Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Domowe sposoby na mszyce - jak się ich pozbyć? Naturalne i domowe sposoby na mszyce

Dodany dnia2023-03-31

Domowe sposoby na mszyce - jak się ich pozbyć? Naturalne i domowe sposoby na mszyce

Ogrodnictwo zna domowe sposoby na mszyce – mogą one obejmować stosowanie składników takich jak: cebula, czosnek czy pieprz. To naturalni wrogowie mszyc. Jakie są domowe sposoby na mszyce na różach? Które z kolei domowe sposoby na mszyce na iglakach będą efektywne? Poznaj naturalne metody, dzięki którym pielęgnacja roślin będzie skuteczna!

Zdrowie roślin posadzonych w ogrodzie jest ważne. W sytuacji, gdy na roślinie jednorocznej zaobserwuje się mszyce, jesienią należy dokładnie wyciąć pędy tej rośliny, gdyż mogą w nich kryć się larwy owadów. Dostępne na rynku substancje chemiczne mogą bazować na bardzo różnych substancjach aktywnych. Ich działanie może opierać się na bezpośrednim kontakcie ze szkodnikiem, zatruciu go albo na pozostawieniu środka na roślinie i gdy ta zostanie nadgryziona, owad zostanie zatruty. Alternatywą są także środki ekologiczne, które w zasadzie są zbliżone składem do środków domowych. Często zawierają oleje czy cukry, które zwyczajnie zaklejają narządy szkodników uniemożliwiając im odżywianie i oddychanie.

Ze względu na ryzyko zaszkodzenia pożytecznych owadów bytujących na roślinach opryski należy wykonywać po zmroku. Koniecznie trzeba także przestrzegać zaleceń producenta, znajdujących się na dołączonej ulotce. Nie tylko preparaty sklepowe, ale także naturalne zdają egzamin. Co na mszyce – domowe sposoby?

Mszyce w ogrodzie

Mszyce w ogrodzie i w domu - gdzie się pojawiają i dlaczego

Mszyce najczęściej uaktywniają się, gdy zaczyna się robić ciepło – w okolicy maja. Wtedy to wykluwają się z jaj znajdujących się na danej roślinie. W przypadku łagodnej zimy może zdarzyć się to nawet wcześniej. To, na jakich roślinach mogą bytować, zależy od ich gatunku. Jedne „specjalizują” się w danym typie roślin (np. Jabłonka) a inne gustują w kilku typach roślin, pomiędzy którymi mogą się przemieszczać, co się dzieje najczęściej w pewnej fazie rozwojowej, w której mają skrzydła. To, że nasze rośliny zostały zaatakowane przez mszyce można rozpoznać po kilku objawach. Jednym z nich jest żółknięcie liści wraz z zawijaniem się ich do środka oraz delikatnym marszczeniem się ich. Na powierzchni znajdującej się pod gałązkami (na parapetach czy kostce brukowej) może pojawić się lepki płyn zwany spadzią lub rosą miodową, którą roślina wytwarza w uszkodzonych tkankach w reakcji na podgryzanie przez mszyce. Same owady gromadzą się w skupiskach pod liśćmi, na pąkach i łodygach. Ze względu na ich szybkie rozmnażanie trzeba reagować od razu. Należy mieć przy tym pewność, że mszyce nie powrócą, dlatego też czynności związane z ich usuwaniem należy powtarzać przez około trzy tygodnie.

Zapobieganie - jakie rośliny odstraszają mszyce

Co jest dobre na mszyce – domowe sposoby? Czosnek ozdobny, oregano, krwawnik, mięta, lawenda, macierzanka – to rośliny odstraszające mszyce. Są to wręcz pestycydy naturalne. Odwracanie uwagi mszyc za pomocą posadzenia roślin, które są dla nich atrakcyjne, również będzie znakomitą opcją. Są to: kosmosy, nasturcje, cynie, dalie. Ekstrakty roślinne w nich zawarte skutecznie odstraszają szkodniki. Sadzenie roślin z tych gatunków jest przyjazne dla zwierząt. Ze względu na ochronę środowiska będzie to odpowiednie rozwiązanie. Jeśli chodzi o mszyce na burakach, domowe sposoby będą najodpowiedniejsze.

Słonecznik, lawenda, mięta i inne - jakie rośliny przyciągają naturalnych wrogów mszyc

Warto zadbać o pojawienie się owadów, które są naturalnymi wrogami mszyc i chętnie je zjadają. Mrówki z kolei są sojusznikami mszyc ze względu na pozostawiającą przez nie spadź, która jest słodka.

Cebula, czosnek, pieprz i inne - jakie składniki odstraszają mszyce

Jeśli chodzi o opryski na mszyce, domowe sposoby mogą bazować na produktach spożywczych. Różne popularne warzywa i przyprawy stosowane na co dzień w kuchni mają też zastosowanie jako naturalne odstraszacze na mszyce. Dzieje się tak za sprawą ich naturalnie ostrego aromatu. Wystarczy uprzednio rozdrobniony czosnek, cebulę czy pieprz (najlepiej wszystkie razem zalać olej i odstawić do przegryzienia się. Na drugi dzień trzeba olejek rozcieńczyć z wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Opryski wykonane takim płynem mogą być wyjątkowo skuteczne.

Odpowiednia pielęgnacja roślin - jak uniknąć pojawienia się mszyc?

Tak jak ma to miejsce w przypadku ludzi, także jeśli chodzi o rośliny – lepiej zapobiegać niż leczyć. Pośród zabiegów prewencyjnych warto regularnie stosować opryski z gnojówki. Dobrym pomysłem może być też sięgnięcie po wyciąg z pokrzywy i skrzypu polnego. Oba preparaty, z racji swojego naturalnego pochodzenia, są ekologiczne i bezpieczne w stosowaniu. Należy jednak pamiętać, że opryski z gnojówki mają wyjątkowo nieprzyjemny i intensywny zapach. Substancje te rozpyla się za pomocą opryskiwacza na liściach rośli ogrodowych.

Mycie roślin i ziemi - jak usunąć mszyce bez użycia pestycydów?

Niektóre rośliny zwłaszcza w domu i na balkonie, można ratować poprzez mechaniczne usuwanie osobników. Stosuje się do tego na przykład ściereczkę, gąbkę czy waciki, choć strumień wody może także być skuteczny. Jeśli roślina się do tego nadaje, można po prostu przystrzyc zainfekowane pędy, a następnie je spalić lub wrzucić do wody. Mycie roślin wodą z mydłem może być dobrym rozwiązaniem dla domowych okazów.

Rozwiązania dobre dla środowiska - jak unikać szkodliwych substancji chemicznych

Istnieje szereg domowych sposobów na pozbycie się mszyc. Można w tym celu zastosować substancje dostępne w każdej kuchni, które nie powinny mieć większego wpływu na rośliny. Zwykle jest to połączenie substancji szkodzącej owadom (np. rozdrobniony czosnek, popiół drzewny i papierosowy) oraz nośnika dla tej substancji (dowolny olej). Taką mieszankę należy odstawić na noc. Następnie połączyć z substancja o dostatecznej lepkości, aby trzymała się na roślinie i owadzie (płyn do naczyń, mydło potasowe) i wodzie dla rozcieńczenia (mniej więcej 5 litrów). Za pomocą takiego płynu należy wykonać całościowy oprysk. Można także przyrządzić maść do stosowania miejscowego z oleju, płynu do naczyń i popiołu papierosowego. Dla pewności zabiegi naturalne należy powtarzać najlepiej co drugi dzień przez dwa do trzech tygodni.

Produkty powiązane

Menu

Konto