Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Ergonomiczne krzesło biurowe: klucz do zdrowego kręgosłupa. Dlaczego warto kupić ergonomiczne krzesło biurowe

Dodany dnia2023-11-02

Ergonomiczne krzesło biurowe: klucz do zdrowego kręgosłupa. Dlaczego warto kupić ergonomiczne krzesło biurowe

Osoby pracujące przez większość czasu przy biurku doskonale wiedzą, jak ważne jest dobre krzesło i prawidłowa postawa. Te dwie rzeczy mają przeogromny wpływ na zdrowie kręgosłupa i w efekcie na całe ciało. Z tego powodu ergonomiczne krzesło biurowe to wręcz obowiązkowy zakup każdej osoby, która spędza wiele godzin przy biurku.

Pozycja siedząca nie jest naturalna dla naszego ciała. Mimo tego, każdego dnia spędzamy długie godziny właśnie w niej, w pracy, samochodzie, czy we własnym domu przy komputerze lub przed telewizorem. Dlatego, by zminimalizować jej negatywny wpływ na zdrowie pleców, bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego siedziska.

Ergonomiczne krzesło biuroweRola ergonomicznego krzesła biurowego

Rola, którą ma ergonomiczne siedzisko do biura, jest niezwykle prosta. Ma ono maksymalnie odciążyć kręgosłup, który w pozycji siedzącej jest niezwykle obciążony. Wedle badań nacisk np. na odcinek lędźwiowy w trakcie siedzenia przy biurku potrafi być nawet kilkukrotnie wyższy, niż w momencie przebywania w pozycji stojącej. Dobre krzesło biurowe sprawia jednak, że to obciążenie się zmniejsza. Wszystko przez jego odpowiednią konstrukcję.

Ergonomiczne krzesło biurowe jest zaprojektowane tak, by maksymalnie odciążać kręgosłup. Jego kształt pozwala odpocząć plecom na oparciu oraz siedzisku i przyjąć tak wygodną pozycję, jak to tylko możliwe w trakcie siedzenia. Dzięki temu utrzymanie zdrowej postawy przy biurku nie jest tak dużym wyzwaniem.

Można wręcz rzec, że ergonomiczne krzesło biurowe ma rolę profilaktyczną. Pozwala bowiem zapobiegać, a przynajmniej zmniejsza ryzyko różnych schorzeń dotyczących pleców. Mogą to być zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, rwa kulszowa, czy wiele innych chorób, które są popularne wśród osób pracujących przy biurku. Każdy doskonale wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oczywiście krzesła ergonomicznego nie można traktować jako magicznego sposobu na pozbycie się problemów z kręgosłupem. Aby faktycznie praca w pozycji siedzącej nie spowodowała poważnych schorzeń, trzeba do tego dołożyć też inne czynności. Mowa tu na przykład o regularnym uprawianiu aktywności fizycznej, rozciąganiu się, czy też dbaniu o własne zdrowie. Na kręgosłup wpływa nie tylko częste przebywanie w pozycji siedzącej. Ryzyko schorzeń dotyczących pleców jest dużo wyższe na przykład u osób z otyłością.

Dlaczego warto inwestować w komfort pracy

Mimo dużego znaczenia własnej wygody wiele osób nie widzi większego sensu w inwestycję we własny komfort pracy. To wręcz przeogromny błąd. Dlaczego tak jest? Wystarczy spojrzeć na to jak koreluje ze sobą efektywność pracy, a ergonomiczne krzesło. Jeśli mamy spędzać długie godziny przed komputerem, to powinniśmy chcieć zrobić wszystko, by czuć się jak najwygodniej.

Siedząc przy komputerze na źle dopasowanym, niewygodnym krześle przede wszystkim będziemy czuć się po prostu niekomfortowo. W krótkiej perspektywie jest to coś, co oczywiście można wytrzymać. Nie da się jednak ukryć, że wpływa to negatywnie na efektywność pracy. Wszystko przez to, że jest się wtedy lekko rozkojarzonym ze względu na odczuwany dyskomfort. Jeszcze gorzej sprawa prezentuje się wtedy, gdy spojrzymy na nią w nieco dalszej perspektywie.

Długotrwałe siedzenie przy biurku na źle dopasowanym krześle, ma wręcz katastrofalny wpływ na zdrowie pleców. Pozycja siedząca dużo bardziej obciąża kręgosłup i przez to po pewnym czasie można zacząć mieć problemy z jego schorzeniami. Niektóre z nich są już uznawane za choroby cywilizacyjne, z racji na sporą popularność wielu chorób układu ruchu dotyczących kręgosłupa. Bardzo często dochodzi na przykład do zmian w obrębie odcinka szyjnego oraz lędźwiowego. Pojawić się może rwa kulszowa, różne wady postawy, dyskopatia i wiele więcej innych schorzeń.

