Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Ergonomia pracy przy komputerze — jak wybrać odpowiedni fotel i biurko?

Dodany dnia2023-11-02

Ergonomia pracy przy komputerze — jak wybrać odpowiedni fotel i biurko?

Praca przy komputerze to codzienność coraz większej liczby osób. Różnego rodzaju zawody biurowe, czy też rosnąca popularność pracy zdalnej sprawia, że każdego dnia potrafimy spędzić wiele godzin przy komputerze. Wtedy bardzo ważne jest zastosowanie ergonomicznych rozwiązań w miejscu pracy, które pozwolą zadbać o swoje zdrowie.

Nasze ciało naturalnie nie jest przystosowane do długiego przebywania w pozycji siedzącej. Nakłada ona ogromny nacisk przede wszystkim na kręgosłup, który po dłuższym czasie może zacząć odmawiać posłuszeństwa. Wtedy pojawiają się różnego rodzaju schorzenia i zmiany. Ich leczenie jest dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne niż wypracowanie ich obecności złą postawą. Dlatego w tym tekście znajdziesz praktyczne wskazówki dla osób pracujących na komputerze.

Ergonomia w pracy przy komputerze

Ergonomia pracy przy komputerze

Praca przy komputerze cieszy się sporą popularnością z wielu powodów. Bardzo często pozwala na osiągnięcie naprawdę dobrych zarobków. Jest też jednak szybkim przepisem na znaczne pogorszenie zdrowia pleców, jeśli nie zadba się odpowiednio o swoje stanowisko. Ergonomia pracy przy komputerze to niezwykle ważne pojęcie, o którym powinna pamiętać każda osoba zarabiająca na życie w ten sposób.

Przede wszystkim dbając o ergonomię dużo łatwiej uniknąć niepotrzebnego bólu pleców i oszczędzić swój kręgosłup. Jego dobry stan to nie jest coś, co powinniśmy uznawać za gwarantowane w życiu. O schorzenia dotyczące pleców wbrew pozorom niełatwo, a poradzenie sobie z nimi jest niezwykle męczące i czasochłonne. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli po prostu zadbać o utrzymanie zdrowej postawy przed monitorem.

W tym celu trzeba podejść do sprawy od wielu stron. W końcu stanowisko komputerowe składa się z wielu elementów. Ważny jest dobór sprzętu ergonomicznego, przede wszystkim dobrego krzesła. Nie bez znaczenia jest też biurko oraz monitor. Jedynie kompleksowe podejście do sprawy w pełni ułatwi zachowanie komfortu w pracy przy komputerze. Ergonomiczna klawiatura i myszka pozwolą na zmniejszenie zmęczenia dłoni, które potrafią pracować bardzo intensywnie przy komputerze. Świetnie sprawdzają się na przykład klawiatury, które wyposażono w specjalne podstawki pod nadgarstki. Dzięki temu znacznie wolniej się one męczą. Myszki z kolei mają kształt dopasowany do dłoni, dzięki czemu nawet długotrwałe trzymanie tego akcesorium nie będzie powodowało nadmiernego zmęczenia.

Fotel biurowy — kluczowy element ergonomicznego stanowiska pracy

Najważniejszy element stanowiska, którego dobry wybór pozwoli na unikanie bólu pleców i kręgosłupa to dobry fotel biurowy lub krzesło. To właśnie na nim spoczywa nasz kręgosłup, z tego powodu konieczne jest właściwe dobranie tego mebla. Najważniejsze jest, aby był to fotel ergonomiczny. Co to oznacza? Musi on mieć konstrukcję, która jak najbardziej będzie wspierać kręgosłup w trakcie siedzenia. Podstawą będzie zakrzywione oparcie, wypukłe od odcinka lędźwiowego w górę. Na szczycie krzywizna powinna odwracać się w drugą stronę.

Dobry ergonomiczny fotel zapewnia wsparcie nie tylko dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Musi również odpowiednio wspierać odcinek szyjny. W tym celu potrzebny jest zagłówek, na którym można oprzeć głowę. Wybierając taki fotel biurowy, można znacząco ograniczyć obciążenie nakładane na swój kręgosłup.

