Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Efekt surowego betonu na ścianie - jak uzyskać ten modny i nowoczesny wygląd ściany

Dodany dnia2023-03-30

Efekt surowego betonu na ścianie - jak uzyskać ten modny i nowoczesny wygląd ściany

Efekt surowego betonu na ścianie to nie tylko ciekawy element nowoczesnego wystroju wnętrza, ale także odpowiedź na aktualne trendy w tej dziedzinie. Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do wyczarowania takiego efektu? Jakie oświetlenie warto zastosować w przypadku ściany z efektem surowego betonu?

Beton architektoniczny od kilku dobrych już lat nie wychodzi z mody. Stał się jednym z najbardziej pożądanych elementów nowoczesnych aranżacji. Pojawiają się nie tylko w minimalistycznych wnętrzach, ale także tych stylizowanych na industrialne. Stanowi też element niektórych aranżacji w stylu modernistycznym czy brutalistycznym.

Efekt surowego betonu

Co to jest efekt surowego betonu na ścianie

Beton architektoniczny daje ogromne możliwości aranżacyjne. Wspaniale łączy się z neutralnymi barwami, zwłaszcza z czystą bielą, antracytem czy czernią. Stanowi dość chłodną i neutralną bazę do tworzenia różnych aranżacji. Znakomicie prezentuje się również, gdy jest ożywiony nieco wyrazistymi lub głębokimi odcieniami. Jeśli chodzi o łączenie kolorów, beton architektoniczny dobrze wygląda w zestawieniu z kolorem fuksji, fiolety, butelkowej zieleni. Malowanie ścian na te barwy na pewno pozwoli uzyskać ciekawy efekt. Beton fantastycznie prezentuje się też, skomponowany z nowoczesnymi lamelami czy wertykalnymi ogrodami lub ozdobną dekoracyjną ścianą z mchu. Odpowiednio podświetlony, na przykład za pomocą taśmy LED, zachwyca chropowatą fakturą i szlachetnym wyglądem.

Dlaczego efekt surowego betonu jest tak popularny w wystroju wnętrz

Wielu inwestorów indywidualnych i komercyjnych chętnie widzi efekt betonu architektonicznego w swoich realizacjach – mieszkaniach, domach, open space’ach, recepcjach hotelowych, salonach kosmetycznych, centrach masażu, klinikach weterynaryjnych czy prywatnych placówkach medycyny estetycznej.

Jakie są sposoby na uzyskanie efektu surowego betonu na ścianie

Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie efektu betonu architektonicznego na ścianie w swoim domu jest sięgnięcie po specjalną, gotową masę lub dekoracyjny tynk strukturalny. Są one dostępne w marketach budowlanych i sklepach z wyposażeniem wnętrz. Na samym wstępie należy dokładnie sprawdzić stan podłoża, na który będzie nakładana masa i przeprowadzić przygotowanie ściany. Tynk musi być zarówno czysty, jak i suchy. Warto umyć ścianę odrobina wody i detergentu, a następnie poczekać aż dokładnie wyschnie. Innym sposobem jest zwiększenie przyczepności starych tynków poprzez zastosowanie specjalnych preparatów gruntujących. Przed przystąpieniem do nakładania masę należy dokładnie wymieszać. Narzędziem, które będzie niezbędne do uzyskania odpowiedniego efektu, jest paca wenecka bądź stalowa. Gładź do ścian należy nałożyć na grubość około 2 milimetrów. Na tym etapie należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż produkt zastygnie na ścianie. Czas ten wskazany na opakowaniu produktu. Gdy pierwsza dobrze wyschnie (około 6 godzin), należy przystąpić do nakładania kolejnej. To właśnie na niej dochodzi do kształtowania efektów oraz modelowania faktury. Istnieje kilka metod i technik uzyskiwania pożądanej struktury ściany dekoracyjnej.