Dlatego inwestycja w komfort pracy przy biurku jest tak istotna. Skoro w ten sposób zarabiamy pieniądze, postarajmy się o to, by czuć się jak najlepiej. Zakup lepszego krzesła, klawiatury, czy innego sprzętu może wydawać się sporą inwestycją. Prawda jest jednak taka, że szybko powinna się zwrócić. Wszystko przez wyższą efektywność pracy.

Elementy ergonomicznego krzesła

Najważniejszy fragment ergonomicznego krzesła biurowego dla komfortu to jego oparcie. To właśnie ono sprawia, że fotel można określić mianem ergonomicznego. Jego kształt został zaprojektowany tak, by maksymalnie wspierać plecy, czyli też kręgosłup. Takie krzesło jest ma więc zakrzywione oparcie wypychające do przodu odcinki pleców, które są naturalnie w ten sposób wygięte. Poza tym liczy się też siedzisko, które musi znajdować się na właściwej wysokości, a także mieć odpowiednią długość. Wszystko po to, by dobrze wspierać nogi. W trakcie siedzenia w prawidłowy sposób, kolana nie powinny stykać się z krawędzią siedziska. Jednocześnie musi mieć ono taką wysokość, by umożliwić siedzenie z kolanami zgiętymi pod kątem prostym.

Bardzo ważne są również podłokietniki. Muszą one mieć odpowiednią wysokość, czyli taką, która pozwoli oprzeć ręce na biurku, zginając rękę w łokciu pod kątem 90 stopni. Ostatni niezwykle istotny element to zagłówek. Jego zadaniem jest wsparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, który również jest bardzo obciążany. W ten sposób kręgosłup będzie wspierany na całej swojej długości, co znacząco ułatwia utrzymanie go we właściwej kondycji. Bardzo ważne jest to, aby wybrać krzesło biurowe z regulacją. W ten sposób można dostosować wysokość siedziska nad podłożem, czy też podłokietników.

Korzyści z ergonomicznych krzeseł

Przede wszystkim ergonomiczne siedziska są bardzo ważne dla zdrowego kręgosłupa: krzesło biurowe wykonane w ten sposób pozwoli mu utrzymać prawidłową pozycję. Jest to część ciała mocno narażona na przeciążenia, które jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, to wpływają niezwykle negatywnie na jego zdrowie. Praktyczne rozwiązania dla kręgosłupa stosowane w krzesłach ergonomicznych sprawiają, że zły wpływ pozycji siedzącej na zdrowie pleców maleje.

Do tego ergonomiczne krzesła bardzo poprawiają komfort pracy. Dzięki nim plecy nie są tak obciążone, więc my nie będziemy rozkojarzeni. To przyczyni się do poprawy efektywności. W przypadku wielu zawodów ma ona kluczowe znaczenie, więc inwestycja w dobre krzesło biurowe jest jak najbardziej godna rozważenia.

Jak znaleźć idealne krzesło biurowe

Aby znaleźć idealne krzesło biurowe, które pozwoli zadbać jak najwyższą ergonomię w biurze, trzeba przeanalizować wiele czynników. Przede wszystkim trzeba przetestować każdy model, który zamierzamy wybrać. W końcu każde ciało jest inne. Dysponujemy różnym wzrostem, długością tułowia, czy też nóg. Dlatego sprawdzenie na własnej skórze, czy krzesło jest wygodne to podstawa. Jak samodzielnie określić, czy siedzisko jest odpowiednie?

Najważniejsze jest to, by w trakcie siedzenia można było utrzymywać wyprostowane plecy. Jednocześnie klatka piersiowa musi być wysunięta nieco do przodu, a głowa uniesiona ku górze. Wysokość siedziska ma pozwolić na zgięcie nóg w kolanie pod kątem 90 stopni, gdy oczy znajdą się na poziomie monitora. Dlatego ważne jest dobranie nie tylko właściwego krzesła, ale też biurka, które pozwoli maksymalnie skorzystać z jego zalet.

Aby ułatwić sobie dostosowywanie pozycji, warto wybierać krzesła z regulacją. Dotyczy to szczególnie podłokietników. Utrzymanie rąk z łokciami zgiętymi pod kątem 90 stopni jest bardzo ważne dla prawidłowej postawy. Z tego powodu regulowane podłokietniki to jedna z cech najlepszych krzeseł biurowych.

Menu

Konto