energii zużytej przez czajnik elektryczny

Wszystkie obliczenia wymagane do sprawdzenia, jaki jest koszt pojedynczego zagotowania wody, przedstawione zostały powyżej. Sprawdźmy jednak raz jeszcze, jakich danych potrzebujemy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę koszt 1 kWh energii elektrycznej. Ważna jest również moc naszego czajnika - klasa energetyczna, nawet jeśli to czajnik elektryczny A+++, nie ma tu znaczenia - oraz czas, w jakim woda została zagotowana. Jeżeli bardzo zależy nam na sprawdzeniu, ile kosztowało nas ugotowanie wody, najlepiej jest najzwyczajniej w świecie wziąć stoper w dłoń.

Czajnik ze stali nierdzewnej a plastikowy – czy wpływa to na pobór prądu

Czy materiał, z jakiego wykonany jest czajnik, ma wpływ na pobór prądu? Cóż, okazuje się, że niezależnie od tego, czy sięgniemy po czajnik ceramiczny, biały czajnik elektryczny z plastiku czy czajnik ze stali nierdzewnej, nie powinno to mieć absolutnie żadnego wpływu na pobór prądu. Wszystkie czajniki posiadają bowiem dobrą termoizolację. Różnice możemy zobaczyć w innych miejscach, a każdy typ czajnika ma swoje wady. Czajnik ze stali nierdzewnej na przykład mocno się nagrzewa, zaś plastikowe białe czajniki mogą z czasem zacząć żółknąć.

Jak wpłynąć na obniżenie zużycia prądu przez czajnik elektryczny

Jak sprawić, by nasz czajnik nie potrzebował tyle prądu do zagotowania wody? Jest na to jeden, bardzo prosty sposób. Nawet najlepsze czajniki elektryczne nie są w stanie nagle ograniczyć swojej mocy i tym samym czasu, jaki potrzeba, by ugotować wodę. Im więcej wody, tym więcej potrzeba czasu, a im więcej czasu, tym dłużej musi działać grzałka. Prosty rachunek pokazuje więc, że najlepszą drogą jest zmniejszenie czasu. Idealnym sposobem jest najzwyczajniej w świecie gotowanie takiej ilości wody, która obecnie jest nam potrzebna.

Podsumowanie - jak wybrać energooszczędny czajnik elektryczny

Zbierając więc w całość wszystkie informacje zgromadzone powyżej, można więc zadać kluczowe pytanie - jaki jest energooszczędny czajnik elektryczny? Najczęściej będą one posiadać płytę grzewczą, a nie grzałkę, bowiem to pozwala na gotowanie mniejszej ilości wody. Będą mieć moc w okolicach 2000 W, a dodatkowo będzie mógł pochwalić się świetną izolacją. Jeżeli chodzi o takie sprzęty, jak czajniki elektryczne ranking może okazać się świetnym wsparciem w podjęciu ostatecznej decyzji.

Menu

Konto