Jak krok po kroku wykonać efekt surowego betonu na ścianie

Ci, którzy chcą uzyskać efekt betonu architektonicznego w swoim domu, mogą również sięgnąć po szereg innych rozwiązań. Zaliczyć można do nich między innymi gotowe panele gipsowe 3D. Są one łatwe w montażu i wymagają jedynie zastosowania kleju. Wiele gotowych modeli znakomicie oddaje wygląd prawdziwej masy betonowej. Znaleźć można również takie produkty, które mają widoczne zbrojenia czy ślady po nitach. Najtańsza, ale też najmniej efektowną opcją jest zastosowanie fototapety. Choć tego typu wykończenie ścian jest łatwe i szybkie w aplikacji, ze swej natury nie pozwala uzyskań wrażenia głębi, faktury i trójwymiarowości mieszanki betonowej. Jak uzyskać efekt oddzielnych płyt betonowych? Osoby korzystające z gotowych produktów na przykład masy czy tynku strukturalnego mogą uzyskać dodatkowe efekty, które dodają głębi i trójwymiarowości ścianie. Wielu producentów ma swojej ofercie specjalne taśmy, za pośrednictwem których można w łatwy sposób uzyskać efekt oddzielnych płyt betonowych. Na stronach producentów i instrukcjach poszczególnych produktów można znaleźć szczegółowe informacje, na jakim etapie prac zastosować taśmy, aby efekt końcowy był jak najlepszy. Gotowe masy i tynki strukturalne pozwalające uzyskać efekt betonu architektonicznego na ścianie występują w bardzo wielu odcieniach. Pozwalają też uzyskać powierzchnie o różnym stopniu porowatości i chropowatości. Dlatego klienci bez trudu znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Dla zwiększenia trwałości rezultatu końcowego oraz spotęgowania efektu wizualnego można zastosować specjalny lakier wykończeniowy do betonu architektonicznego. Jest on oferowany przez wielu czołowych producentów produktów dekoracyjnych do aranżacji wnętrz. Należy mieć na uwadze, że jego zastosowanie może lekko wpłynąć na odcień dekoracji.

Jakie dodatki i akcesoria pasują do ściany z efektem surowego betonu

Dodatki i akcesoria zastosowane we wnętrzach ze ścianą z efektem betonu architektonicznego są zdeterminowane stylistyką całego wnętrza. W przypadku, gdy chce się uzyskać efekt nowoczesnego loftu i surowej, chłodnej, męskiej przestrzeni należy zachować umiar w stosowaniu dekoracji. W takiej aranżacji dobrym pomysłem będzie zastosowanie dużych zielonych roślin na przykład kaktusów czy palm doniczkowych. Jeśli chodzi o meble, to pasują tu przede wszystkim jasnodębowe warianty. Ciepłe wybarwienie drewna ładnie kontrastuje z surowością ściany. Jeśli chodzi o meble tapicerowane, warto zachować konsekwencję i wstrzemięźliwość. W nowoczesnym lofcie świetnie wyglądać będą fotele i kanapy w tonacjach musztardy czy miedzi, ale też w różnych odcieniach szarości czy czerni.

Najlepsze miejsca w domu na zastosowanie efektu surowego betonu

Jednym z najlepszych miejsc do zastosowania betonu architektonicznego jest strefa dzienna mieszkania – jadalnia lub salon. Inwestorzy indywidualni chętnie dekorują za jego pomocą ścianę telewizyjną. Beton architektoniczny ładnie komponuje się z nowoczesnymi, płaskimi, wieszanymi na ścianie telewizorami. Tuż pod nimi bardzo często montowane są minimalistyczne, proste w formie podwieszane szafki RTV. Nierzadko są utrzymane w białej, antracytowej lub czarnej kolorystyce. Pasują również meble w tonacjach ciemnego drewna. Dla tych, którzy chcą większego urozmaicenia w salonie, dobrym rozwiązaniem będzie udekorowanie betonem architektonicznym wyłącznie wybranego fragmentu dużej ściany na przykład do 2/3 jej szerokości. Pozostały fragment można ozdobić na przykład podświetlanymi drewnianymi lamelami lub pomalować farba na biało.

Produkty powiązane

Menu

Konto