Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Ile powinien zwisać obrus? Doradzamy, jak wybrać odpowiednią długość obrusu

Dodany dnia2023-05-05

Ile powinien zwisać obrus? Doradzamy, jak wybrać odpowiednią długość obrusu

Ile powinien zwisać obrus? W jaki sposób określić pożądaną długość obrusu względem rozmiarów danego stołu? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskasz po dokładnej lekturze naszego tekstu.

Ile obrus powinien zwisać ze stołu? To pytanie krąży w głowach tych osób, które przymierzają się do aranżacji salonu czy jadalni. Z całą pewnością pewien margines materiału zakrywający brzegi blatu prezentuje się wytwornie i z klasą. Dotyczy to zarówno obrusu świątecznego, w tym obrusu wielkanocnego, jak też obrusu w kwiaty użytkowanego na co dzień. Zasada ta dotyczy w tym samym stopniu stołu kwadratowego, okrągłego czy owalnego. A co w przypadku dobierania obrusów czy bieżników do stołów rozkładanych? Czy w tym przypadku dekoracja tekstylna powinna być od razu dłuższa? W jakich sytuacjach życiowych najlepiej sprawdzi się obrus lniany, a w jakich zaś ten wykonany z bawełny?

Obrus na okrągłym stole

Tradycyjne zasady długości obrusu na stole

Szykując obrus do nakrycia stołu, warto kierować się jego długością. Nie może dotykać on siedziska krzesła. Dotyczy to zarówno względów praktycznych, jak i estetycznych. Optymalna sytuacja to taka, w przypadku której obrus sięga poza blat 20-25 centymetrów. Punktem odniesienia zawsze są wymiary blatu. Przyjmuje się, że w przypadku stołu o wymiarach 90x130 cm dobrym wyborem będzie obrus 140x180 cm. Rozmiar obrusu to nie wszystko. Ważna jest też tkanina, z jakiego został on wykonany. Istotną cechą jest odporność na plamy. Obrusy plamoodporne wykazują dużą żywotność. Nie trzeba też wykonywać przy nich specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy zwyczajne prasowanie. Wśród często spotykanych wyrobów znajdują się eleganckie obrusy z gipiurą czy obrusy haftowane.

Bieżniki to ciekawe rozwiązania, będące uzupełnieniem stołu. Z uwagi na to, że stanowią one dość wąski fragment materiału, w ich przypadku nie jest wymagane, aby tkanina zwisała poza krawędzie blatu. Wybierając nowy obrus do salonu do jadalni, należy uwzględnić nie tylko jego wymiary. Bardzo istotne jest dopasowanie materiału wykonania oraz wykończenia do stylu wnętrza. Podobnie zasada ta dotyczy ozdobnych materiałowych serwetek.

Nowoczesne podejście do długości obrusu

Nowoczesne wnętrza tak samo często są dekorowane klasycznymi, prostymi i minimalistycznymi dodatkami. Dotyczy to szczególnie aranżacji utrzymanych w stylu modern classic, nawiązujących wprost do świetnie znanych motywów. Do nowoczesnego salonu czy jadalni zawsze dobrym wyborem będzie prosty, pozbawiony nadmiaru zdobień, jednokolorowy obrus. Pasuje on zarówno na co dzień, jak i od święta. Ci, którzy potrzebują większej ilości zdobień, mogą sięgnąć po egzemplarze udekorowane subtelną koronką lub gipiurą. Z myślą o codziennych okazjach dobrym rozwiązaniem jest wybór domowych tekstyliów przedstawiających wzory listków lub kwiatów. Jeśli chodzi o nowoczesny bieżnik, to tu zasada jest analogiczna. Można nim udekorować duży stół jadalniany, ale też ławę czy stolik kawowy w salonie. Dodaje ciepła, przytulności oraz pożądanego klimatu. Pasuje zarówno do minimalistycznych czy nowoczesnych aranżacji, jak i do uwielbianego przez Polaków stylu skandynawskiego.

Obrus na okrągłym stole

W przypadku okrągłych stołów należy zachować podobne zasady jak przy stołach prostokątnych. Dobrze, aby z każdej strony blatu zwis obrusa wynosił od 20 do 25 centymetrów. Wówczas całość będzie prezentować się elegancko i harmonijnie. W ostatnich latach bardzo zauważalnym trendem są wszelkiego rodzaju obłości – dotyczy to nie tylko mebli, ale i dekoracji, w tym tekstyliów. Obrus na okrągłym stole układa się miękko, subtelnie i delikatnie, dopełniając całości.

Odpowiedni zwis obrusu w zależności od okazji

Trudno wyodrębnić zupełnie inne zasady dla obrusu położonego na co dzień oraz dla tekstyliów stosowanych na wielkie okazje. Z całą pewnością nieco dłuższe obrusy, które wystają poza obrys blatu na długość co najmniej 20-25 centymetrów prezentują się bardziej elegancko niż mniejsze egzemplarze.

Produkty powiązane

Menu

Konto