Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Do kiedy ozdoby świąteczne? Praktyczne wskazówki na temat dekoracji bożonarodzeniowych

Dodany dnia2023-05-05

Do kiedy ozdoby świąteczne? Praktyczne wskazówki na temat dekoracji bożonarodzeniowych

Do kiedy ozdoby świąteczne powinny wisieć na choince? Ile osób, tyle opinii. Czy istnieje jakaś oficjalna data, po której należy definitywnie rozebrać drzewko?

Nie ma na świecie chyba takiej osoby, która by nie lubiła klimatu i magii świąt Bożego Narodzenia. Prezenty świąteczne, śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, wizyta Świętego Mikołaja czy całowanie się pod jemiołą – tradycji i zwyczajów jest tak wiele, że nie sposób się nie uśmiechnąć na samo wspomnienie o nich. Tak to już jednak jest, że wszystko, co dobre, szybko się kończy. Kiedy rozebrać choinkę, a świąteczne rzeczy pochować do bezpiecznych pudeł? Z całą pewnością warto to zrobić wtedy, gdy zimowy krajobraz przeminie na dobre.

Ozdoby świąteczne

Kiedy jest odpowiedni czas na zdjęcie ozdób świątecznych

Ozdoby świąteczne są niezbędne w czasie Bożego Narodzenia. Stymulują zmysły, podkreślają wyjątkowy nastrój i magię chwil spędzonych przy suto zastawionym stole. Świąteczne dekoracje mają to do siebie, że w pewnym momencie powinny zniknąć. Ich sezonowość czyni je tak wyjątkowymi i mocno pożądanymi dodatkami we wnętrzu. Wiele ozdób może mieć charakter bardziej uniwersalny i całkiem miło prezentuje się późną zimą, gdy za oknami wciąż widać śnieg. Wszelkiego typu norweskie wzory są na tyle uniwersalne, że można z nimi pozostać nawet do marca. Wśród nich z całą pewnością znajdują się delikatne lampki led, które uprzyjemniają długie wczesnowiosenne i szybko zapadające wieczory. Do kiedy powinna stać choinka? W polskiej tradycji cezurę wyznacza Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. To właśnie wtedy wiele osób decyduje się pożegnać z drzewkiem świątecznym. Inną datę stanowi Niedziela Chrztu Pańskiego, przypadająca tydzień po Święcie Trzech Króli. Jeszcze późniejszym terminem jest 2 lutego i Dzień Matki Boskiej Gromnicznej.

Kiedy rozebrać choinkę i co zrobić z choinkowymi dekoracjami po świętach

Zabezpieczenie ozdób może być niezbędne, aby nieuszkodzone przetrwały do następnych świąt. Dobre zapakowanie może też ograniczyć dostawanie się kurzu, dzięki czemu po odpakowaniu bombki będą prezentować się nieskazitelnie. Warto poświęcić chwilę na okręcenie ich miękkim materiałem – każdą z osobna. Lampki choinkowe najlepiej sprawdzić pod kątem zużycia – jeśli któryś rządek nie świeci lub przewód elektryczny budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa, być może nie warto ich składować, lecz od razu zutylizować. Jeśli wszystko jest w porządku, to warto zadbać o to, aby nie splatały się ze sobą. W tym celu przyda się kawałek płaskiego kartonika lub szpula, na które można nawinąć łańcuch świetlny. Opakowanie zbiorcze na wszystkie ozdoby powinno być wykonane ze sztywnego materiału. Góra powinna zaś dać się łatwo zamknąć, a po postawieniu na niej czegoś, nie zapadnie się do środka. Wieko pudełka może być wykonane z transparentnego tworzywa sztucznego, żeby możliwe było szybkie i łatwe podejrzenie zawartości.

Porządkowanie po świętach — jak przechowywać ozdoby świąteczne

Ozdoby bożonarodzeniowe, ze względu na swoją delikatną konstrukcję i materiał wykonania, powinny być zabezpieczane bardzo starannie. Opakowania zbiorcze muszą być sztywne, aby nie uległy łatwemu zniszczeniu czy uszkodzeniu mechanicznemu. Pożądane jest wypełnienie, mające na celu amortyzację przed wstrząsami i nadmiernym stykaniem się ze sobą. Ozdoby takie jak: świąteczne stroiki, renifery, aniołki, figurki dekoracyjne, koszyki dekoracyjne, świece, świeczniki i latarenki warto starannie zapakować w mniejsze pojemniki z tworzywa sztucznego i schować w bezpiecznym miejscu.

Kiedy zdjąć światełka choinkowe i dekoracje zewnętrzne

Nie ma jednej ścisłej daty, która wyznacza termin zdjęcia światełek choinkowych i dekoracji zewnętrznych, jakimi użytkownicy przystroili dom z okazji świąt Bożego Narodzenia. Na pewno dobrym pomysłem będzie pozbycie się girland świątecznych, sztucznych gałązek imitujących świerk, wianków z szyszek na drzwi czy lampek led jeszcze przed nastaniem Wielkanocy. Intuicyjnie warto to zrobić w lutym lub nawet z końcem marca, gdy dni zaczynają być zauważalnie dłuższe.

Czy można zostawić ozdoby świąteczne na dłużej?

Bombki choinkowe i świeczki świąteczne mogą cieszyć oczy domowników jeszcze długo po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia. Zatem do kiedy ozdoby świąteczne, do kiedy choinka będą dobrze postrzegane? Na pewno nie zaszkodzi trzymać ich, gdy za oknami wciąż jest biało. Szybko zapadający zmrok i krótkie dni są o wiele znośniejsze, gdy ozdoby choinkowe wciąż dekorują dom. Do kiedy choinka w domu może stać? Rozsądnie byłoby pozostawić ją do momentu, aż nie zacznie intensywnie gubić igieł. Nie tylko traci wtedy walory estetyczne, ale także jest źródłem regularnych zanieczyszczeń. Jej wyniesienie może wtedy być bardzo problematyczne i uciążliwe.

Produkty powiązane

Menu

Konto