Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Czyszczenie srebra — jak zadbać o blask i trwałość biżuterii oraz sztućców?

Dodany dnia2023-09-11

Czyszczenie srebra — jak zadbać o blask i trwałość biżuterii oraz sztućców?

Czyszczenie srebra jest nieodłącznym elementem optymalnego dbania o przedmioty wykonane z tego metalu. Często pojawia się na nich czarny nalot, psujący ich ogólną estetykę. Sprawdź jak wyczyścić srebro i zadbać o jego blask!

Dlaczego srebro ciemnieje i jak temu zapobiegać?

Wiele osób spotkało się już nie raz z czarnym, nieestetycznym nalotem osadzającym się na srebrnych sztućcach i biżuterii. Niestety, nawet tak wyjątkowy i szlachetny materiał, jakim jest srebro, wymaga odpowiedniej opieki, by zachować swój pierwotny wygląd na znacznie dłuższy czas.

Powszechne jest przekonanie, że srebro się utlenia i to właśnie ten pierwiastek odpowiedzialny jest za jego czernienie. Niemniej jednak tlen nie wchodzi w reakcje ze srebrem. Za problematyczny nalot odpowiedzialny jest dwutlenek siarki. To właśnie ta substancja reaguje z atomami srebra.

Co ciekawe, to mieszkańcy większych miast i zindustrializowanych obszarów będą borykać się z czernieniem srebra znacznie częściej. Wynika to z faktu, że wysokie stężenie dwutlenku siarki jest typowe dla powietrza zanieczyszczonego.

Nie oznacza to jednak, że jedynie mieszkańcy rozległych metropolii powinni dbać o wyroby srebrne. Wynika to z faktu, że poniekąd regularna pielęgnacja oraz noszenie srebrnej biżuterii może sprawić, że czarny, problematyczny nalot będzie osadzał się znacznie rzadziej. 

Pielęgnacja srebra powinna być poniekąd procesem rutynowym. W ten sposób można będzie zachować jego nieskazitelny wygląd oraz wysoki połysk przez znacznie dłuższy czas.

Czyszczenie srebraCzyszczenie srebra — jakie metody możemy zastosować?

Czyszczenie srebra tak naprawdę nie jest zbyt wymagającym procesem, aczkolwiek jest to ściśle uzależnione od metody, na jaką się zdecydujemy. Srebrna biżuteria czy sztućce mogą być czyszczone zarówno metodą mechaniczną jak i metodą chemiczną.

Warto podkreślić, że choć obie metody mają wiele zalet, to jednak nie uniknęły one także drobnych mankamentów. W wielu wypadkach, rekomendowanym rozwiązaniem jest jednak czyszczenie chemiczne.

Czyszczenie srebrnych wyrobów sposobem mechanicznym obejmuje głównie tarcie, szczotkowanie czy pocieranie. Jak łatwo można się domyślić, robienie tego zbyt intensywnie może doprowadzić do pojawienia się na powierzchni srebra zadrapań i rys. W tym wypadku naprawa biżuterii czy sztućców będzie bardziej problematyczna, niż sam nalot. Dodatkowo energiczne szczotkowanie srebra może spowodować całkowite uszkodzenie jego wierzchniej warstwy, która poniekąd spełnia funkcję ochronną. Choć po takim "szlifowaniu" srebro może się prezentować spektakularnie, to jednak w przyszłości czarny nalot może pojawiać się jeszcze częściej.

Specjalny płyn do czyszczenia srebrna jest substancją chemiczną. Dzięki niemu w prosty i mało wymagający sposób można usunąć czarny nalot, a jednocześnie nie obawiać się o uszkodzenie powierzchni danego wyrobu.

Warto jednak zwrócić uwagę, czy srebrne przedmioty nie posiadają dodatkowych ozdób wykonanych z innego materiału jak np. cyrkonie. Płyny dedykowane czyszczeniu srebra mogą zawierać w sobie substancje, które będą bezlitosne dla innych tworzyw.

