Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Farba do kafelków- jak łatwo odświeżyć łazienkę lub kuchnię

Dodany dnia2023-03-31

Farba do kafelków - jak łatwo odświeżyć łazienkę lub kuchnię

Farba do kafelków to rozwiązanie na szybkie i tanie odnowienie łazienki bądź kuchni. Tego typu farba do płytek pozwala nadać wnętrzu zupełnie nowy i atrakcyjny wygląd.

Koszty malowania kafelków są dużo niższe niż wymiana płytek. Dlatego też farba do kafelek kuchennych wydaje się świetną opcją. Jeśli chodzi o ekologię, farby do kafelek pozwalają też ograniczyć produkcję odpadów ceramicznych, wykorzystując to, co już jest. Jeżeli planujesz mały remont łazienki lub kuchni oraz chcesz uchronić się przed czasochłonnym, kosztownym, brudzący i uciążliwym procesem skuwania płytek, możesz skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jakie dają farby do kafelek. Taka opcja dostarcza szeregu korzyści, nie tylko wizualnych, ale także finansowych czy czasowych i organizacyjnych. Metamorfoza łazienki poprzez odnowienie kafelków może wpasowywać się w trendy w dekoracji łazienek. Która farba do kafelek w kuchni będzie odpowiednia?

Farba do kafelek

Co to jest farba do kafelków i jak działa

Farba do kafelków łazienkowych to rodzaj farby stosowanych do krycia ceramicznych wykroczeń ścian w kuchni i łazience. Farba do kafelek podłogowych pozwala także na krycie i tej powierzchni.

Czym różni się farba do kafelków od tradycyjnych farb

Podstawową różnicą pomiędzy farbą do kafelków a tradycyjną do ścian jest jej skład. Przekłada się on na jej właściwości potrzebne zarówno podczas aplikacji, jak i użytkowania codziennego. Kafelki łazienkowe, w przeciwieństwie do ścian mają gładką strukturę pozbawioną większych porów. Farba do kafelek musi zatem przylegać niezależnie od tego czy ma mikrozagłębienia do „przytrzymania się”. Nie może spływać zaraz po nałożeniu, gdyż spowodowałoby to zarówno pojawienie się zacieków na dole jak i prześwitów na górze. Po wyschnięciu musi też być odporna na odpryśnięcia, pęknięcia i łuszczenie się. Ponieważ kafelki ceramiczne nie zmieniają swojego położenia i zastosowania, to dalej powinny być poddane działaniu czynników typowych dla kuchni i łazienki, wody, pary, tłuszczu itp. Musi się jest też podobnie czyścić, a więc w grę wchodzi mycie i szorowanie. Trwałość i odporność na wilgoć są zatem kluczowe.

Którą farbę do płytek wybrać?

Kolorystyka farby do kafelek to jedno, a druga kwestia to sposób aplikacji. Na rynku dostępne są farby do płytek ceramicznych w postaci dwa w jednym lub dwóch osobnych. Ten pierwszy wariant to połączenie podkładu i farby kryjącej (najczęściej i tak trzeba położyć co najmniej dwie warstwy). Ten drugi zaś to osobne produkty. Najpierw należy położyć warstwę podkładu na kafelki glazurowane, a dopiero potem zadawalającą liczbę warstw. Jeśli chodzi o farbę do kafelek, kolory mają wpływ na ogólny wystrój oraz samopoczucie domowników. Dlatego też warto dobrze przemyśleć ten wybór.

Jakie kafelki można pomalować farbą do płytek

Pod pojęciem kafelków mogą kryć się bardzo zróżnicowane wytwory. Są to często płytki ceramiczne pokryte szkliwioną warstwą, terakota, gres, cement, gips czy marmur. Choć mogą się od siebie różnić w wielu kwestiach fizyko-chemicznych, to właściwości ich powierzchni użytkowej są w miarę do siebie zbliżone. Tak samo jest to powłoka charakteryzująca się niską nasiąkliwością i dużą gładkością. Dzięki temu producenci farb ujednolicają swoje produkty jako po prostu farby do kafelków. Na każdym z rodzajów takiej nawierzchni powinny zachowywać się niemal identycznie. Zatem odświeżanie łazienki może być dość proste.

Krok po kroku: jak malować kafelki farbą

Malowanie kafelków w łazience czy w kuchni wcale nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy tylko zaopatrzyć się odpowiednie narzędzia malarskie i preparaty, a także stosować się do zaleceń producentów farb. Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni, która będzie poddana malowaniu, czyli jej staranne oczyszczenie i odtłuszczenie. Należy również pamiętać o wypełnieniu ubytków znajdujących się w fugach czy na powierzchni glazury. Świetnie się do tego nadaje masa akrylowa – do kupienia w marketach budowlanych. Po jej zastosowaniu i wyschnięciu niezbędne będzie staranne zeszlifowanie i wyrównanie płaszczyzny. Przed nałożeniem właściwego produktu należy powierzchnie płytek pokryć odpowiednim preparatem, zazwyczaj na bazie powłok akrylowych czy epoksydowych. Maja one na celu poprawę przyczepności farby wierzchniej. Można również pokusić się o zastosowanie preparatu gruntującego, którego zadaniem jest poprawa chłonności podłoża oraz poprawa przylegania farby. Na tak przygotowane płytki kuchenne czy łazienkowe należy nałożyć warstwę farby do kafelków. Większość produktów dostępnych na rynku wymaga aplikacji dwóch warstw preparatu, aby uzyskać pożądane i jak najlepsze krycie. W przypadku mocnego kontrastu nowej farby i starego ciemnego koluru może być konieczna biała farba do kafelek.

Jakie są zalety i wady farby do kafelków

Jeśli chodzi o farbę do kafelków, rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością z uwagi na swoje liczne zalety. Jedną z nich jest znaczna oszczędność czasu. Nie trzeba umawiać się z ekipą remontową na skuwanie płytek ani też czekać, kiedy będzie dostępna. Tego typu prace można wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie ma się w nich doświadczenia ani ręki do majsterkowania. Łatwość aplikacji produktu to kolejna z zalet tego rozwiązania. Możliwość szybkiej metamorfozy wnętrza i cieszenia się jego zupełnie nowym wyglądem to ważny aspekt przemawiający za przetestowaniem farby do kafelków. Można zachować kształt całkiem jeszcze dobrej powierzchni – z uwzględnieniem pojedynczych płytek i fugowania (nie jest potrzebna osobna farba do fug), a zarazem mocno odmienić wystrój. Nowa farba daje duże możliwości aranżacyjne. Nowy kolor może na nowo zdefiniować charakter pomieszczenia. Jest to szczególnie korzystne przy zmianie mebli.

Menu

Konto