Sam kształt to nie wszystko. Bardzo ważne są też elementy takie jak podłokietniki oraz siedzisko. W miarę możliwości powinny być regulowane po to, by można było znaleźć optymalne ustawienia biurka i krzesła. Podłokietniki muszą znajdować się na wysokości, która pozwoli swobodnie położyć ręce na blacie biurka, zachowując zgięcie w łokciu pod kątem 90 stopni. Taki sam kąt powinien występować pomiędzy nogami, a stopami, a także w kolanie i na wysokości bioder. Dobrze krzesło z łatwością umożliwia znalezienie takiej pozycji. Jest to bardzo ważne, gdyż w niej obciążenia nakładane na kręgosłup są najmniejsze. Co ważne wcześniej wspomniana regulacja musi dotyczyć nie tylko siedziska. Możliwa powinna być też zmiana wysokości podłokietników, ustawienia zagłówka, czy też kąta nachylenia oparcia.

Jak dobrać odpowiednią wysokość i rozmiar biurka

Kolejny niezwykle istotny element to oczywiście biurko, czyli centralny element każdego stanowiska pracy przy komputerze. To na nim znajduje się monitor oraz wszystkie peryferia, czyli klawiatura oraz myszka lub inne akcesoria potrzebne do pracy. Wysokość biurka oraz jego rozmiary są niezwykle ważne, jeśli zależy nam na stworzeniu ergonomicznego stanowiska. Jak więc dobrać te parametry na właściwym poziomie?

Wysokość biurka jest oczywiście uzależniona od wzrostu osoby, która ma przy nim siedzieć, a także jego krzesła. Musi być taka, by umożliwić ustawienie oczu na wysokości monitora, tak by móc wygodnie objąć go wzrokiem w całości. Ponadto musi umożliwić zachowanie odpowiedniej postawy przy biurku. W przypadku pracy na siedząco wysokość powinna wynosić około 70 cm dla osób o wzroście do około 175 centymetrów. Osoby wyższe mogą postawić na biurka wysokie na mniej więcej 80 centymetrów.

Rozmiar blatu ma też pewne znaczenie. Biurko musi być przede wszystkim na tyle duże, by zmieścić na nim wszystko, co potrzebne w trakcie pracy. Podstawa to naturalnie monitor, myszka, klawiatura, a czasami też komputer. Dodatkowo przyda się miejsce na kubek lub szklankę ulubionego napoju. Jeśli często pracuje się ze sporą ilością papierowych dokumentów, warto jednak postawić na nieco większe biurko. Standardowe wymiary to około 140 cm szerokości i 60 cm głębokości. Niektórzy mogą potrzebować jednak więcej przestrzeni.

Wskazówki dla zdrowego siedzenia przy biurku

Bólu pleców oraz kręgosłupa można uniknąć, stosując się do kilku dość prostych wskazówek. Pierwsza to oczywiście utrzymanie prawidłowej postawy. Plecy powinny być wyprostowane, a stawy zgięte pod odpowiednim kątem. To jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest też prawidłowa wysokość monitora. Jego górna krawędź powinna znajdować się mniej więcej na wysokości oczu.

Kolejna ważna wskazówka dotyczy tego, żeby… nie siedzieć. Oczywiście pracując przy komputerze, nie da się tego uniknąć. Nie można jednak zapomnieć o robieniu sobie regularnych przerw na rozprostowanie kości. W ten sposób dużo łatwiej można zadbać o prawidłowy stan swoich pleców, a w szczególności kręgosłupa. Warto też wykonywać proste ćwiczenia rozciągające, które da się zrobić, nawet siedząc przed biurkiem.

Jak dostosować meble do swoich potrzeb

Wybór mebli to zawsze spory problem. Każdy z nas różni się wymiarami, dlatego nie ma rozwiązań uniwersalnych. Czy aby na pewno tak jest? Istnieją meble, które sprawdzą się dla wielu osób, niezależnie od tego czy mierzą 175, czy 180 centymetrów. Mowa tu o meblach z funkcją regulacji. Oczywiście najczęściej spotykamy ją w przypadku krzeseł. Możliwość ustawienia wysokości siedziska, czy podłokietników znacząco ułatwi znalezienie odpowiedniej pozycji przy komputerze. To jednak nie wszystko.

Naprawdę świetną opcją są też regulowane biurka. Co to oznacza? Na rynku coraz częściej dostępne są meble, których wysokość blatu można zmniejszać lub zwiększać w zależności od potrzeb. Najczęściej służy do tego specjalny panel przymocowany do blatu biurka lub pilot. Decydując się na taki mebel ustawienie biurka idealnie do swojego wzrostu, będzie możliwe praktycznie zawsze. Dlatego każdy, kto regularnie pracuje przy komputerze, powinien zastanowić się nad zakupem biurka z regulowaną wysokością.

Menu

Konto