Środki do czyszczenia srebra — które są najskuteczniejsze?

Wybór płynów do czyszczenia srebra jest obecnie wyjątkowo szeroki. Na rynku najczęściej dostępne są płyny, w których srebrne przedmioty trzeba zanurzyć, lub wata, która jest nasączona odpowiednim preparatem. Pojawia się jednak pytanie: który z preparatów będzie najlepszy?

Otóż w tym wypadku warto zasugerować się rekomendacjami i opiniami innych, które jasno wskazują na to, że to zakup płynu jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Co więcej, jego największą zaletą jest prosty sposób wykorzystania. W takim płynie wystarczy jedynie na chwilę zanurzyć biżuterię lub sztućce, a czarny nalot znika w przysłowiowym mgnieniu oka. 

Nieinwazyjną i dość bezpieczną metodą są także specjalne ściereczki. Podobnie jak w przypadku waty, są one już nasączone odpowiednią substancją. Wystarczy tylko delikatnie przetrzeć nimi srebrne wyroby, by pozbyć się nieestetycznego osadu. 

Czyszczenie srebra w domu — bezpieczne i skuteczne metody

Zastanawiając się jak wyczyścić srebro, nie można zapomnieć o tradycyjnych metodach, z których możemy skorzystać w warunkach domowych. Poniekąd domowe sposoby na czyszczenie srebra są połączeniem metody chemicznej z mechaniczną. Analogicznie, w zaciszu własnego domu nie jesteśmy w stanie uzyskać silnych odczynników chemicznych jak w przypadku profesjonalnych środków, więc to, co pozostanie, trzeba będzie doczyścić przy pomocy innych narzędzi.

Metod na to jak czyścić srebro w domowych warunkach jest wiele. Koniecznie pamiętajmy jednak o tym, by wszelkie roztwory i mieszanki przygotowywać w pojemnikach metalowych. Plastikowe modele mogą zostać po prostu uszkodzone.

Warto się zastanowić także czym czyścić srebro? Oprócz roztworów warto przygotować sobie delikatną ściereczkę, najlepiej z mikrofibry. Lepiej unikać szczotek i innych myjek wykonanych z ostrych włókien.Pierwszą z metod jest czyszczenie srebra folią aluminiową, w towarzystwie soli kuchennej.  Teoretycznie, jest to jedna z najstarszych metod, z której prawdopodobnie korzystały nasze babcie. Zajmuje ona tylko 10 minut czasu, a potrafi przynieść zadowalające efekty.

Czyszczenie srebra solą i folią aluminiową jest proste. Wystarczy przygotować naczynie, na jego dnie ułożyć folię aluminiową, a następnie wlać do niego gorącą wodę  i wsypać sól kuchenną. W takim roztworze srebrna biżuteria lub sztućce powinny pozostać przez wspomniane już 10 minut, a następnie można je osuszyć delikatną ściereczką.

Kolejnym sposobem jest czyszczenie srebra pastą do zębów. W taki sam sposób jak dba ona o zdrowie naszej jamy ustnej, może także zadbać o srebrne przedmioty. Ten sposób na czyszczenie srebra domowym sposobem również jest wyjątkowo prosty.  Wystarczy rozprowadzić pastę na powierzchni przedmiotu, a następnie ją zetrzeć i spłukać letnią wodą. Nie używajmy jednak past wybielających z drobinkami, które mogą porysować srebro.

Bezpieczną metodą jest także czyszczenie srebra octem zmieszanym z sodą kuchenną. Te produkty każdy z nas posiada w kuchni, więc z ich zdobyciem nie powinno być większego problemu. Czyszczenie srebra sodą zmieszaną z łyżką octu jest wyjątkowo proste. Wystarczy zmieszać oba składniki, rozcieńczyć je z wodą, a powstałą pastę nanieść na srebrne przedmioty. Po około 20 minutach zaśniedziałe srebro znów zacznie zachwycać swoim blaskiem. 

