Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Ile miejsca potrzebujesz przy stole? Jak dobrać ilość krzeseł do swojego stołu

Dodany dnia2023-04-11

Ile miejsca potrzebujesz przy stole? Jak dobrać ilość krzeseł do swojego stołu

Kupując stół, zawsze należy przeanalizować, ile krzeseł można będzie obok niego umieścić. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie wtedy, gdy nie ma się punktu zaczepienia. Ile miejsca na krzesła przy stole?

Ile miejsca na krzesła przy stole jest potrzebne?

Sprawa z ilością wolnego miejsca przy stole wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wydawać. Liczba wynika między innymi z tego, jakie są na przykład wymiary stołu, które mogą być równe, w zależności od producenta.

Miejsce na krzesła przy stole

Ilość krzeseł przy stole dobiera się nie od liczby domowników, ale od wolnego miejsca. Więc ile miejsca na krzesła przy stole będzie odpowiednie? Szacuje się, że na jedną osobę powinno przypadać około 60 centymetrów blatu, ponieważ zapewnia to optymalne warunki do jedzenia przy zachowaniu pewnego komfortu. Natomiast ile miejsca przy stole dla jednej osoby jest potrzebne, aby zapewnić maksymalny komfort? Warto wtedy zagospodarować około 70 centymetrów. Jest to wynik, który sprawia, że każda osoba zasiadająca przy stole jest w stanie swobodnie odejść od niego, odsuwając od siebie krzesło.

Ile krzeseł zmieści się przy stole

Stosując zasadę, że na jedną osobę powinno przypadać około 60 centymetrów, to w przypadku mebla 120x60 centymetrów można będzie umieścić od 4 do 6 krzeseł. Będzie to optymalna liczba, która sprawi, że każdy z uczestników spotkania będzie mógł czuć się komfortowo zarówno w kontekście rozmowy, jak i spożywania posiłków. Miejsce przy stole może być jednak zależnie od tego, jaki model mebla został wybrany. Nie każdy jest tak samo duży lub mały.

Wymiary krzeseł zdecydowanie odgrywają ważną rolę, a te tradycyjne mają do 45 centymetrów szerokości siedziska. Sprawa ma się nieco inaczej wtedy, gdy wybiera się stoły rozsuwane. Taka funkcjonalność sprawia, że tradycyjnie można pomieścić 6 osób, jednak po powiększeniu ich ilość może zwiększyć się o kilka dodatkowych krzeseł.

Wymiary stołu i krzeseł - jak je dopasować do siebie?

Biorąc pod uwagę stół, wymiary i ergonomię, to kwestie, o których warto pamiętać, aby skutecznie dopasować krzesła do posiadanego stołu. W jaki sposób można zrobić to najszybciej? Każdy jest w stanie wziąć pod uwagę kupno kompletów składających się ze stołu wraz z krzesłami. Są to gotowe już zestawy mebli, które sprawdzają się do kuchni oraz jadalni — w zależności od rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu lub domu.

Do tego warto pamiętać o tym, aby krzesło było około 30 centymetrów niższe swoim siedziskiem od blatu stołu. Taka różnica jest optymalna i zapewnia jak najlepszy komfort podczas spożywania posiłków. Dla dzieci poleca się zamówienie specjalnych fotelików podwyższanych, indywidualnych siedzeń lub poduszek.

Jeśli chodzi o oparcia, które posiadają wygodne krzesła, to należy mieć na uwadze fakt, że nie powinny one wystawać ponad blat na więcej niż 20 centymetrów. Wtedy wyglądają one najbardziej estetycznie. Sama wysokość między podłogą a siedziskiem nie powinna być większa niż 49 centymetrów.

Jaki układ stołu wybrać, aby zmieścić jak najwięcej krzeseł?

Wszystkie osoby, które mieszkają w kilkuosobowym domu wiedzą, jak ważne jest to, aby zmieścić jak najwięcej krzeseł do stołu. Ogranicza to problemy, które mogą wyniknąć, na przykład podczas świąt lub organizacji przyjęcia.

Dobrym rozwiązaniem mogą być stoły rozkładane, które na co dzień są małe, jednak gdy jest taka potrzeba, skutecznie mogą się rozszerzyć, aby zrobić miejsce dla kilku dodatkowych gości. Może być to ważne w przypadku osób, które posiadają pomieszczenia łączone, takie jak kuchnia z jadalnią. Wtedy funkcjonalny stół odgrywa ważną rolę, z racji na ograniczoną ilość miejsca w takim pomieszczeniu. Aranżacja stołu to temat bardzo indywidualny i uzależniony głównie od dostępności wolnej przestrzeni. Wiele osób doradza inwestycje w okrągłe stoły, tym bardziej wtedy, gdy wolnej przestrzeni jest mało, a osób dużo. Każdy może wtedy swobodnie rozmawiać i mieć swoje miejsce przy stole.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół stołu?

Stół już jest kupiony, ale gdzie dokładnie go umieścić? Taką wątpliwość ma wiele osób, które cenią sobie każdy centymetr wolnej przestrzeni. Dobrze będzie, gdy odległość stołu od ściany nie jest mniejsza niż 60 centymetrów. Warto jednak przygotować większy zapas, ponieważ jest to i tak wymiar, który nie daje komfortu przemieszczania się do wyjścia. Ile miejsca na stół z krzesłami? Jeśli stół ma wymiary 120x60 centymetrów, to należy zorganizować wolną przestrzeń 180x90 centymetrów. Taka powierzchnia pozwala na zmieszczenie przy stole krzeseł i wygodne korzystanie z nich przez każdą z osób, które przy nim zasiądą.

Należałoby odpowiedzieć sobie również na pytanie, jaka powinna być odległość krzesła od ściany? 60 centymetrów powinno wystarczyć. Jeśli gospodarze chcą jednak uniknąć niezręcznych sytuacji podczas uroczystości, mogą na przykład rozłożyć stół i pozbyć się krzeseł, które kolidują ze ścianą. W ten sposób usiądzie przy nim mniej gości, lecz możliwe będzie zagospodarowanie większych ilości miejsca na przeróżne potrawy.

Produkty powiązane

Menu

Konto