Fotel bujany - jak wybrać najlepszy model dla siebie
Fotel bujany - jak wybrać najlepszy model dla siebie
Fotel bujany jest jednym z tych elementów wystroju wnętrza, który oprócz względów praktycznych buduje nastrój i klimat pomieszczenia. Czym charakteryzują się tradycyjne fotele bujane i dlaczego warto mieć je w swoim domu?
Klasyczne fotele bujane mogą znaleźć swoje miejsce w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Są utrzymane w różnej stylistyce. Najbardziej przywodzącym na myśl miejscem jest oczywiście salon z kominkiem. Fotel bujany rattanowy kojarzy się z okresem świąt Bożego Narodzenia i przyjemnym relaksem w domowym zaciszu. Fotel uszak bujany to idealna opcja do domów z małymi dziećmi. Wiecznie niewyspani rodzice mogą się w nim zdrzemnąć lub też nakarmić maleństwo. To również wygodne siedzisko dla malucha, który na pewno zrelaksuje się podczas swobodnego kołysania. Warto ustawić go w pokoju dziecięcym, ale też w salonie czy w sypialni. W każdym miejscu będzie pełnił ważną rolę i wprowadzał domowników w stan relaksacji. Wygodne siedzisko i oparcie sprawiają, że wcale nie chce wstawać się z komfortowego miejsca.
Fotel bujany - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Pośród czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania fotela bujanego, jest między innymi materiał jego wykonania. Zależy od niego jakość, wytrzymałość, łatwość czyszczenia i trwałość wyrobu. Ważną kwestią jest też kolorystyka i stylistyka, które powinny pasować do wybranej aranżacji. Obecność tapicerki meblowej pozwala zwiększać komfort użytkowania mebla na co dzień. Sposób montażu również ma znaczenie, gdyż oprócz klasycznych fotelami z płozami spotkać aktualnie można również warianty podwieszane do sufitu lub ustawione na własnym stelażu, na przykład krzesła brazylijskie, bocianie gniazda czy kokony.
Zalety korzystania z fotela bujanego
Fotel bujany do salonu ma bardzo wiele korzyści. Jedną z nich jest niesamowita wygoda oraz efekt relaksu. Stąd też osoby zapracowane chętnie sięgają po rozwiązania, dzięki którym przyjemne wrażenie bujania i kołysania uspokajają je i wyciszają. Siedząc w fotelu bujanym zdecydowanie łatwiej się odprężyć i odstresować. Fotel bujany na taras pozwala spędzać wieczory w ciepłych miesiącach roku w sposób komfortowy dla osób w każdym wieku. Trzymając w dłoni filiżankę herbaty, można spoglądać na rozgwieżdżone niebo. Fotel bujany nowoczesny jest na tyle uniwersalny, że pasuje do każdego wystroju wnętrza.
Rodzaje foteli bujanych
Istnieje wiele materiałów, z jakich można wykonać wygodny fotel bujany. Najpopularniejsze z nich jednak to fotele bujane wiklinowe czy fotele bujane drewniane. Tego typu rozwiązania pasują do stylistyki retro, boho, skandynawskiej czy japandi. Luksusowe fotele bujane mogą być z kolei wykonane metalu i z naturalnej skóry. Są one na tyle wygodne, że mogą zastąpić fotele z funkcją relaks.
Fotel na biegunach – jaki materiał wybrać?
Jednym z powszechniejszych materiałów, z jakich wykonuje się fotele bujane na balkon czy do salonu, jest wiklina. Materiał ten kojarzy się z domowymi klimatami. Był stosowany przez nasze babcie i prababcie, dlatego przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska. Wiklina jako naturalny surowiec pięknie się prezentuje i starzeje. Dzisiejsze warianty z niej wykonane charakteryzują się dobrze przemyślanymi i bardzo finezyjnymi kształtami. Wiele z nich ma w komplecie mięciutkie poduszki, aby zwiększyć komfort użytkowania. Innym materiałem jest drewno, które stanowi wybór uniwersalny i ponadczasowy. Pasuje on zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wśród jego największych zalet użytkownicy wymieniają wytrzymałość oraz wysoki poziom estetyki. Płozy są do nabycia w różnych rodzajach wybarwienia. W sklepach dostępne są również rozwiązania wykonane z rattanu. Zalicza się do nich między innymi popularny w ostatnich miesiącach fotel bujany kokon. Jest on podwieszany na specjalnych linach lub łańcuchach do sufitu. Z rattanu wykonuje się także klasyczne fotele bujane ogrodowe. Popularnymi i dobrze ocenianymi przez użytkowników modelami są również te obite tapicerką meblową. Zapewniają one komfort siedzenia nawet przez wiele godzin. Są miękkie i przyjemne w dotyku. Fotele bujane w stylistyce skandynawskiej są elementem wyposażenia w wielu domach.
Wybór najlepszego fotela bujanego do twojego wnętrza
Wybierając nowy fotel lub pufę, warto uwzględnić również zastosowanie oraz pomieszczenie, w jakim się znajdzie. I tak do gabinetu doskonałym wyborem będzie fotel bujany na metalowej podstawie i tapicerowany skórą naturalną. Zapewni on komfort podczas codziennego użytkowania. Naturalna skóra jest miękka i wygodna, a także dobrze odprowadza wilgoć w czasie letnich dni. Poza tym mebel ten jest łatwy do utrzymania w czystości. Fotel bujany z podnóżkiem z kolei sprawdza się bardzo dobrze w salonach i sypialniach zamieszkiwanych przez osoby starsze, choć nie tylko. Generalnie tego typu rozwiązanie jest dedykowane osobom zapracowanym, zmęczonym, które po ciężkim i wyczerpującym dniu pragną odrobiny relaksu. Dzięki regulowanemu oparciu i podnóżkowi mogą przyjąć wygodną dla siebie pozycję. Oglądanie filmu czy czytanie książki w takim fotelu to czysta przyjemność! Gracze wideo z pewnością docenią płynący z nich komfort i chętnie zasiądą w fotelu podczas wielogodzinnej rozgrywki. Fotel bujany dla dzieci zaspokaja potrzebę ruchu malucha, a kołysanie świetnie uspokaja i zachęca do snu najmłodszych. Aby zwiększyć codzienny komfort użytkowania, zwłaszcza modeli wykonanych z rattanu, wikliny czy drewna, warto sięgnąć po poduszki na fotel bujany.
Fotele bujane do ogrodu i tarasu
Fotele bujane sprawdzają się także do przestrzeni na zewnątrz domu, zwłaszcza w ogrodzie czy na tarasie. Pozwalają chwytać promienie słońca i zaznać trochę relaksu wśród śpiewu ptaków. W tym przypadku szczególnie świetnie spełniają swoją rolę fotele rozkładane, dzięki którym można lepiej dopasować ułożenie pleców i nóg do własnych preferencji. Wybierając fotel bujany do ogrodu i na taras należy uwzględnić materiał wykonania. Od niego będzie zależało, czy krzesło będzie mogło pozostać na zewnątrz jesienią i zimą. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem i tak jest schowanie go do ocieplanego wnętrza domu czy garażu.