Ostatnim sposobem na czyszczenie srebra w domu jest wykorzystanie popularnej coli. Jak łatwo można się domyślić, jest to zdecydowanie najprostsza i najmniej wymagająca metoda. Czyszczenie srebra colą polega na zanurzeniu w niej przedmiotów lub biżuterii, a następnie umycie ich pod ciepłą wodą. Osad zostanie skutecznie usunięty, a srebro odzyska dawny blask.

Czyszczenie srebra profesjonalnymi środkami — kiedy warto?

Domowe sposoby na czyszczenie srebra nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem.  Okazuje się, że np. biżuteria wysadzana kamieniami, cyrkoniami lub innymi ozdobami, może nie przetrwać polerowania przy pomocy ściereczki czy innego materiału. Profesjonalne środki będą tu znacznie lepszym rozwiązaniem.

W przypadku, kiedy konstrukcja srebrnej biżuterii lub sztućców jest skomplikowana, zawiera wiele "zakamarków", do których możemy nie mieć dostępu w procesie czyszczenia, również warto skorzystać z dedykowanych preparatów. 

Takie środki są również wyjątkowo skuteczne, wobec tego, jeśli czarny nalot staje się problematyczny i uporczywy, również warto zdecydować się na profesjonalną pomoc. Srebrne przedmioty można łatwo zniszczyć w procesie nieumiejętnego odnawiania. Z pewnością nikt z nas nie chce się na to narażać.

Jak czyścić biżuterię srebrną? Praktyczne porady

Czyszcząc srebrną biżuterię, musimy pamiętać o tym, by korzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów. Tyczy się to głównie modeli z dodatkowymi dekoracjami, które mogą zostać uszkodzone pod wpływem agresywnych środków chemicznych. 

Nie korzystajmy także z akcesoriów, które mogą doprowadzić do porysowania srebrnej powierzchni. Jeśli decydujemy się na czyszczenie srebra w domu, to proszek do prania czy pasta z granulkami nie będą odpowiednim rozwiązaniem!

Pamiętajmy również o tym, że czarnemu nalotowi można zapobiegać poprzez regularne noszenie ozdób biżuteryjnych na zewnątrz, a jednocześnie ściąganie ich na czas wykonywania prac domowych.

Czyszczenie srebrnych sztućców — jak to zrobić?

Czyszczenie srebrnych sztućców powinno przebiegać w sposób dość podobny, do czyszczenia biżuterii. Zazwyczaj rekomendowana jest metoda chemiczna, która w szybki i skuteczny sposób pozwoli pozbyć się uporczywego nalotu.

W przypadku, kiedy korzystamy z domowych metod, zachowajmy ostrożność co do proporcji przygotowywanych roztworów. Zbyt silne odczynniki mogą niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię srebra i doprowadzić do jego szybkiego matowienia.

Nie zapomnijmy także o tym, że srebrne sztućce warto delikatnie wypolerować. Można w tym celu skorzystać ze zwykłej ściereczki z mikrofibry lub flaneli. W ten sposób będą one pięknie lśniły na stole podczas rodzinnego obiadu.

Podsumowanie — czyszczenie srebra krok po kroku

Proces czyszczenia srebra krok po kroku nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności wystarczy wybrać metodę czyszczenia, a następnie postępować zgodnie z przedstawionymi wskazówkami. 

Unikajmy energicznego pocierania, szczotkowania oraz zbyt agresywnych substancji chemicznych. W przeciwnym razie będziemy musieli liczyć się np. z powstaniem rys na powierzchni srebrnych przedmiotów, które psują efekt estetyczny.

Pamiętajmy również o tym, że czyszczenie srebra to proces konieczny ku temu, by na jak najdłuższy czas zachować jego nieskazitelny blask oraz wysoką estetykę. Tyczy się to zarówno srebrnej biżuterii jak i sztućców.

Menu

Konto